Umíte nakupovat léky na internetu?

Doplňky stravy a léky

Zveřejněno dne 11.5.2010

Nakupování přes internet je stále více běžnou součástí našeho života. Nebojíme se, jako ještě před pár lety, nakupovat v internetových obchodech v podstatě jakýkoliv druh zboží bez toho, abychom věděli, kdo se skrývá na druhém konci prodejního řetězce. Zvykli jsme si internetovým obchodům důvěřovat a většinou to funguje. Stačí respektovat pár základních pravidel a úspěšně se vyhneme časovým a finančním ztrátám, které nám může nepoctivý obchodník způsobit. Čemu ale věnovat pozornost, když po internetu nakupujeme léky?Léčiva obecně jsou specifickým druhem zboží. Na jejich výrobu, distribuci i prodej jsou uplatňována velmi tvrdá pravidla. Zacházení s léky upravuje jak zákon o léčivech, tak další legislativní dokumenty. Ty mají zajistit, aby se ke konečnému spotřebiteli dostala pouze bezpečná, účinná léčiva v požadované kvalitě (na dodržování těchto pravidel dohlíží v České republice Státní ústav pro kontrolu léčiv). Pokud dojde k jejich porušení na straně výrobce, distributora, prodejce a dokonce i spotřebitele, z léků se může lehce stát zboží, jež ohrožuje nejen naši peněženku, ale hlavně to nejcennější – naše zdraví. Jak tedy rozpoznat a vyhnout se nelegálním a nebezpečným nabídkám léčiv přes internet?

 


S čím se můžete při nákupu léčiv na internetu setkat?

Neregistrovaný lék

 

Každý léčivý přípravek musí být před uvedením na trh v České republice zaregistrován Státním ústavem pro kontrolu léčiv. Přípravky, které nejsou registrovány v ČR, to znamená, že jejich prodej v ČR nebyl schválen, je ilegální nabízet i prodávat, a to ať už přes internet či jinak. Pokud si nejste jisti, zda je nabízený lék v ČR registrovaný, ověřte si jej před nákupem v databázi registrovaných léčiv na Informačním portálu pro veřejnost Státního ústavu pro kontrolu léčiv na adrese www.leky.sukl.cz . Neregistrované léčivé přípravky vám může předepsat pouze lékař.

 

Registrovaný lék

 

Pokud je lék v ČR registrovaný, nemusí být jeho nabídka přes internet v pořádku. Prostřednictvím internetu nebo například tržnic nelze prodávat léky, jejichž výdej je vázán na lékařský předpis (tento způsob výdeje je vázán pouze na kamennou lékárnu). Pokud takovou nabídku na internetu zaznamenáte, v žádném případě jí nevyužívejte. Užití těchto léků bez předchozí konzultace s lékařem či lékárníkem může představovat vážné zdravotní riziko.

 

Nelegální přípravek

 

Nelegální přípravek je výrobek, který má svůj vlastní název a jehož totožnost nebo původ nejsou úmyslně a podvodně označeny. Přesto je jeho prodej ilegální. Je jím například výrobek, který je v ČR nabízen jako registrovaný i přesto, že registraci má pouze v jiné zemi mimo EU nebo přípravek, který se tváří jako lék i když svou podstatou splňuje požadavky např. na doplněk stravy.

 

Padělek

 

Pokud je pravost, účinnost, původ léčivého přípravku úmyslně a podvodně či nesprávně označen, jedná se o padělek. Padělek nemusí obsahovat žádné účinné látky, může obsahovat jejich nedostatečné množství nebo naopak větší množství, ale také může mít zcela jiné složení, než jak je vyznačeno na obalu. Obal padělků je neúplný, nesprávný a pravidla napodobuje jiné léčivo. Seznam nejčastěji padělaných léčivých přípravků, stejně jako seznam nedávno zadržených nelegálních přípravků a padělků naleznete na internetových stránkách SÚKL www.nebezpecneleky.cz.

 


Co tedy dodržovat při nákupu léků přes internet?

 

Vždy je nutné si ověřit, co vlastně nakupujeme. Přes Internet se podle zákona nesmí prodávat léky předepisované lékařem. Vydávání takových léčiv vyžaduje vždy předchozí konzultaci s lékařem, jinak může jejich užívání poškodit zdraví, v mnoha případech již nevratně. Je tedy v zájmu každého z nás se o užívání poradit s lékařem a respektovat jeho názor, i když se jedná o choulostivý problém, jako například podpora potence anebo skutečnost, že nám léčivo - třeba prášky na hubnutí - nechce lékař předepsat.

 

Nakupujme tedy pouze léky registrované v České republice, které nejsou na recept, a ověřme si, od koho nakupujeme. Mějme také na paměti, že prodej léčiv po Internetu nesmí provozovat nikdo jiný než „kamenná“ lékárna. Léky tedy určitě nenakupujme na základě inzerátů jednotlivců, na chatech apod. V tom případě nelze zaručit, zda byly dodrženy podmínky uchovávání léčiv nebo zda nám nebude prodán ilegální přípravek či padělek. Seznam všech certifikovaných lékáren, které smí prodávat léky na Internetu, naleznete na Informačním portálu pro veřejnost SÚKL www.leky.sukl.cz/modules/apotheke . V rámci kampaně také uděluje SÚKL prověřeným lékárnám banner garantující bezpečný nákup.

 

EXTRA TIP:

 

Pokud si nevíme rady, je možné využít nové služby pro návštěvníky webového Informačního portálu pro veřejnost ( www.leky.sukl.cz ): dotazování odborníků. Na otázky související s lékovou problematikou návštěvníkům Portálu odpovídají čtyři farmaceuti a tři lékaři (praktický lékař pro dospělé, praktický lékař pro děti a dorost a specialistka v oboru cestovní medicíny).

 

Informace o SÚKL:

 

Státní ústav pro kontrolu léčiv je správním orgánem zřízeným zákonem o léčivech. Posláním ústavu je v zájmu ochrany zdraví občanů zajistit, aby v ČR byla dostupná pouze účinná, bezpečná a farmaceuticky jakostní humánní léčiva, podílet se na tom, aby byly používány pouze bezpečné a funkční zdravotnické prostředky a bezpečné a jakostní lidské tkáně a buňky.

 

 

Více informací naleznete na www.nebezpecneleky.cz  

referenční odkaz

FÁBRYOVÁ, Jana. Umíte nakupovat léky na internetu? [online]. ČeskáOrdinace.cz, 2010-05-11. Dostupné online.Sdílejte tento článek se svými přáteli:

Facebook    Twitter    Digg   

Poslat emailem

Vytisknout článek


přidejte sem svůj komentář

Nenašli jste zde přesně to, co jste hledali? Zeptejte se na to ostatních. Určitě Vám pomohou.
Ke svému dotazu použijte tento formulář.


Jméno
E-mail
Nadpis
Komentář
Všechna políčka formuláře je třeba vyplnit!
Připojit fotku
přehled komentářů

Re: Umíte nakupovat léky na internetu?

(kolik 10.10.2010 11:26)

Hlavně žádné léky,nobot vaše tělo bude znečištěno,jen přírodní zdroje doporučuji a tohle je přírodní bez chemií

chlorella-a-spirulin…


Počet odpovědí: 2 | Zobrazit odpovědi | OdpovědětRe: Umíte nakupovat léky na internetu?

(renda 2.8.2010 16:34)

Mám dobrou zkušenost s eshop.farmax.cz, mají i bonusové programy a vyjde mě to levněji než v lékárně.


Počet odpovědí: 0 | OdpovědětRe: Umíte nakupovat léky na internetu?

(Martina 27.7.2010 18:36)

Umím a nakupuji na www.lekynainternetu.cz :-)


Počet odpovědí: 0 | OdpovědětRe: Umíte nakupovat léky na internetu?

(zuzana bila 24.6.2010 9:18)

Osobne nemam nic proti nakupu na interentu, naopak! Co se tyce leku nebo vitaminovych pripravku tak bych asi nekoupila nic neozkousene, ale pokud jdu po konkretnim osvedcenem pripravku tak muzu naopak usetrit... Doporucuju stranky eshop.farmax.cz kde nakupuju o mnoho levneji nez v kamennem obchode, kdyz potrebuji tak mi poradi a navic muzu i neco vyhrat :oP


Počet odpovědí: 0 | OdpovědětRe: Umíte nakupovat léky na internetu?

(helena klonkova 30.5.2010 12:07)

neumim a ani bych do toho nesla. Rada mam overenou lekarnu a prehled o cenach, akcich a vyhodach a tyky o tom, kolik vam proplati pojistovna ... Takhle kupuju "po starem zpusobu" vitaminy a enzymy (konkretne curenzym) na imunitu a vim presne, kolik to kde stoji.


Počet odpovědí: 0 | Odpovědět

zajímavé články
Forfemina

Forfemina je potravinový doplněk sloužící k odvodnění těla ve formě bylinného přípravku doplněného zinkem. Zinek přispívá k normálnímu metabolismu sacharidů, kyselin a zásad. Přípravek Forfemina cps. 30 je registrovaný jako doplněk stravy, nemá schválené léčivé účinky a nejedná se o lék. Doplňky stravy nejsou určeny jako náhrada pestré stravy. Nepřekračujte doporučené dávkování. Celý článek...


Zaměření článku: forfemina, odvodnění, kneipp 3, h2out, vasostar, léky, předpis
navigační menu
doporučujeme
diskuse k článku

Re: Re: Re: Umíte nakupovat léky na internetu?

Mám dobré zkušenosti s online lékárnou www.sos-lekarna.cz. Velice ochotný a milý personál.

více >>

Re: Re: Umíte nakupovat léky na internetu?

Co je tohle za nesmysl? Vseho moc skodi a fanatizmus k uzivani zelenych potravin take. Nejsou to leky...

více >>

Re: Umíte nakupovat léky na internetu?

Hlavně žádné léky,nobot vaše tělo bude znečištěno,jen přírodní zdroje doporučuji a tohle je přírodní...

více >>

Re: Umíte nakupovat léky na internetu?

Mám dobrou zkušenost s eshop.farmax.cz, mají i bonusové programy a vyjde mě to levněji než v lékárně.

více >>

další diskuse   

nabídka obchodu

Klas Mykoimun 90 kapslí

Klas Mykoimun 90 kapslí

Síla Mykoimunu spočívá v kom­plexním působení na organismus. Základem této jedinečné kombinace jsou velmi vzácné a velmi účinné houby Reishi, Maitake, Shiitake, Agaricus subrufescens a nejvzácnější Cordyceps sinensis, které jsou v medicíně Orientu po stale­tí používány k prodloužení života a podpoře zdraví. Péče se tu dostává všem orgánovým a buněčným soustavám, které ji právě potřebují. Co věděli...

Cena: 965 Kč
Koupit  koupit

Calvin Klein CK Be EDT 100 ml

Calvin Klein CK Be EDT 100 ml

Tato intimní vůně přitahuje díky výjimečnému spojení svěžesti se smyslovým bílým pižmem. CK Be se odlišuje stejně jako osoba, která tuto vůni používá. CK Be žije ve světě, v němž individualismus a svoboda výrazu mají význam. CK Be je rovněž výzvou k pouštění se do rizika, k výzkumu, k dělání toho, co jsme předtím nikdy neprožili. CK Be představuje výzvu připouštět chyby a pomáhá nám určit svou osobnost....

Cena: 475 Kč
Koupit  koupit

Calvin Klein CK Be EDT 200 ml

Calvin Klein CK Be EDT 200 ml

Tato intimní vůně přitahuje díky výjimečnému spojení svěžesti se smyslovým bílým pižmem. CK Be se odlišuje stejně jako osoba, která tuto vůni používá. CK Be žije ve světě, v němž individualismus a svoboda výrazu mají význam. CK Be je rovněž výzvou k pouštění se do rizika, k výzkumu, k dělání toho, co jsme předtím nikdy neprožili. CK Be představuje výzvu připouštět chyby a pomáhá nám určit svou osobnost....

Cena: 599 Kč
Koupit  koupit

Calvin Klein CK Be EDT 50 ml

Calvin Klein CK Be EDT 50 ml

Tato intimní vůně přitahuje díky výjimečnému spojení svěžesti se smyslovým bílým pižmem. CK Be se odlišuje stejně jako osoba, která tuto vůni používá. CK Be žije ve světě, v němž individualismus a svoboda výrazu mají význam. CK Be je rovněž výzvou k pouštění se do rizika, k výzkumu, k dělání toho, co jsme předtím nikdy neprožili. CK Be představuje výzvu připouštět chyby a pomáhá nám určit svou osobnost....

Cena: 389 Kč
Koupit  koupit

Biotherm Hloubkově čistící odličovač make-upu Biosource (Balm-To-Oil Deep Cleanser & Make-Up Remover) 125 ml

Biotherm Hloubkově čistící odličovač make-upu Biosource (Balm-To-Oil Deep Cleanser & Make-Up Remover) 125 ml

Hloubkově čistící odličovač na bázi hedvábného oleje, který se postupně promění v balzám. Odstraňuje nečistoty a jakýkoliv druh make-upu, a to i voděodolný....

Cena: 658 Kč
Koupit  koupit

Knihy Princip stínu + CD (Dr. Ruediger Dahlke)

Knihy Princip stínu + CD (Dr. Ruediger Dahlke)

Ruediger Dahlke nám v knize Princip stínu - Smíření s naší temnou stránkou ukazuje, jak svůj stín vypátrat a jak se s ním konfrontovat, abychom ho nakonec mohli přijmout, integrovat do své osobnosti, a možná dokonce i začít milovat. Ten, kdo se pustí do práce na svém stínu, jak je představena v knize, se stane otevřenějším, laskavějším a tolerantnějším – vůči sobě i vůči jiným. Součástí publikace...

Cena: 409 Kč
Koupit  koupit

OXALIS Etiopie Kaffa 150 g - káva

OXALIS Etiopie Kaffa 150 g - káva

Oblast Kaffa je považována za původní domov kávy arabika. Dnes tam uprostřed deštného pralesa stále divoce rostou kávové keříky různých poddruhů arabiky, stejně jako tomu bylo již před několika tisíci lety. Komplexní káva s vůní karamelu a čokolády.Příprava: hrubost mletí přizpůsobte zvolenému způsobu přípravy kávy. Na 1 porci použijte nejméně 2 zarovnané kávové lžičky (cca 7g) mleté kávy. Kávu zalévejte...

Cena: 130 Kč
Koupit  koupit

Calvin Klein CK Be - tuhý deodorant 75 ml

Calvin Klein CK Be - tuhý deodorant 75 ml

Tato intimní vůně přitahuje díky výjimečnému spojení svěžesti se smyslovým bílým pižmem. CK Be se odlišuje stejně jako osoba, která tuto vůni používá. CK Be žije ve světě, v němž individualismus a svoboda výrazu mají význam. CK Be je rovněž výzvou k pouštění se do rizika, k výzkumu, k dělání toho, co jsme předtím nikdy neprožili. CK Be představuje výzvu připouštět chyby a pomáhá nám určit svou osobnost....

Cena: 229 Kč
Koupit  koupit

Pharmanex CordyMax Cs-4® - 120 cps

Pharmanex CordyMax Cs-4® - 120 cps

CordyMax Cs-4® je patentovaný, normovaný výtažek z houby Cordyceps sinensis, jež pomáhá podpořit vytrvalost a vitalitu a zároveň zmírnit únavu. CordyMax Cs-4® Dodání je do cca 5-7 pracovních dnů. Naše exkluzivní složení CordyMax Cs-4® je v Číně uznávané jako produkt zkvašené houby cordyceps přinášející blahodárné účinky pro zdraví nejlépe srovnatelné s účinky vzácné a chráněné divoce rostoucí houby...

Cena: 1010 Kč
Koupit  koupit

Herb Pharma Aurecon spray 50 ml

Herb Pharma Aurecon spray 50 ml

Aurecon ušní sprej s aktivními stopovými prvky mořského původu je přirozený neagresivní iónový roztok, který rozkládá ušní maz bez toho, aby dráždil ušní bubínek, nebo kanál vnějšího ucha. Je speciálně určený pro běžnou hygienu a je vhodný proti ucpání zvukovodu ušním mazem, snižuje nadměrné množství ušního mazu....

Cena: 150 Kč
Koupit  koupit
oblíbená témata
novinky a zajímavosti

Chcete být informováni o novinkách a zajímavostech z produkce webu ČeskáOrdinace.cz?


Žádný problém!
Zde napište svůj email


Sitemap | RSS