Úpal a letní úžeh

Nemoci

Zveřejněno dne 30.7.2012

Článek se zaměřuje na témata:

V letních dnech se počasí velmi rychle mění a z teplot kolem 22 stupňů Celsia může ze dne na den být třicítka a více. Právě v těchto horkých dnech bychom měli být velmi dobře připraveni na letní úpal a úžeh. Tropické teploty jsou v létě běžné a řadě našich spoluobčanů a nejbližších vyvolávají určité zdravotní komplikace, mezi které patří právě i úpal neboli tepelný úpal.


Co je úpal

Úpal je v podstatě nemoc z přehřátí, která se bohužel dostavuje stále častěji už i v našem mírném klimatickém pásmu. Úpal nemusí být způsoben jen působením přímého slunečního záření, stačí i horké a dusné počasí s vysokou vlhkostí vzduchu. Je to takové typické skleníkové počasí, při kterém cítíme určitou malátnost, nejsme schopni ani nějakého velkého duševního nebo fyzického výkonu. Když se pak v tomto horkém počasí přemáháme a snažíme se o větší fyzický výkon nebo o nějakou namáhavou zátěž, tak se může dostavit až mdlobný stav. Mdloby mohou nastat třeba i v přeplněných dopravních prostředcích, když déle stojíme a máme pocit nedostatku vzduchu.
 


Příznaky úpalu

Pro úpal je v podstatě typické, že u něho předchází taková ta předzvěst slabosti. Dále se nám zastavuje pocení, máme horkou suchou kůži a v podstatě máme nutkání posadit se někde do chladného místa a nějakým způsobem si odpočinout. Dalším příznakem je, že začíná bolet hlava, což je projev dehydratace organizmu, protože tento stav vlastně nastává tím, že máme nedostatečný přísun tekutin.
 

První pomoc při úpalu

První pomoc u úpalu je jenom přemístit takového postiženého do stinného místa, zvednout mu dolní končetiny, a pokud možno, dát mu napít chladného nápoje.
 

Co jsou to mdloby

Mdloba může nastat z řady jiných klinických důvodů, například při nějaké nemoci kardiovaskulárního aparátu. Mdloba také může být jen prostým následkem dehydratace organizmu u zcela zdravého člověka.
 

Letní úžeh

Úžeh je typický při pobytu na přímém slunci, kdy si v postatě neuvědomujeme, že jsme vystaveni slunečnímu záření a ultrafialovým paprskům. Při letním úžehu dochází ke kombinaci zmíněného přímého oslunění a k přehřátí organizmu. Pokud se navíc ještě nechráníme ochrannými faktory, tak na pokožce dochází k zarudnutí, jakoby spálení pokožky.
 


Úžeh příznaky

Celkové přehřátí organizmu má za následek většinou večer stav zvracení, schvácenost. Nejhůře tyto příznaky nesou děti a starší lidé.
 

Úpal nebo úžeh rozdíly

Jak je zde popsáno, tak hlavním rozdílem mezi úpalem a úžehem je, že úpal může vzniknout i ve stínu při nadměrném horku (třeba i v sauně). Naproti tomu úžeh vzniká výlučně jen z přehnaného slunění v létě na přímém slunci.
 

Co mají dělat starší lidé v období veder

Vedro nebo letní teploty nad 30 stupňů znamenají pro starší lidi uzpůsobení si trošku jejich režimu v těchto horkých letních dnech. V podstatě asi tak, aby se své záležitosti snažili vyřizovat pokud možno v dopoledních hodinách, kdy ještě ty teploty nedosahují extrémních hodnot. Je nutné si uvědomit, že i když nám předpověď počasí říká, že maximální teplota bude 34 stupňů Celsia, tak v městské zástavbě, na ulicích a především v uzavřených halách, které nejsou klimatizovány, ať jsou to pošty nebo spořitelny, nebo tam, kde je nutné nějakou dobu čekat, tak tam ty teploty mohou být i mnohem vyšší.
 

Rady pro starší lidi, jak přežít vedro:

  • Vyřizovat si své záležitosti ráno nebo pozdě odpoledne a přes poledne nevycházet.
  • Dietní režim, nekonzumovat těžká tučná jídla ale naopak jíst spíš lehčí jídla zeleninová.
  • Doplňovat tekutiny pitím čisté chladné vody.
  • V nočních hodinách, kdy se ochladí, tak větrat.
  • Přes den mít zatažené závěsy, žaluzie nebo venkovní rolety a snažit se teplotu v bytě držet na optimální hodnotě.

Náhlý pokles venkovní teploty

Když teploty spadnou z tropických 34 stupňů například na 22 stupňů tak nám to žádné vážné zdravotní problémy nepřinese, ale spíš budeme subjektivně vnímat větší chlad. Je to proto, že naše adaptační mechanismy mají určitou setrvačnost. Je to asi tak, jako když v zimě odjedeme na dovolenou na Kanárské ostrovy někdy kolem vánoc, kdy je tam teplota 24 nebo 26 stupňů, a pak se vrátíme zpět, tak tu zdejší zimu pak také vnímáme mnohem mrazivěji, než ve skutečnosti je.

Foto: ©Lykaestria

referenční odkaz

SIMON, Luboš. Úpal a letní úžeh [online]. ČeskáOrdinace.cz, 2012-07-30. Dostupné online.
Tento článek si během posledních třiceti dnů přečetlo 13 lidí.


Sdílejte tento článek se svými přáteli:

Facebook    Twitter    Digg   

Poslat emailem

Vytisknout článek


přidejte sem svůj komentář

Nenašli jste zde přesně to, co jste hledali? Zeptejte se na to ostatních. Určitě Vám pomohou.
Ke svému dotazu použijte tento formulář.


Jméno
E-mail
Nadpis
Komentář
Všechna políčka formuláře je třeba vyplnit!
Připojit fotku
přehled komentářů

úžeh vyrážka

(Petra 19.8.2013 8:59)

Dobrý den, během dvou denního slunění, jsem měla vyrážku na dolní polovině zad a břicha. Byly to červené flíčky a taková krupička, pupínky s vodnatou špičkou. Druhý den v noci jsem zvracela a měla průjem. Další den vyrážka zmizela. Je možné, že souvisí se sluncem, nebo podobné vyrážky se vyskytují i u něčeho jiného. Nejsem na nic alergická.
Děkuji Vám za odpověď


Počet odpovědí: 1 | Zobrazit odpovědi | OdpovědětLéky na vysoký krevní tlak bez doplatku

(JanaŠoškovová 25.7.2013 12:03)

Budu vám vděčna,když mi poradíte,jaký lék na vys.krevní tlak je bez poplatku.Beru již několik let Betalog 200 mg,poslední nákup mi vyrazil dech,nedoplatek se zvýšil kardinálně.Děkuji za odpověď!!! Jana Š.


Počet odpovědí: 0 | OdpovědětNadměrné pocení

(Marie 1.8.2012 7:50)

Prosila bych takovouhle radu. V zimě v létě, hlavně teďka v létě se potím, ale potím se tak, že po mně tečou potůčky potu. Nejenom po obličeji, ale po zádech, všude. Ale není to jenom v létě, je to i v zimě. Z ničeho nic jsem zpocená, a když to řeknu lékařce, kouká na mně jak tvrdý y a neřekne mi nikdy nic. Čím to je?


Počet odpovědí: 1 | Zobrazit odpovědi | Odpovědět

zajímavé články
Úpal při jízdě na kole

Dotaz: Je možné, že důsledky úpalu by trvali třeba po bobu celého týne. Já jsem strávila víkend na kole na prudkém slunci, to vím, byla to chyba. Bolela mě z toho hlava, ty příznaky úpalu, jak jsou zde popsány, jsem taky měla, ale mám je vlastně celý týden. Ty první potíže a lehce zvýšená teplota, motá se mi hlava, tak se chci zeptat, jestli je možné, že je to stále ten úpal nebo něco jiného? Celý článek...


Zaměření článku: dehydratace organizmu, úpal na kole


Červené tváře u dětí

Když rodiče uvidí své dítě s červeným otokem na obličeji, mohou podlehnout panice. Nejprve je vždy nutné zjistit příčiny tohoto stavu, a to nejlépe návštěvou lékaře. Otok obličeje může nebo nemusí být bolestivý, může svědit a být teplý na dotek. V některých případech otok zmizí sám, ale i tak vyžaduje okamžitou lékařskou péči, zvláště když souvisí s alergickou reakcí. Celý článek...


Zaměření článku: příčiny, léčba, úžeh, alergie, pátá nemoc


zaměření článku


Úpal a letní úžeh
Úpal a letní úžeh
navigační menu
doporučujeme
diskuse k článku

Re: úžeh vyrážka

Příčiny projevů na kůži jsou vždy těžko identifikovatelné. To, co popisujete může být solární ekzém,...

více >>

úžeh vyrážka

Dobrý den, během dvou denního slunění, jsem měla vyrážku na dolní polovině zad a břicha. Byly to červené...

více >>

léky na vysoký krevní tlak bez doplatku

Budu vám vděčna,když mi poradíte,jaký lék na vys.krevní tlak je bez poplatku.Beru již několik let Betalog...

více >>

Re: Nadměrné pocení

Pocení v létě je správné, náš organizmus pracuje tak jak má a potem se ochlazuje. Musíme si uvědomit,...

více >>

Nadměrné pocení

Prosila bych takovouhle radu. V zimě v létě, hlavně teďka v létě se potím, ale potím se tak, že po mně...

více >>

další diskuse   

nabídka obchodu

Candy Crush Pastille Pyramid - tělový závoj 150 ml

Candy Crush Pastille Pyramid - tělový závoj 150 ml

Prociťte naplno svěžest citrusů ve spojení se smyslnou nespoutaností divokých růží! Jemná květinová vůně se zářivými ovocnými tóny je jako zrozená pro nezapomenutelné okamžiky plné mládí a energie. Ideální jako osvěžení v horkých letních dnech. Tělový sprej můžete používat celý den....

Cena: 199 Kč
Koupit  koupit

Candy Crush Lemonade Lake - tělový závoj 150 ml

Candy Crush Lemonade Lake - tělový závoj 150 ml

Osvěžující vůně s citrusovými tóny je ideální na oslavu prosluněných dní. Svěží nóty hlavy i srdce jsou harmonicky doplněné o sametově zaoblené nóty základu, který překvapí smyslnou ambrou a santalovým dřevem stejně jako elegantním muškátem. Ideální jako osvěžení v horkých letních dnech. Tělový sprej můžete používat celý den....

Cena: 199 Kč
Koupit  koupit

Candy Crush Bubblegum Bridge - tělový závoj 150 ml

Candy Crush Bubblegum Bridge - tělový závoj 150 ml

Nespoutanost i elegance, odvaha i nesmělost, síla i jemnost: tato vůně je harmonií protikladů. Z květů růže, frézie a jasmínu se Vám nádherně zatočí hlava, svěží tóny ovoce vás osvěží a pižmový základ dá všem okolo jasně najevo, že setkání s vámi je něco jedinečného. Ideální jako osvěžení v horkých letních dnech. Tělový sprej můžete používat celý den....

Cena: 199 Kč
Koupit  koupit

Calvin Klein CK One Summer 2016 - EDT 100 ml

Calvin Klein CK One Summer 2016 - EDT 100 ml

Představujeme vám novinku od značky Calvin Klein pro muže i ženy - unisexovou vůni CK One Summer 2016. Tato svěží, citrusová vůně byla vytvořena speciálně pro ochlazení v horkých letních dnech, kdy slunce je rozpálené a vy toužíte po osvěžení....

Cena: 665 Kč
Koupit  koupit

Sonnentor Energie Hildegarda - bylinno-ovocný čaj bio syp. v krabičce 50g

Sonnentor Energie Hildegarda - bylinno-ovocný čaj bio syp. v krabičce 50g

Energie – bylinný čaj – „nastartujte s elánem do nového dne“ Člověk nemůže mít energie pro start do nového dne nikdy dost. Hildegardin čaj Energie se stará o více ranního elánu. Yzop známý spíše jako polévkové koření stejně jako máta kadeřavá a heřmánek působí opravdu dynamicky. Jemná čajová směs chutná kořeněně – aromaticky a nejlépe se hodí na snídani nebo na oběd. K dostání také v nálevových sáčcích!...

Cena: 90 Kč
Koupit  koupit

TYPHOO TEA LIMITED Čaj LFH Citrón se zázvorem 20x2g n.s.

TYPHOO TEA LIMITED Čaj LFH Citrón se zázvorem 20x2g n.s.

Lehká, osvěžující chuť citrusů a jemně pikantního zázvoru, to je povzbuzující zážitek z tohoto čaje. V zimě zahřeje, ale také skvěle chutná chlazený v horkých letních dnech. Bez přídavku cukru, bez umělých barviv a konzervačních látek, bez kofeinu....

Cena: 52 Kč
Koupit  koupit

BaByliss PRO Profesionální titanovo-turmalínová kulma Curling Iron (BabylissTitanium Tourmaline BAB2172TTE) 19 mm

BaByliss PRO Profesionální titanovo-turmalínová kulma Curling Iron (BabylissTitanium Tourmaline BAB2172TTE) 19 mm

Profesionální kulma s mnoha inovacemi umožňuje snadné a přirozené natočení vlasů. Velmi rychle se zahřeje, a proto může být použita během několika vteřin. Teplotní měnič umožňuje přesně vybrat požadovanou teplotu z 30 různých stupňů....

Cena: 799 Kč
Koupit  koupit

Clarins Matující sérum (Pore Minimizing Serum) 30 ml

Clarins Matující sérum (Pore Minimizing Serum) 30 ml

Rozšířené póry již nemusí být problémem pro ty, kdo mají mastnou a smíšenou pleť. S věkem a ztrátou pružnosti pleti póry mění tvar a jsou více vidět na všech typech pletí. Tento výrobek je určen pro odstranění těchto problémů. Intenzivní ochrana pleti proti lesku pro mastnou pleť. Po celý den zmatňuje, osvěžuje a hydratuje. Stahuje póry, zjemňuje strukturu pokožky....

Cena: 579 Kč
Koupit  koupit

Sonnentor Bazalka bio 15g

Sonnentor Bazalka bio 15g

Bazalka – „Pesto pro těstoviny“ Ať už do omáček nebo těstovin, bazalka už není tak zcela dobře střeženým tajemstvím italské kuchyně.Koření, v našich zeměpisných šířkách už téměř přirozeným průvodcem rajčatových pokrmů, se dá kromě pesta, pomodoro a podobně použít také jinak. Bazalka s nastrouhanou citronovou kůrou, česnekem a máslem je velmi chutnou letní kreací, které může být zamícháno do risota....

Cena: 51 Kč
Koupit  koupit

Sonnentor Verbena citronová bio syp. 30g

Sonnentor Verbena citronová bio syp. 30g

Verbena citronová – „bylina pro Luisu“Intenzivní vůně verbeny nás jistě omámí. Její chuť je stejně tak intenzivní, citronová a jemná. Zalité lístky nám dají osvěžující čaj, který se dá pít jak studený tak horký a skvěle zahání žízeň v letních horkých dnech. Čaj je jemný a přece intenzivní, v chuti lehce citronový. Díky jeho zelené barvě se skvěle hodí do světlého porcelánového šálku. Verbenový čaj...

Cena: 75 Kč
Koupit  koupit
novinky a zajímavosti

Chcete být informováni o novinkách a zajímavostech z produkce webu ČeskáOrdinace.cz?


Žádný problém!
Zde napište svůj email
podobné články


Sitemap | RSS