Informace od zdravotní sestry

MENU

  

PROSTATA

  

KREVNÍ TLAK

  

CUKROVKA

  

WARFARIN

  

Vodní řasa spirulina

 


Aktualizováno:

Doplňky stravy a léky

Spirulina je modro-zelená řasy, která je bohatá na bílkoviny, vitamíny, minerály, karotenoidy a antioxidanty, které pomáhají chránit buňky před poškozením. Spirulina má skutečně velký obsah živin, najdeme v ní komplex vitamínu B, beta-karoten, vitamín E, mangan, zinek, měď, železo, selen a esenciální mastné kyseliny (gama linoleové kyseliny). Spirulina má ale také jedno své nebezpečí, protože jako každá zelenomodrá řasa může být kontaminována toxickými látkami, tak zvanými „microcystiny“. Dále spirulina může do sebe natahovat těžké kovy z vody, ve které je pěstována. Při koupi spiruliny by se měl brát ohled na značku, což je velmi důležité pro její zdravotní nezávadnost.

Spirulina účinky na zdraví

Podle laboratorních pokusů zdravá spirulina posiluje imunitní systém, pomáhá chránit před alergickými reakcemi a má antivirové a protinádorové vlastnosti. Nicméně neexistuje zatím žádný důkaz, který by prokázal tyto účinky u lidí, k tomu je zapotřebí ještě další výzkum.

výběr z naší tvorby
pokračování článku

Spirulina na imunitu

Řada testů na zvířatech naznačuje, že spirulina zvyšuje produkci protilátek potřebných k boji s infekcí pomocí proteinů a buněk. Podle těchto výzkumů spirulina zlepšuje u testovaných zvířat imunitu a pomáhá rychleji odrážet infekci a chronické nemoci, jako je rakovina. U lidí zatím toto použití nebylo testováno. Klinická studie, která se týkala lidí, byla zaměřena na jiný typ řasy s názvem chlorella, která mírnila imunitní reakci na vakcínu proti chřipce.

Spirulina jako proteinový doplněk

Spirulina je tvořena z 62 % aminokyselinami. Tím, že je spirulina bohatým zdrojem bílkovin a dalších živin, tak byla spirulina použita jako doplněk dietní stravy. Ačkoliv je spirulina bohatá na bílkoviny, tak bílkovinný účinek by byl patrný až po požití velkého množství této řasy. Ostatní zdroje bílkovin, jako jsou ořechy, luštěniny, celozrnné výrobky a maso, poskytují také mnoho bílkovin, ale v přijatelnějším menším množství snědené stravy.

výběr z naší tvorby
pokračování článku

Spirulina na alergie

Pokusy na zvířatech a pokusy ve zkumavce ukazují, že spirulina chrání proti alergickým reakcím díky tomu, že zastaví uvolňování histaminu. Histamin je látka, která vyvolává příznaky alergie, jako je rýma, slzení, kopřivka a měkký otok tkání. Zda tyto předběžné výsledky výzkumů pomohou i lidem s alergiemi, stále není známo.

Spirulina a antibiotika

Když antibiotika zahubí nežádoucí organismy v těle, tak zároveň zabíjí i „dobré“ bakterie, neboli probiotické kultury, jako například Lactobacillus acidophilus, které se nácházejí v zažívacím traktu. Toto působení antibiotik může způsobovat střevní potíže, jako je průjem. Při laboratorním zkoumání bylo ve zkumavkách zjištěno, že spirulina zvýšila růst bakterií Lactobacillus acidophilus a dalších probiotických kultur. Z této hypotézy by se dalo usuzovat, že spirulina by mohla pomoci při obnově zdravé střevní mikroflóry, ale ještě bude zapotřebí dalšího výzkumu, který by jasně prokázal tyto účinky i u lidí.

výběr z naší tvorby
pokračování článku

Spirulina na infekce

Podle výzkumu má spirulina účinek proti chřipce, herpesu a HIV. Jenže tyto výzkumy a testy jsou zatím známé jen z pokusů u zvířat a u lidí se neví, jaký by to mohlo mít účinek.

Spirulina a rakovina dutiny ústní

Jedna studie prokázala, že spirulina snižuje výskyt lézí známých jako leukoplasia, které pak přechází v rakovinové onemocnění u lidí, kteří žvýkali tabák. Při výzkumu se prokázalo rychlejší vyléčení těch nemocných, kteří byli léčeni pomocí řasy spirulina, nežli u lidí léčených pomocí placeba. Pro úplnou průkaznost těchto účinků je velmi důležitý další výzkum.

výběr z naší tvorby
pokračování článku

Spirulina a žloutenka

Vědci se domnívají, že tato řasa může chránit před poškozením jater a cirhózou (jaterním selháním) u lidí s chronickou hepatitidou. Zatím není možné ještě s jistotou říci, zda spirulina skutečně nabízí přínos u lidí nemocných žloutenkou.

Pěstování spiruliny

Jedná se o mikroskopickou řasu, která bují v teplých klimatech a v teplých alkalických vodách. Nejběžněji je k dostání volně sušená nebo sušená mrazem. Spirulina je k dispozici v pilulkách nebo jako prášek anebo jen tak volně nasušená. Většina spiruliny se pěstuje v laboratořích. Existuje mnoho různých druhů výrobků ze spiruliny, ale pouze některé z nich mají identifikován zdroj pěstování na etiketách. Nejčastěji je to spirulina maxima, která se pěstuje v Mexiku a spirulina platensis, která se pěstuje v Kalifornii.

Spirulina dávkování

Dávkování pro děti

I když již byla tato řasa použita u dětí, tak výzkumní pracovníci stále neznají bezpečnou a efektivní dávku pro osoby mladší 18 let. Spirulina by neměla být podávána dětem bez předchozí konzultace s lékařem.

Dávkování pro dospělé

Před započetím léčby u dospělých se doporučuje konzultace s lékařem nebo lékárníkem, kteří určí přesnou dávku pro konkrétního pacienta. Obvyklé dávkování spiruliny u dospělých je 4 až 6 tablet denně.

Spirulina nežádoucí účinky

Vzhledem k možným nežádoucím účinkům ve spojení s jinými léky, by měla být spirulina užívána pod dohledem lékaře. Sama o sobě je spirulina bezpečná, dokonce i při vysokých dávkách nevzniká významné nebezpečí. Spirulina ovšem může být kontaminována jinými látkami, které již mohou být jedovaté. Proto je důležité kupovat seriózní a ověřené produkty. Při těhotenství a kojení se doporučuje porada s lékařem, před zahájením užívání. Lidé s metabolickou nemocí zvanou „fenylketonurie“ by se měli vyvarovat užívání spiruliny, protože tato nemoc nedokáže přeměňovat aminokyselinu fenylalanin a spirulina je bohatá na všechny aminokyseliny, včetně fenylalaninu. Nemocní s autoimunitním onemocněním, jako je roztroušená skleróza, revmatoidní artritida nebo systémový lupus erytematodes, by taktéž neměli užívat spirulinu, jelikož by to mohlo stimulovat imunitní systém a zhoršit zdravotní stav.

Možné interakce

Neexistují žádné zprávy, které by naznačovaly výraznou reakci s jinými léky. Je však možné, že spirulina může vyvolávat nežádoucí účinky s léky užívanými na potlačení imunitního systému. Jsou to především tyto léky:

  • Adalimumab (Humira),
  • Azathioprin (Imuran),
  • Cyklosporin (Neoral),
  • Etanercept (Enbrel),
  • Infliximab (Remicade),
  • Leflunomid (Arava),
  • Methotrexat,
  • Mycophenolate (CellCept).

Spirulina cena

Cena spiruliny není vysoká, ale je úměrná její čistotě a nezávadnosti. Zde je uveden seznam prodejen, kde se dá spirulina koupit: spirulina cena.

Spirulina a alternativní názvy

Spirulina se také označuje jako Arthrospira plantensis, modro-zelené řasy, spirulina fusiformis, Spirulina maxima, Spirulina platensis.


Spirulina foto

Tady je vidět jaký tvar má spirulina a jak tato vodní řasa vypadá: spirulina foto.

Autor: ©Jakub Vinš

Foto: ©Music4thekids

odkaz na článek

. Vodní řasa spirulina [online]. ČeskáOrdinace.cz, . .přidejte sem svůj komentář

Něco Vám není jasné? Zeptejte se na to ostatních. Určitě Vám pomohou.
K zeptání použijte tento formulář.


Nadpis / Dotaz
Jméno
E-mail
Sdělení

Všechna políčka formuláře je třeba vyplnit!
E-mail nebude nikde zobrazen.

přehled komentářů

Řasa spirulina

 Míla

Protože jsem děsně zvědavej, a chci si všechno skusit, ptám se : Je možné spirulinu pěstovat doma ? V akvariu ?


Děkuji M.C.

Počet odpovědí: 0 | Stálý odkaz | Odpovědět


Témata


Zajímavé články

ČeskáOrdinace

O nás

Kontakt

Ochrana osobních údajů a cookies

SiteMAP

RSS