Informace od zdravotní sestry

HLAVNÍ STRÁNKA

  

PROSTATA

  

KREVNÍ TLAK

  

CUKROVKA

  

WARFARIN

  
čtěte níže

Otok tváře

 


Poslední revize:

Otok je nahromadění tekutiny nacházející se mimo cévy v mezibuněčném prostoru. Nadměrné filtraci tekutiny do okolí cév zabraňuje stěna cév, hydrostatický a osmotický tlak. Oteklá tvář je obvyklá u větších zánětů dutiny ústní nebo při růstu zubů. Otok pak často zasahuje až k víčkům. V menší míře se může objevit při zubním kazu. Také po vytržení zubu se objevuje otok, který způsobuje bolestivost už při samotném otevírání úst.

Otok tváře bez bolesti

Velký otok tváře je také hlavním příznakem příušnic. Při nich virus napadá tkáň příušní slinné žlázy, která se nachází ve tvářích. Ty jsou pak nateklé a v ústech na sliznici tváře u horních stoliček je viditelná boulička, která odpovídá oteklému vývodu ze slinné žlázy. Při zatlačení na žlázu může být viditelný výtok sekretu z bouličky. Díky očkování jsou dnes příušnice méně časté. Otok tváře může být dále způsoben cizí tělesem v kůži nebo chorobným procesem, který v ní probíhá. Mimo jiné může být způsoben rovněž rakovinou slinných žláz. Onemocnění postihuje ve většině případů příušní slinnou žlázu, která se nachází v tváři před boltcem. Žláza je zduřelá, tvář působí otekle. Jelikož se v okolí žlázy nacházejí větve lícního nervu (nervus facialis), může otok a zduření způsobit jeho útlak, což vyvolá obrnu obličejových svalů. Na straně nádoru je pak koutek povislý, vrásky jsou vyhlazené, jazyk je stočen ke straně, může být i povislé víčko. Někdy jsou ale dříve objeveny až metastatické projevy, jakými je zvětšení krčních uzlin, než vlastní nádor, jehož projevy mohou být spíše nespecifické. Pokud má pacient otok tváře, měl by vyhledat lékaře, který určí příčinu a případnou léčbu. U nádoru se provádí chirurgické odstranění.

výběr z naší tvorby
pokračování článku

Otok tváře při zánětu zubu

Příčinou otoků tváře při zánětu zubu jsou zubní kazy. Vznikají působením bakterií, které rozpouštějí zubní sklovinu a zubovinu pod ní. Malé a mělké kazy nemusí ze začátku bolet, a proto často unikají pozornosti. Později však dochází k jejich zvětšování a prohlubování, jsou bolestivé a hromadí se v nich zbytky jídla. Dřeň zubu je drážděna potravou, a protože se v ní nachází nervy, vyvolává onu bolest. Postižení zubní dřeně může vést k jejímu zánětu – pulpitidě, vytvoření zubního abscesu a posléze až k odumření dřeně a značnému otoku. Pokud kaz zasáhne nerv zubu, je potřeba infikovaný nerv odstranit a kvalitně zaplnit. Prevencí hlubokých kazů jsou pravidelně standardizované preventivní rentgenové snímky, takzvané bite-wings, které se v závislosti na stavu chrupu, úrovni dentální hygieny a kazivosti zhotovují v intervalu 6–24 měsíců.

Otok tváře po vytržení zubu

Otoky tváře souvisejí i s bolestí zubů po jejich vrtání či se stavem po extrakci (vytržení) zubu. Vytažení neboli extrakce zubu je základním stomatochirurgickým výkonem. Zručný a zkušený zubní lékař dovede tento výkon provést takřka bezbolestně, v injekčním znecitlivění. Při aplikaci injekce nepocítí pacient větší bolest, než je tomu při píchnutí špendlíkem. V pooperačním období však mohou nastat různé komplikace spojené s otokem tváře. Po trhání osmiček je vhodné na otok tváře přikládat ledové obklady a vyhýbat se tělesné námaze, opalování na sluníčku nebo v soláriu a také vynechat návštěvu sauny.

výběr z naší tvorby
pokračování článku

Otok tváře po injekci

Otok tváře po injekci může být projevem přecitlivělosti organismu (alergie), je však také jedním z projevů počínajícího zánětu. V oblasti obličeje jsou otoky velmi časté, objevují se bezprostředně po výkonu, na objemu nabývají až druhý či třetí den po chirurgickém výkonu. Pokud je otok nebolestivý, svědčí to o normálním průběhu hojení a není třeba, aby se pacient zneklidňoval. Doporučuje se po výkonu přikládat chladné obklady, ne však déle než několik hodin (obklady je třeba měnit, aby se obklad nezapařil), vhodná je pozice se zvýšenou polohou hlavy nebo poloha v polosedě.

Autor: © svevi
Foto:
© Ravn

odkaz na článek

. Otok tváře [online]. ČeskáOrdinace.cz, . .



přidejte sem svůj komentář

Něco Vám není jasné? Zeptejte se na to ostatních. Určitě Vám pomohou.
K zeptání použijte tento formulář.


Nadpis / Dotaz
Jméno
E-mail
Sdělení

Všechna políčka formuláře je třeba vyplnit!
E-mail nebude nikde zobrazen.

Připojit fotku

přehled komentářů

Otok tváře

 Michaela  1.12.2020 12:23

Dobrý den včera jsem byla u zubaře přes víkend mi otekla tvář a v pondělí jsem šla k zubaři a tam mi vytrhli zub a tvář je otekla ale už je to lepší mizí mi to ale v určitém momentu me to boli.. je to normální

Počet odpovědí: 0 | Stálý odkaz | Odpovědět

Otok

 Terezie  4.8.2018 0:31

Dobry den ziji GB a byla sem tady u zubarky vytrhla my koren z zubu uplne vzadu nahore a za par dni me to porad bolelo to sem sla spatky pani zubarka my dala antibiotik ze mam infekci a po tydnu my z te rany vysel kousek korene a ja ho vytrhla a tet po 2 tydnech me to zacalo trochu pobolivat asi tak 2 dny po bolesti sem zjistila ze my zala otykat pusa ne pod okem ale dole vzadu vedle pusi na levy strane tam kde my vytrhl ten koren moc se omlovam za moje chybny psani

Počet odpovědí: 2 | Zobrazit odpovědi | Stálý odkaz | Odpovědět

Může se otok ledovat

 Helena Kreuzova  15.5.2017 10:16

Mám otevřený zub, ale velmi oteklou tvář. Mohu otok ledovat

Počet odpovědí: 0 | Stálý odkaz | Odpovědět

Otoky trháni zubu

 jindra.nouzecka  26.10.2016 16:35

Byla mě operována uzdička a pravá pulka dásně.Bolí to i když to bylo provedeno25.10.Otok se zvětšuje.Mám dělat výplachy a ledovat?

Počet odpovědí: 3 | Zobrazit odpovědi | Stálý odkaz | Odpovědět

Trhani zubu a bolest v krku

 katerina  26.4.2016 2:25

Dobry den, vcera mi vytrhli osmicku a kdyz to prislo k sobe silene to bolelo. Po prasku na bolest to slo snest, nicmene zadny prasek mi nepomaha pri polknuti..vzdy mi na jedne strane krku vystreli tak silena bolest pri kazdem polknuti ze sliny radeji plivu ven..nejde spat ani nic. Mam horecky.. Jsem uz zoufala..nevite proc to je a co stim?

Počet odpovědí: 1 | Zobrazit odpovědi | Stálý odkaz | Odpovědět


Témata


Zajímavé články

ČeskáOrdinace

O nás

Kontakt

Ochrana osobních údajů a cookies

SiteMAP

RSS