Jaké problémy může zapříčinit zvětšená prostata?
Rozšíření prostaty stlačuje močovou trubici a brání tak průtoku moči. Symptomy mohou být následující:
- obtíže na počátku močení;
- slabý nebo přerušovaný proud moči;
- neúplné vyprazdňování;
- časté močení během dne a noci, zejména zvýšená potřeba močit v noci;
- naléhavost močení, některým mužům může nedobrovolně unikat moč (urgentní inkontinence);
- dysurie, pálení nebo bolest při močení.
Různí muži mají různé příznaky. Symptomy se mohou lišit u každého jednotlivce i v průběhu nemoci. Je důležité zdůraznit, že výše uvedené příznaky nemusí nutně znamenat zvětšení prostaty, neboť i jiné choroby mohou mít podobné projevy. Muži s problémy močení by měli navštívit lékaře, který zjistí správnou diagnózu.
Jak lékař diagnostikuje nemoc?
- Lékař se ptá pacienta na příznaky, někdy jej může požádat o vyplnění dotazníku, který se ptá na konkrétní příznaky a jak silně se projevují. Bodové hodnocení tak umožní lékaři vyčíslit, jak jsou příznaky vážné.¨
- Lékař může chtít, aby si muž zaznamenával po tři dny svůj pitný režim a frekvenci močení.
- Může provést rovněž rektální vyšetření.
- Obvykle bude pacientova moč přezkoumána a poslána do laboratoře, kde bude testována na citlivost a na antibiotika. Funkce ledvin se vyšetří pomocí krevních testů.
- Lékař může odeslat vzorek krve ke kontrole úrovně prostatického specifického antigenu. Zvýšená úroveň antigenu může znamenat riziko přítomnosti rakoviny prostaty, což následně vyžaduje biopsii prostaty a další vyšetření.
Jsou-li zapotřebí další testy, bude je provádět odborník. Ten zkontroluje konkrétní močové funkce, průtok moči, a zda je močový měchýř močením vyprázdněn.
Jak je benigní hyperplazie prostaty léčena?
Existuje celá řada léčebných postupů tohoto stavu, ale je zapotřebí zvážit, zda je léčba opravdu nutná, protože každá léčba má své výhody a nevýhody. Pokud se však příznaky zhoršují nebo se objeví komplikace, pak lékař po konzultaci s pacientem musí rozhodnout, která léčba bude nejvhodnější.
Jaké léky se používají?
Existují dva typy léků tohoto problému.
- Alfa-blokátory. Tyto léky pomáhají uvolnit svalová vlákna v prostatě, čímž se sníží bránění proudu moči, nezmenšují tedy velikost prostaty. U některých pacientů se mohou vyskytnout nežádoucí účinky, jako jsou závratě, bolesti hlavy, ospalost a retrográdní ejakulace.
- 5-alfa-reduktázy inhibují růst prostaty a snižují velikost žláz. Tyto léky se musí užívat několik měsíců, aby se dostavil maximální efekt – fyzické zmenšení zvětšené prostaty.
Výzkumné studie ukázaly, že oba typy lékařského ošetření jsou účinné na zlepšení močových symptomů u mužů s benigní hyperplazií prostaty. Existují i různé druhy bylinné medicíny. Ale tyto přípravky se obecně nedoporučují, protože jejich efekt není zcela dokumentován.
Jaké druhy operace jsou k dispozici?
Operace prostaty zahrnuje odstranění části rozšířené tkáně. Nejběžnější operací je endoskopický chirurgický zákrok, známý jako transuretrální resekce prostaty. Tato operace se dělá pod celkovou nebo spinální anestezií, kdy je endoskop vložen přes penis do močové trubice a následně do prostaty. Zvláštní řezací smyčka se pak používá k odstranění malých částí prostaty, dokud není kanál rozšířen. Díky tomuto kanálu pak moč prochází nerušeně ven.
Je-li prostata jen mírně zvětšena, lze provést transuretrální incizi prostaty. Urolog endoskopicky provede pouze jeden nebo dva řezy na prostatě, uvolní tak hrdlo močového měchýře a sníží tlak na močovou trubici. Urolog prostatu pouze nařízne, ale neodstraňuje.
Pokud je prostata značně zvětšena, může být nutný řez v podbřišku a provádí se otevřená operace pro odstranění prostaty. Ale tento postup se provádí jen zřídka.
Operace představuje větší riziko než lékařské ošetření a přináší možné komplikace, včetně retrográdní ejakulace. V retrográdní ejakulaci vstupují spermie během ejakulace do močového měchýře místo toho, aby byly vyloučeny přes penis. Později jsou propláchnuty močí. Tento jev není škodlivý, ale má dopad na plodnost člověka, proto je důležité, aby lékař věděl, zda chcete mít děti.
Výhodou operace je dlouhodobý účinek, ale je odstraněna pouze část prostaty, takže někteří muži mohou později potřebovat další operaci.
Existují “jemnější“ chirurgické zákroky?
Novější léčby benigní hyperplazie prostaty již existují a jsou neustále vyvíjeny. Tyto techniky jsou minimálně invazivní. Některé vyžadují pouze lokální anestezii a riziko komplikací je nižší.
Pár obecných bodů o těchto nových technikách:
- Ještě není známo, zda jsou výsledky stejně účinné jako u endoskopické chirurgie. Lékaři se neustále učí, pro které pacienty jsou tato ošetření nejvhodnější.
- Nové techniky jsou stále vyvíjeny a testovány.
Mikrovlnná termoterapie
Při této léčbě se tkáň prostaty pomocí mikrovln zahřeje na 45°C. Tím se snižuje velikost prostaty a dojde k odumření buněk v centru prostaty. Toto ošetření se provádí přes močovod.
Galvanické odpařování (electrovaporisation)
Při tomto postupu je část tkáně prostaty odstraněna odpařením působením elektrického proudu. Léčba se provádí pomocí endoskopu.
Laserová resekce
Jedná se o další endoskopickou léčbu, ve které je část tkáně prostaty odstraněna laserovou energií.
Je možná léčba katétrem?
Někteří pacienti s retencí moči, kteří nemohou podstoupit operaci, mohou mít trvalý katétr. Ten může být umístěn přes močovod nebo přes spodní část břicha do močového měchýře. U pacientů s trvalým katétrem však bývá vyšší riziko vzniku cystitidy (infekce močového měchýře). Pacienti se musí naučit vyprazdňovat močový měchýř přes katétr. Katétr se odstraňuje po každém použití a tím se snižuje riziko nebezpečí infekce.
Autor: © Jakub Vinš
Foto: © Pngbot