Vodní řasa spirulina

Doplňky stravy a léky

Zveřejněno dne 17.10.2012

Spirulina je modro-zelená řasy, která je bohatá na bílkoviny, vitamíny, minerály, karotenoidy a antioxidanty, které pomáhají chránit buňky před poškozením. Spirulina má skutečně velký obsah živin, najdeme v ní komplex vitamínu B, beta-karoten, vitamín E, mangan, zinek, měď, železo, selen a esenciální mastné kyseliny (gama linoleové kyseliny). Spirulina má ale také jedno své nebezpečí, protože jako každá zelenomodrá řasa může být kontaminována toxickými látkami, tak zvanými „microcystiny“. Dále spirulina může do sebe natahovat těžké kovy z vody, ve které je pěstována. Při koupi spiruliny by se měl brát ohled na značku, což je velmi důležité pro její zdravotní nezávadnost.Spirulina účinky na zdraví

Podle laboratorních pokusů zdravá spirulina posiluje imunitní systém, pomáhá chránit před alergickými reakcemi a má antivirové a protinádorové vlastnosti. Nicméně neexistuje zatím žádný důkaz, který by prokázal tyto účinky u lidí, k tomu je zapotřebí ještě další výzkum.


Spirulina na imunitu

Řada testů na zvířatech naznačuje, že spirulina zvyšuje produkci protilátek potřebných k boji s infekcí pomocí proteinů a buněk. Podle těchto výzkumů spirulina zlepšuje u testovaných zvířat imunitu a pomáhá rychleji odrážet infekci a chronické nemoci, jako je rakovina. U lidí zatím toto použití nebylo testováno. Klinická studie, která se týkala lidí, byla zaměřena na jiný typ řasy s názvem chlorella, která mírnila imunitní reakci na vakcínu proti chřipce.

Spirulina jako proteinový doplněk

Spirulina je tvořena z 62 % aminokyselinami. Tím, že je spirulina bohatým zdrojem bílkovin a dalších živin, tak byla spirulina použita jako doplněk dietní stravy. Ačkoliv je spirulina bohatá na bílkoviny, tak bílkovinný účinek by byl patrný až po požití velkého množství této řasy. Ostatní zdroje bílkovin, jako jsou ořechy, luštěniny, celozrnné výrobky a maso, poskytují také mnoho bílkovin, ale v přijatelnějším menším množství snědené stravy.


Spirulina na alergie

Pokusy na zvířatech a pokusy ve zkumavce ukazují, že spirulina chrání proti alergickým reakcím díky tomu, že zastaví uvolňování histaminu. Histamin je látka, která vyvolává příznaky alergie, jako je rýma, slzení, kopřivka a měkký otok tkání. Zda tyto předběžné výsledky výzkumů pomohou i lidem s alergiemi, stále není známo.

Spirulina a antibiotika

Když antibiotika zahubí nežádoucí organismy v těle, tak zároveň zabíjí i „dobré“ bakterie, neboli probiotické kultury, jako například Lactobacillus acidophilus, které se nácházejí v zažívacím traktu. Toto působení antibiotik může způsobovat střevní potíže, jako je průjem. Při laboratorním zkoumání bylo ve zkumavkách zjištěno, že spirulina zvýšila růst bakterií Lactobacillus acidophilus a dalších probiotických kultur. Z této hypotézy by se dalo usuzovat, že spirulina by mohla pomoci při obnově zdravé střevní mikroflóry, ale ještě bude zapotřebí dalšího výzkumu, který by jasně prokázal tyto účinky i u lidí.


Spirulina na infekce

Podle výzkumu má spirulina účinek proti chřipce, herpesu a HIV. Jenže tyto výzkumy a testy jsou zatím známé jen z pokusů u zvířat a u lidí se neví, jaký by to mohlo mít účinek.

Spirulina a rakovina dutiny ústní

Jedna studie prokázala, že spirulina snižuje výskyt lézí známých jako leukoplasia, které pak přechází v rakovinové onemocnění u lidí, kteří žvýkali tabák. Při výzkumu se prokázalo rychlejší vyléčení těch nemocných, kteří byli léčeni pomocí řasy spirulina, nežli u lidí léčených pomocí placeba. Pro úplnou průkaznost těchto účinků je velmi důležitý další výzkum.

Spirulina a žloutenka

Vědci se domnívají, že tato řasa může chránit před poškozením jater a cirhózou (jaterním selháním) u lidí s chronickou hepatitidou. Zatím není možné ještě s jistotou říci, zda spirulina skutečně nabízí přínos u lidí nemocných žloutenkou.


Pěstování spiruliny

Jedná se o mikroskopickou řasu, která bují v teplých klimatech a v teplých alkalických vodách. Nejběžněji je k dostání volně sušená nebo sušená mrazem. Spirulina je k dispozici v pilulkách nebo jako prášek anebo jen tak volně nasušená. Většina spiruliny se pěstuje v laboratořích. Existuje mnoho různých druhů výrobků ze spiruliny, ale pouze některé z nich mají identifikován zdroj pěstování na etiketách. Nejčastěji je to spirulina maxima, která se pěstuje v Mexiku a spirulina platensis, která se pěstuje v Kalifornii.

Spirulina dávkování

Dávkování pro děti

I když již byla tato řasa použita u dětí, tak výzkumní pracovníci stále neznají bezpečnou a efektivní dávku pro osoby mladší 18 let. Spirulina by neměla být podávána dětem bez předchozí konzultace s lékařem.

Dávkování pro dospělé

Před započetím léčby u dospělých se doporučuje konzultace s lékařem nebo lékárníkem, kteří určí přesnou dávku pro konkrétního pacienta. Obvyklé dávkování spiruliny u dospělých je 4 až 6 tablet denně.


Spirulina nežádoucí účinky

Vzhledem k možným nežádoucím účinkům ve spojení s jinými léky, by měla být spirulina užívána pod dohledem lékaře. Sama o sobě je spirulina bezpečná, dokonce i při vysokých dávkách nevzniká významné nebezpečí. Spirulina ovšem může být kontaminována jinými látkami, které již mohou být jedovaté. Proto je důležité kupovat seriózní a ověřené produkty. Při těhotenství a kojení se doporučuje porada s lékařem, před zahájením užívání. Lidé s metabolickou nemocí zvanou „fenylketonurie“ by se měli vyvarovat užívání spiruliny, protože tato nemoc nedokáže přeměňovat aminokyselinu fenylalanin a spirulina je bohatá na všechny aminokyseliny, včetně fenylalaninu. Nemocní s autoimunitním onemocněním, jako je roztroušená skleróza, revmatoidní artritida nebo systémový lupus erytematodes, by taktéž neměli užívat spirulinu, jelikož by to mohlo stimulovat imunitní systém a zhoršit zdravotní stav.


Možné interakce

Neexistují žádné zprávy, které by naznačovaly výraznou reakci s jinými léky. Je však možné, že spirulina může vyvolávat nežádoucí účinky s léky užívanými na potlačení imunitního systému. Jsou to především tyto léky:

  • Adalimumab (Humira),
  • Azathioprin (Imuran),
  • Cyklosporin (Neoral),
  • Etanercept (Enbrel),
  • Infliximab (Remicade),
  • Leflunomid (Arava),
  • Methotrexat,
  • Mycophenolate (CellCept).

Spirulina cena

Cena spiruliny není vysoká, ale je úměrná její čistotě a nezávadnosti. Zde je uveden seznam prodejen, kde se dá spirulina koupit: spirulina cena.

Spirulina a alternativní názvy

Spirulina se také označuje jako Arthrospira plantensis, modro-zelené řasy, spirulina fusiformis, Spirulina maxima, Spirulina platensis.


Spirulina foto

Tady je vidět jaký tvar má spirulina a jak tato vodní řasa vypadá: spirulina foto.

Autor: ©Jakub Vinš

Foto: ©Music4thekids

referenční odkaz

VINŠ, Jakub. Vodní řasa spirulina [online]. ČeskáOrdinace.cz, 2012-10-17. Dostupné online.


Tento článek si během posledních třiceti dnů přečetlo 13 lidí.


Sdílejte tento článek se svými přáteli:

Facebook    Twitter    Digg   

Poslat emailem

Vytisknout článek


přidejte sem svůj komentář

Nenašli jste zde přesně to, co jste hledali? Zeptejte se na to ostatních. Určitě Vám pomohou.
Ke svému dotazu použijte tento formulář.


Jméno
E-mail
Nadpis
Komentář
Všechna políčka formuláře je třeba vyplnit!
Připojit fotku
přehled komentářů

řasa spirulina

(Míla 4.5.2015 12:19)

Protože jsem děsně zvědavej, a chci si všechno skusit, ptám se : Je možné spirulinu pěstovat doma ? V akvariu ?


Děkuji M.C.


Počet odpovědí: 0 | Odpovědět
zajímavé články
Nebezpečí chlorelly a spiruliny

Chlorella a spirulina jsou druhy řas, které mohou být nalezeny v řadě potravinových doplňků. V Japonsku je Chlorella brána jako jednobuněčný fytoplankton a může být použita i jako zdroj potravy. Chlorella a spirulina stimulují imunitní systém, podporují trávení a mají přínosy pro zdraví. Také mohou být účinné proti projevům rakoviny. Chlorella a spirulina obsahují živiny a vitamíny, jsou tyto vitamin C, vitamín B-12, beta-karoten, železo a zinek. Předtím než použijete doplňky, kde jsou obsaženy tyto řasy, tak se poraďte se svým lékařem. Celý článek...


Zaměření článku: alergická reakce na chlorellu a spirulinu, kontaminace chlorelly a spiruliny, chlorela nebezpečí, chlorella nežádoucí účinky


Modro zelená řasa

Jedná se o organickou, modro zelenou řasu, která patří mezi nejvýživnější potraviny na planetě. Možná jste už slyšeli o řase jako je modro zelená nebo spirulina. Tyto řasy obsahují neuvěřitelně vysokou koncentraci vitamínů, bílkovin a živin. Jsou dvě nejčastější odrůdy těchto mikroskopických rostlin, jedná se o Spirulinu a Aphanizomenon flos-aquae, což je sinice. Nejenže tyto řasy zvyšují vytrvalost a výdrž, ale mohou být použity k dosažení hlubší úrovně duševní rovnováhy a stability nálady. Také mohou snížit celkovou úroveň stresu. Celý článek...


Zaměření článku: historie modro zelené řasy, zdravotní výhody modro zelené řasy, nežádoucí účinky modro zelené řasy


Vitamin je látka, která spolu s bílkovinami, tuky a sacharidy patří k základním složkám lidské potravy. Vitaminy získáváme především potravou, protože většinu z nich si naše tělo samo nedokáže vyrobit. Vitaminy se podílejí se na metabolismu bílkovin, tuků a cukrů. V zásadě existuje 13 základních typů vitaminů. Celý článek...


Zaměření článku: vitamin B, b komplex, zdroj vitaminu b


zaměření článku


Vodní řasa spirulina
Vodní řasa spirulina
navigační menu
doporučujeme
diskuse k článku

řasa spirulina

Protože jsem děsně zvědavej, a chci si všechno skusit, ptám se : Je možné spirulinu pěstovat doma ?...

více >>

další diskuse   

nabídka obchodu

Allnature BIO Spirulina prášek 100 g

Allnature BIO Spirulina prášek 100 g

Spirulina je zelená superpotravina s antioxidačními schopnostmi, jejíž celkovým objem tvoří téměř 70 % bílkovin....

Cena: 149 Kč
Koupit  koupit

Allnature BIO Spirulina 240 tbl.

Allnature BIO Spirulina 240 tbl.

Spirulina je superpotravina s antioxidačními schopnostmi bohatá na řadu vitamínů a minerálů....

Cena: 185 Kč
Koupit  koupit

Chlorella Centrum Spirulina Pura 150 g

Chlorella Centrum Spirulina Pura 150 g

Zelenomodrá řasa Spirulina patří k nejstarším organismům na Zemi. Spirulina Pura, 100% přírodní produkt, nabízí unikátní výživu, posílení a ochranu organismu....

Cena: 519 Kč
Koupit  koupit

Energy Akční balení Hawaii Spirulina Tabs 2 x 200 tbl.

Energy Akční balení Hawaii Spirulina Tabs 2 x 200 tbl.

Doplněk stravy Hawaii Spirulina Powder přispívá k regeneraci organismu....

Cena: 688 Kč
Koupit  koupit

Empower Supplements ES BIO Chlorella + Spirulina 1500 tbl.

Empower Supplements ES BIO Chlorella + Spirulina 1500 tbl.

Chlorella a Spirulina se vzájemně doplňují. Jejich spojením v poměru 50:50 vzniká jedinečná kombinace obsahující vitamíny, minerální látky, karotenoidy, chlorofyl, bílkoviny či vlákninu v jejich přirozené podobě....

Cena: 499 Kč
Koupit  koupit

Energy Akční nabídka Hawaii Spirulina Powder 2 x 100 g

Energy Akční nabídka Hawaii Spirulina Powder 2 x 100 g

Doplněk stravy Hawaii Spirulina Powder přispívá k regeneraci organismu....

Cena: 688 Kč
Koupit  koupit

Energy Hawaii Spirulina Tabs 200 tbl.

Energy Hawaii Spirulina Tabs 200 tbl.

Doplněk stravy Hawaii Spirulina Powder přispívá k regeneraci organismu....

Cena: 379 Kč
Koupit  koupit

Empower Supplements ES BIO Spirulina 1500 tbl.

Empower Supplements ES BIO Spirulina 1500 tbl.

Bio Spirulina je přírodním zdrojem betakarotenu, vitamínů skupiny B, enzymů, železa, minerálů, chlorofylu, fykocyaninu, aminokyselin a dalších účinných látek. Je to silný antioxidant, který je posílený vysokým obsahem vitamínu B6 a železa. Spirulina neutralizuje škodlivé radikály a celkově podporuje vitalitu a normální činnost obranyschopnosti organismu....

Cena: 499 Kč
Koupit  koupit

Energy Hawaii Spirulina Powder 100 g

Energy Hawaii Spirulina Powder 100 g

Doplněk stravy Hawaii Spirulina Powder přispívá k regeneraci organismu....

Cena: 392 Kč
Koupit  koupit

Energy Spirulina Barley Tabs 200 tbl.

Energy Spirulina Barley Tabs 200 tbl.

Spirulina Barley Tabs je mimořádně zajímavým doplňkem stravy, který v sobě kombinuje spirulinu a mladý ječmen....

Cena: 455 Kč
Koupit  koupit
oblíbená témata
novinky a zajímavosti

Chcete být informováni o novinkách a zajímavostech z produkce webu ČeskáOrdinace.cz?


Žádný problém!
Zde napište svůj email


Sitemap | RSS