Nízký krevní tlak
Nízký krevní tlak aneb chronická arteriová hypotenze bývá nejčastěji součástí celkové astenie a jeho příčina není přesně známá. O nízkém krevním tlaku hovoříme tehdy, když naměříme hodnoty trvale nižší než 100/60 mm Hg. Nízký krevní tlak, který nezpůsobuje problémy a nebo se objevuje jen s nepatrnými příznaky, jako jsou krátké epizody závratí při vstávání, tak jen zřídka vyžaduje nějakou léčbu. Pokud máte trvale příznaky nízkého tlaku, tak nejlepší léčba spočívá v odstranění jeho příčiny. I lékaři se pro odstranění nízkého krevního tlaku obvykle snaží řešit primární zdravotní problém, jako je například dehydratace, srdeční selhání, diabetes nebo hypotyreóza (snížená činnost štítné žlázy), než aby se zabývali přímo zvyšováním krevním tlaku.
Pokud je nízký krevní tlak způsoben léky, tak jeho léčba obvykle zahrnuje změnu dávkování způsobujících léků nebo jejich úplné vysazení. Léky které obvykle způsobují nízký krevní tlak jsou diuretika, alfa-blokátory, beta-blokátory, léky na Parkinsonovu nemoc, léky na depresi – tricyklická antidepresiva. Dále pokles krevního tlaku způsobuje také viagra v kombinaci s některými léky na srdce.
Náhlý pokles krevního tlaku
Ortostatický kolaps nebo ortostatický šok může vzniknout i u jinak zdravých lidí, tak zvaných vagotoniků. U těchto lidí se obvykle objevuje při náhlé změně polohy nebo při vysokém strachu či stresu, kdy se natolik rozšíří cévy v rukou a nohou, že nastane ortostatický kolaps.
Náhlý pokles krevního tlaku také může nastat i u lidí s poruchou sympatického nervového systému, například tam, kde je alkoholická nebo diabetická neuropatie, skleróza multiplex, nebo při léčbě beta-blokátory.
Trvale nízký krevní tlak bez příčiny
Pokud není jasné, co je příčinou nízkého krevního tlaku nebo neexistuje účinná léčba, tak nastupuje léčba, která se soustředí přímo na zvyšování krevního tlaku a snižování příznaků a symptomů hypotenze. V závislosti na Vašem věku, zdravotním stavu a typu nízkého krevního tlaku, který máte, můžete dosáhnout jeho zvýšení několika způsoby:
Přejídání a nízký krevní tlak.
Při přejídání se vlivem přeplnění žaludku a započetí intenzívního trávicího procesu soustředí mnoho krve v břiše, což může vyvolat prudký pokles krevního tlaku. V takovém případě pomůže si lehnout na záda, volně dýchat a za chvilku zvednout nohy, pokrčit je v kolenou a udělat několik šlápnutí, jakoby do pedálů na kole. Pak zase chvíli odpočívat a znovu to opakovat, než potravu strávíte a stav se stabilizuje. Proto se pro udržení zdravého krevního tlaku nepřejídejte.
Hodně bílkovin a tuků vede k nízkému tlaku.
Koncentrované bílkoviny a mnoho tuků, jako například smažené řízky, majonézový salát způsobují zvýšený průtok krve v břiše a tím zapříčiňují pokles krevního tlaku a odkrvení mozku. Proto před zkouškou ani při nízkém tlaku tato jídla nikdy nejezte.
Na nízký tlak používejte o trochu více soli.
Odborníci obvykle doporučují omezit množství soli ve stravě, protože sodík může zvyšovat krevní tlak a také odvápňuje kosti a způsobuje rakovinu žaludku. Nás ale zajímá její účinek na krevní tlak a sůl může u některých lidí zvýšit krevní tlak, někdy i dramaticky. Proto pro lidi s nízkým krevním tlakem to může být prospěšná věc i při mírném zvýšení solení. Ale protože vysoké hladiny sodíku můžou vést k srdečnímu selhání, zejména u starších osob, je důležité se poradit se svým lékařem o množství zvýšené soli ve stravě pro Vaši konkrétní situaci.
Na nízký krevní tlak pijte více vody.
Téměř každý může těžit z pití dostatku vody a to platí zejména, pokud máte právě nízký krevní tlak. Kapaliny zvyšují objem krve a zabraňují dehydrataci, což jsou důležité faktory, které je nutno ohlídat při léčbě hypotenze. Pro podporu pitného režimu je vhodný rozmarýnový čaj, který zároveň i snižuje krevní tlak. Rozmarýnového čaje se pije jeden litr denně.
Na nízký tlak používejte kompresní punčochy.
Stejné elastické punčochy, které se běžně používají k úlevě od bolesti a od otoků křečových žil, můžou zároveň pomoci snížit zadržování krve v dolních končetinách a tím zvýšit krevní tlak. Pokud se nebude muset krev rozlévat do natékajících nohou a bude se moci rychle vracet zpět k srdci, dosáhne se tím zvýšení krevního tlaku.
Léky na nízký krevní tlak.
Existuje několik léků, ať už použitých samostatně nebo společně, které můžou být použity k léčbě nízkého krevního tlaku, ke kterému dochází při vstávání, tak zvaná ortostatická hypotenze. Na léčbu nízkého krevního tlaku při vstávání je například často používán lék fludrocortison. Fludrocortizon je k dostání v balení po 100 tabletách a je částečně hrazen ze zdravotního pojištění. Aktuální cenu, respektive výši doplatku na lék fludrocotison, je možné zjistit tady: fludrocortison cena. Lék fludrocortizon pomáhá zvýšit krevní objem, což má za následek zvýšení krevního tlaku, ovšem za předpokladu, že se nerozšíří cévy. Pro zabránění rozšíření krevních cév se používá lék s účinnou látkou midodrine (například Gutron). Gutron na stálo zvýší hladinu krevního tlaku u lidí s chronickou ortostatickou hypotenzí. Léčivá látka midodrine zvyšuje krevní tlak tím, že omezí schopnost krevních cév se rozšířit, což vede ke zvýšení krevní tlaku. Lék Gutron není hrazen z veřejného zdravotního pojištění a celou jeho cenu doplácí pacient.
Nízký krevní tlak z anémie
Pokud je Vaše hypotenze způsobená anémií, tak potřebujete zvýšit příjem železa, vitamínu B12 a kyseliny listové (vitamín B9). Všechny tyto tři složky je nutné užívat ve dvojnásobné dávce, než je doporučená denní dávka, kterou uvádí výrobce na obalu, a to po dobu 6 měsíců. Po šesti měsících je třeba zhodnotit výsledky novým měřením tlaku a v užívání pokračovat nebo snížit udržovací dávku na DDD (doporučená denní dávka přípravku). Pokud je u Vás nějak znemožněno vstřebávání živin přirozenou cestou přes trávící trakt, tak nutné tyto tři látky podávat v injekční formě do žíly nebo do svalu.
Šťáva z červené řepy na nízký krevní tlak.
U některých lidí může zvýšená konzumace šťávy z červené řepy zvýšit krevní tlak. Červená řepa harmonizuje krevní tlak, vysoký snižuje, nízký zvyšuje. Vypijte v průběhu dne půl litru pravé šťávy z červené řepy a pijte to po dobu jednoho týdne. Po týdnu proveďte zkušební měření krevního tlaku a zhodnoťte, jestli se snížil. Pokud ne, tak další konzumace této šťávy z řepy nebude mít na Vás již žádné účinky vedoucí ke zvýšení krevního tlaku.
Vitamíny na nízký krevní tlak.
Nízký krevní tlak je možné do dvou týdnů zvýšit formou gigantické dávky kyseliny pantotenové v množství 350 mg denně, což je 50 krát více, než doporučená denní dávka, ale přesto je to bezpečné. Léčbu je třeba po dvou měsících přerušit a vystřídat ji přípravkem B komplex Forte v doporučené denní dávce po dobu dvou měsíců. Pokud se tlak zase zvýší, tak je možné to celé zase opakovat.
Pravidelné doplňování vitamínu C je také prospěšné pro udržení zdravého krevního tlaku. Vitamín C by se měl přijímat v každém jídle (celkem 6 jídel denně je optimální) v množství 100 mg.
Jak předcházet nízkému tlaku při vstávání?
Když se ráno probudíte, tak ještě v leže se párkrát zhluboka nadechněte, ale nezadržujte dech, normálně se zhluboka prodýchejte. Až pak se pomalu posaďte a znovu se zhluboka prodýchejte. Až teprve teď se postavte na nohy a protáhněte se.
Cviky proti nízkému tlaku z dlouhého stání?
Pokud se u Vás objeví náhlý pokles krevního tlaku z důvodu dlouhého stání, tak ve stoji překřižte nohy na úrovni stehen a zatlačte je těsně jednu k druhé a při tom střídavě zatínejte a povolujte všechny svaly na nohách. Je to takový postoj, jako by se Vám chtělo velmi, ale velmi čůrat. Jako alternativa se dá ještě udělat několik výponů na špičkách a nebo několik dřepů. Tyto cviky podporují návrat krve z dolních končetin a pomáhají tak rychle zvýšit krevní tlak.
Bylinky na nízký krevní tlak
Čajová směs na úpravu krevního tlaku. Přeslička nať 3 lžíce, kokoška nať 3 lžíce, zlatobýl nať 2,5 lžíce, benedikt nať 1 lžíce, řebříček nať 1 lžíce, nastrouhaný kořen pampelišky jedna lžíce, routa vonná nať jedna lžíce a tinktura ze jmelí jedna kávová lžička. Mimo tinktury ze jmelí se vše dobře promíchá a pak se zalije vroucí vodou jedna lžíce této směsi a nechá se louhovat po dobu 15 minut. Po této době se to přecedí, přidá se tinktura ze jmelí a pije se vychladlý jeden čaj ráno na lačno a druhý večer před spaním, užívá se dlouhodobě.
Autor: ©Mgr. Marie Svobodová