Otěhotnění s epilepsií
Je možné, že pro vás bude obtížné otěhotnět. Ženy s epilepsií mívají méně dětí, jejich plodnost se pohybuje mezi 25 % a 33 %. Proč tomu tak je? Zde jsou některé možné důvody:
- Ženy s epilepsií bývají častěji neplodné, protože se u nich častěji objevuje takzvaný polycystický ovariální syndrom.
- Ženy s epilepsií obvykle mají nepravidelný menstruační cyklus, což rovněž snižuje možnost otěhotnění.
- Ženy s epilepsií mohou mít menstruační cykly, které nepřinášejí vajíčka. Jedná se o takzvané anovulační cykly.
- Některé léky na epilepsii mohou mít vliv na hladinu hormonů ve vaječníku, čímž ovlivní reprodukční funkci.
- U žen s epilepsií se častěji objevují abnormality v hormonech, které se zapojují v těhotenství.
Pokud nemáte své záchvaty pod kontrolou, může to mít rovněž vliv na vaši plodnost. Odborníci říkají, že pokud má žena záchvat v době, kdy se její tělo připravuje na ovulaci, může být tento proces přerušen. Pokud již těhotná jste, je ještě důležitější, aby vaše záchvaty probíhaly kontrolovaně. Záchvaty během těhotenství mohou mít totiž vliv na zdraví vašeho dítěte (pád, přerušení přívodu kyslíku). Bohužel některé z nejčastěji používaných léků pro kontrolu záchvatů zvyšují riziko vrozených vad. Chcete-li snížit pravděpodobnost vrozených vad (zejména defekty neurální trubice), které mají vliv na mozek a míchu, měla byste před tím, než otěhotníte, užívat nejméně 0,4 mg kyseliny listové denně.
Bezpečné léky na epilepsii během těhotenství
Které léky na epilepsii jsou bezpečné? Bohužel neexistuje jednoznačná odpověď. Nejsou žádné léky, které jsou zcela bez rizika vzniku vrozených vad. Ale některé léky se zdají být nebezpečnější pro vyvíjející se dítě než ostatní, lékař by vám je tedy neměl předepisovat (například Lamictal ve vyšších dávkách).
Jak se předem připravit na těhotenství s epilepsií?
Možná vám lékař bude chtít před otěhotněním změnit léky, které užíváte na epilepsii, ale je i možné, že je vše v pořádku a budou vám ponechány stávající léky. Pokud užíváte více než jeden lék, může vám lékař doporučit, abyste léčbu omezila jen na jeden lék. To proto, že kombinování léků přináší vyšší riziko vzniku vrozené vývojové vady. Pokud vám je doporučena změna léků, mělo by to být alespoň rok před otěhotněním. Nový lék zpravidla lékaři předepisují před zastavením užívání starého léku. Pokud byste otěhotněla během této doby, mohlo by být vaše dítě vystaveno oběma lékům, namísto jednoho. Ať už užíváte jakékoli léky, nezapomínejte na užívání kyseliny listové. Kyselina listová je prenatální vitamín, který by se měl užívat během celého těhotenství. U kyseliny listové bylo prokázáno, že snižuje riziko některých vrozených vad o 60 až 70 %. Udělejte tedy vše, co můžete, abyste snížila možná rizika.
Epilepsie a námaha
Mnoho žen s epilepsií se obává, že mohou dostat záchvat v průběhu porodu. To je pochopitelný strach. Jak vaše těhotenství postupuje, dochází ke změnám v metabolismu. V devátém měsíci těhotenství je například krevní objem ve vašem těle o 50 % větší, než tomu bylo předtím. To znamená, že budou léky ve vašem těle více ředěny. Takže lékař bude během vašeho těhotenství sledovat hladinu léků v krvi, pokud by byla příliš nízká, může dávku zvýšit, což však může při námaze (zrychlení metabolismu) způsobit to, že u vás záchvat vznikne snadněji. Ale neznamená to, že musíte dostat záchvat během porodu, i když malé riziko tu existuje.
Co se stane, jestliže máte záchvat v průběhu porodu? Lékař vám může dát léky na zastavení záchvatu. Pokud to nefunguje, budete muset podstoupit císařský řez, protože antikonvulziva někdy mohou snížit schopnost funkce svalů dělohy. Ale zpravidla většina žen s epilepsií rodí klasicky.
Všechna vyjmenované překážky se zdají být nepřekonatelné, ale nenechte se znepokojit. Většina žen s epilepsií je během těhotenství v pořádku. Vaše šance, že budete mít zdravé dítě, jsou velké, zvláště pokud budete konzultovat vše se svým lékařem. Řiďte se pokyny, které jste dostala, a pečujte o sebe.
Autor: © Jakub Vinš
Foto: © Tom Adriaenssen