Legenda k obrázku s umístěním prostaty:
1. prostata, 2. močová trubice, 3. varle, 4. semenný váček, 5. konečník, 6. mízní uzliny
Rakovina prostaty aneb tichá nemoc
Říká se jí tichá nemoc, ale mělo by se o ní mluvit spíše hodně hlasitě. Je třetí nejčastější příčinou úmrtí mužů. Rakovinou prostaty je dnes u nás postiženo na 35 tisíc mužů. Rakovina prostaty je v západním světě druhým nejčastějším nádorem. Každý rok lékaři v Evropě odhalí 382 000 nových případů. V Česku na toto onemocnění ročně umírá kolem 1 350 mužů. Indikátorem onemocnění prostaty je prostatický specifický antigen PSA, jehož zvýšené hodnoty v krevním rozboru naznačují přítomnost nádoru prostaty. Prostatický specifický antigen PSA byl objeven teprve v sedmdesátých letech minulého století a představuje obrovský pokrok v léčbě, protože umožňuje identifikovat nádor prostaty z odběru krve ještě v době, kdy postižený obvykle vůbec netuší, že ve svém těle nádor prostaty vůbec má. Tím je možné zahájit včas léčbu a zvýšit tak i pravděpodobnost úplného uzdravení.
Co je prostata
Prostata aneb žláza předstojná je veliká v průměru asi 4cm a obklopuje močovou trubici těsně pod močovým měchýřem. Vyskytuje se jen v mužském těle. Prostata hraje hlavní roli při rozmnožování. Způsobuje totiž uzavření močové trubice při ztopoření před výstřikem semene a brání tak průniku moči například při vyvrcholení u soulože. Prostata mužům slouží tedy jako taková výhybka, do které přicházejí dvě trubice (močová a semenovod) a ústí z ní jen jedna, která pak vrcholí v penisu muže.
Příznaky karcinomu prostaty
Hlavním příznakem rakoviny prostaty je bolavá prostata, kde při onemocnění prostaty může docházet k palčivým bolestem při ejakulaci, případně i několik minut po ní či před ní. Dále dochází k pozvolným a později výrazným potížím při močení, kdy se bolestivá prostata zduří a ucpe močovou trubici. Konkrétně jde o častý pocit nutkání k vymočení, ale přitom množství vypuštěné moči je zanedbatelné. Frekvence takovýchto odskočení je čím dál vyšší.
Léčba karcinomu prostaty
Úspěšnost vyléčení od rakoviny prostaty je vysoká, dosahuje 80 %. Jediný zatím uznávaný způsob léčby zhoubného karcinomu prostaty je jeho operativní odstranění, tedy takzvaná prostatektomie. Provádí se v úplné anestézii. Operace karcinomu prostaty může být provedena buď klasickým břišním řezem, nebo laparoskopicky, pomocí robota. Takové operace prostaty robotem provádí například v Olomoucké nemocnici, mají jich za sebou již přes dvě stě. Výhodami operace prostaty robotem jsou její šetrnost a především přesnost zákroku. Pak jsou zde nepochybně i kosmetické důvody – nevzniká zde žádná velká jizva. Robot operatérovi zobrazuje situaci operovaného místa zvětšenou 10x a ještě navíc ve 3D zobrazení, což lékař ocení zejména při přesném identifikování zhoubné tkáně a také i při nesnadném napojení močové trubice k močovému měchýři, kdy při této metodě nedochází k žádným únikům moči, čímž se omezují pooperační problémy, které u klasické operace byly právě z těchto důvodů kontaminací močí velmi časté. Robota ovládá jeden operatér pomocí konzole, která může být umístěna přímo na operačním sále anebo i stovky kilometrů daleko. Druhý operatér je přítomen přímo u pacienta a jeho úkolem je vyměňovat nástroje na laparoskopických pažích robota. Vynikající souhra obou operatérů je předpokladem úspěšné operace. Oba operatéři totiž spolu během operace nepřijdou do vizuálního kontaktu, neboť operatér u konzole je obklopen zobrazovacím zařízením robota. Komunikují spolu jen verbálně.
Operace prostaty robotem versus klasický řez
Celosvětová tendence v poměru odoperovaných karcinomů prostaty roboticky nebo klasicky je ve prospěch robotických operací. Dá se říci, že klasické operace karcinomu prostaty provádějí již jen starší generace lékařů, kteří to s robotem neumějí. Ti mladší se adaptovali a využívají výhradně robotické léčby. Robotická operace karcinomu prostaty vyjde v České republice v dnešní době na 130.000 Kč a zatím je v plné výši hrazena ze zdravotního pojištění.
Kdy si dát na rakovinu prostaty pozor?
Rakovina prostaty je jako každá jiná rakovina nevyzpytatelná. Typickou ohroženou skupinou jsou muži ve věku od 50 let a se zvyšujícím se věkem se riziko onemocnění zvyšuje. Největším problémem, na který si lékaři stěžují, je fakt, že postižení přicházejí k lékaři pozdě. Díky tomu pak většina z nich přežívá svou operaci jen o několik málo let. „Muži se často stydí hovořit s lékařem o problémech s bolestivou prostatou při ejakulaci nebo při močení a snaží se problém bagatelizovat a raději se ho naučí ignorovat, než aby se svěřili a nechali se léčit.“, říkají oslovení lékaři. Je tedy nezbytné, aby každý muž po padesátce měl svého urologa a jednou do roka si od něho nechal udělat vyšetření prostaty, ať je bolestivá či nikoliv.
Jak se můžu bránit vzniku karcinomu prostaty?
Dříve se praktikovalo preventivní odstraňování prostaty, což sice znamenalo eliminaci rizika jejího zachvácení nádorem, ale také přinášelo následnou trvalou neplodnost a v mnoha případech i impotenci. To dnešní moderní muži již podstupovat nechtějí, a proto se od této metody upustilo. Přispělo k tomu také objevení prostatického specifického antigenu PSA. V současné době probíhá výzkum, který ověřuje účinky kanadských brusinek na prevenci karcinomu prostaty. Toto ovoce je již hojně používáno při řešení obtíží při ženských problémech s velmi dobrými výsledky. Brusinky totiž pečují o spodní cesty močové a mohly by tak zabránit nebo zpomalit rozvoj budoucího karcinomu prostaty. Hledáte-li tedy v současné době nejúčinnější prevenci proti rakovině prostaty, tak hlavním kandidátem jsou bezesporu právě přípravky s obsahem kanadských brusinek. Vědci totiž předpokládají, že zařazením pravidelné konzumace kanadských brusinek do výživového programu lidstva se celosvětově omezí výskyt karcinomu prostaty.
Strava při karcinomu prostaty
Zlepšením jídelníčku můžeme výrazně zlepšit průběh onemocnění prostaty rakovinou. Některé potraviny, zejména červené ovoce a zelenina, můžou mít léčivé účinky na rakovinu prostaty a to vše díky obsaženému lykopen. Lycopen je červené barvivo a propůjčuje rajčatům jejich ohnivě červenou barvu, proto jsou rajčata na prostatu nejlepší.
- rajčata a jídla z rajčat - 1/2 hrnku vařených rajčat úžívaných dvakrát týdně,
- vodní meloun, červený grepfruit a růžová guava v množství 1 až 2 hrnky týdně,
- tofu, sójové mléko a výrobky ze sóji, například hrnek sójového mléka denně nebo 1/2 hrnku tofu denně,
- zelený čaj, který má vítečné antioxidační účinky, dva až čtyři šálky denně,
- šťáva z granátového jablka, která v sobě má mnoho polyfenolů, stačí jeden hrnek této šťávy denně,
- losos, sardinky,mořský pstruh,makrela a další tučné ryby ze studených mořských vod, stačí tři porce ryb týdně,
- brokolice květák, růžičková kapusta a brukvovitá zelenina, dva až tři hrnky této zeleniny týdně,
- česnek a cibule, jeden stroužek česneku denně a k tomu jedna až dvě lžíce cibule denně,
- vitamín E 200IU denně,
- selen 200μg denně,
- vitamín C 120mg denně,
- zinek maximálně 20mg denně.
Žádné tučné maso, žádné tučné mléčné výrobky, žádné rafinované cukry.
Autor: ©Mgr. Marie Svobodová
Foto: Wikimedia Commons