Co dělá NuvaRing?
NuvaRing zabraňuje otěhotnění a má určité výhody, mezi ně patří:
- může být odstraněn kdykoliv a následuje rychlý návrat schopnosti otěhotnět;
- nevyžaduje osobní kontrolu;
- eliminuje potřebu užívání přerušované antikoncepce;
- největší výhodou vaginálního kroužku je, že je bezpečný i pro ženy s alergií na latex.
Jako každá antikoncepce, tak i NuvaRing není vhodný pro každého. Gynekolog vám nemusí doporučit užívání přípravku NuvaRing, pokud:
- budete znehybněná na delší dobu z důvodu chirurgického zákroku;
- kojíte nebo jste nedávno porodila, potratila či byla na potratu;
- jste starší 35 let a kouříte;
- jste citlivá na jakékoli složky přípravku NuvaRing;
- máte cukrovku a cévní komplikace;
- je u vás riziko tvorby krevních sraženin;
- jste prodělala rakovinu prsu, dělohy nebo jater;
- máte v rodinné anamnéze srdeční infarkt nebo mrtvici;
- trpíte onemocněním jater;
- máte migrény spojené s aurou;
- máte vysoký krevní tlak;
- trpíte neobjasněným krvácením z pochvy;
- jste prodělala žloutenku během těhotenství nebo během dřívějšího užívání hormonální antikoncepce;
- vaginální kroužek opakovaně po vložení vypadává.
Informujte gynekologa, pokud:
- máte prolaps dělohy, močového měchýře nebo rektální výhřez;
- jste prodělala syndrom toxického šoku;
- jste náchylná k vaginálnímu podráždění;
- jste si nahmatala prsní bulku, trpíte fibrocystickou chorobou, máte abnormální mamogram nebo se ve vaší rodinné anamnéze vyskytuje rakovina prsu;
- máte deprese;
- máte cukrovku;
- máte epilepsii nebo migrény;
- máte problémy se žlučníkem, játry, srdcem nebo ledvinami;
- máte vysokou hladinu cholesterolu nebo triglyceridů;
- máte vysoký krevní tlak;
- trpíte nepravidelnými menstruačními cykly;
- máte naplánovanou operaci;
- trpíte těžkou zácpou.
Rizika
Vaginální kroužek NuvaRing vás neochrání před pohlavně přenosnými infekcemi. Podle studie 5 ze 100 žen otěhotnělo v prvním roce používání přípravku NuvaRing.
Vedlejší účinky přípravku NuvaRing zahrnují:
- zvýšené riziko srážení krve, srdeční infarkt, cévní mozkovou příhodu, rakovinu jater, onemocnění žlučníku a vysoký krevní tlak;
- krvácení nebo špinění;
- zadržování tekutin;
- vaginální infekce nebo podráždění;
- zvýšenou tvorbu vaginálního sekretu;
- bolesti hlavy;
- nevolnost;
- přibývání na váze;
- depresi;
- sníženou sexuální touhu;
- rakovinu prsu.
Co nejdříve informujte svého gynekologa, pokud:
- si nahmatáte bulky v prsou;
- pociťujete zápach nebo svědění z vagíny;
- máte nepravidelné vaginální krvácení během více menstruačních cyklů;
- trpíte zhoršujícími se bolestmi hlavy;
- objevíte v nohou známky nebo příznaky krevních sraženin;
- máte známky nebo příznaky syndromu toxického šoku, mezi které patří horečka, zvracení, průjem, závratě, mdloby nebo vyrážka;
- se projeví známky nebo příznaky žloutenky, mezi které patří zežloutnutí kůže nebo očního bělma, spojené s horečkou, únavou, ztrátou chuti k jídlu, tmavě zbarvenou močí nebo světlou stolicí;
- se objeví příznaky deprese, zejména poruchy spánku, únava nebo pocit smutku;
- se nedostaví menstruace, nebo pokud sledujete jiné známky možného těhotenství.
Dostupnost vaginálního kroužku?
Vaginální kroužek NuvaRing je pouze na předpis. Gynekolog posoudí vaši anamnézu a zkontroluje krevní tlak. Informujte svého gynekologa, pokud užíváte nějaké léky, včetně nepředepsaných léků a rostlinných produktů. Gynekolog na základě menstruačního cyklu a používání předchozí antikoncepce rozhodne, kdy je vhodné NuvaRing zavést. Je pravděpodobné, že před použitím vaginálního kroužku NuvaRing podstoupíte těhotenský test a budete muset po dobu jednoho týdne používat nehormonální antikoncepci. Záložní antikoncepční metoda nemusí být nutná, pokud jste dříve používala antikoncepční pilulky nebo podkožní implantát. Vaginální kroužek NuvaRing se vkládá v kterýkoli den až do dne, kdy jste měla začít užívat nové balení antikoncepčních pilulek nebo používat nový podkožní implantát.
Aplikace vaginálního kroužku
- Vyjměte přípravek NuvaRing z fóliového balení. Nalezněte ideální polohu, při které si zavedete vaginální kroužek. Vaginální kroužek můžete zavádět ve stoje s jednou nohou zvednutou, v dřepu nebo vleže. Jednou rukou roztáhněte stydké pysky a druhou rukou stlačte protilehlé strany NuvaRingu mezi palcem a ukazováčkem. Jemně zatlačte NuvaRing hluboko do vagíny. Přesnost umístění kroužku nesnižuje jeho účinnost, ale pokud cítíte nepříjemný pocit, pokuste se znovu zatlačit NuvaRing hlouběji do pochvy. Vaginální kroužek NuvaRing by měl být v pochvě po dobu tří týdnů. NuvaRing nemusí být odstraněn při pohlavím styku.
- Po třech týdnech vaginální kroužek NuvaRing jemně odstraňte. Vytvořte ukazováčkem tzv. háček, kterým vyjmete kroužek z pochvy. Nedoporučuje se vyjmutý vaginální kroužek splachovat do záchodu. Než budete aplikovat nový, vyčkejte po dobu jednoho týdne. V tomto týdnu budete mít normální menstruační cyklus. Při vkládání nového vaginálního kroužku může dojít ke krvácení. Pokud se vám nepodaří vyjmout NuvaRing z pochvy, obraťte se na svého gynekologa.
- Vaginální kroužek NuvaRing může vypadnout během vyjmutí tamponu, při pohlavním styku nebo i při vyprazdňování. Pokud vaginální kroužek vypadne, opláchněte jej chladnou nebo vlažnou vodou a vložte jej zpět do pochvy.
- Jestliže vaginální kroužek nevrátíte do pochvy do tří hodin, použijte záložní antikoncepční metodu. Pokud k tomuto dojde během prvního nebo druhého týdne používání, vložte NuvaRing co nejdříve do pochvy a po dobu jednoho týdne používejte záložní antikoncepční metodu. Pokud se toto přihodí v průběhu třetího týdne, doporučuje se odstranění vaginálního kroužku. Můžete pak vložit nový, ale může dojít ke špinění nebo krvácení. V tomto případě se rovněž doporučuje po dobu jednoho týdne používat záložní antikoncepční metodu. Při vypadnutí vaginálního kroužku může dojít ke krvácení z vysazení.
Při používání výrobku NuvaRing můžete užívat tampon. NuvaRing se nekříží s umístěním tamponu. Nepoužívejte tampon jako záložní antikoncepční metodu! Pokud dojde k poškození nebo zlomení kroužku, okamžitě jej vyjměte a vyměňte za nový.
Autor: © Jakub Vinš
Foto: © Sakky