Únik moči u mužů
Únik moči trápí zejména muže při zbytnění prostaty, zánětech močových cest, po operacích ve spodní třetině břicha a u mladších ročníků zejména při poraněních míchy. Močová inkontinence po odstranění prostaty je však na prvním místě, a proto jsou žádané kontroly urologem. Potíže s inkontinencí jsou po této operaci téměř normální, ale zhruba po čtyřech měsících by se měl problém řešit. Postupně by měla inkontinence ustávat mezi 6. až 12. měsícem po operaci zbytnělé prostaty. Ještě před operací by měl být pacient poučen o pánevním cvičení a připraven na samotnou možnost úniku moči. Předchází se tak psychickému nátlaku způsobenému hyperaktivním močovým měchýřem i inkontinencí.
Únik moči u mladých mužů
Při úniku moči u mladých mužů bývá porušena schopnost řízeného vyprazdňování močového měchýře. Dochází ke ztrátě schopnosti zabránit odchodu moči, i když se ji dotyčný snaží v měchýři udržet. Jakmile pocítí postižený muž potřebu močit, tělo vysílá do močového měchýře signál k uvolnění. Moč se vylučuje po uvolnění svěrače močové trubice a stažení svalů močového měchýře. Porucha tohoto mechanismu je spojena s inkontinencí. Množství moči, která takto uniká, se pohybuje od několika kapek až k proudu moči. Schopnost řízeného vyprazdňování může být poškozena i četnými neurologickými chorobami. Jednou z nejčastějších neurologických příčin je roztroušená skleróza, mozková obrna, úrazy páteře spojené s poraněním míchy a jiné neurologické choroby, stres. Někdy se vlastní příčinu stanovit nepodaří, ani zde však není medicína bezradná a dokáže většinou účinně pomoci.
Únik moči u žen
Výskyt inkontinence se zvyšuje s přibývajícím věkem ženy, kdy klesá hladina ženského hormonu estrogenu a současně povolují svaly pánevního dna, a to zvláště po menopauze. Důvodem může být i prodělání těžkého porodu nebo dlouhodobá nadměrná fyzická zátěž při zvedání břemen. Samovolný únik moči může také nastat z důvodu jiné nemoci, jako je například diabetes mellitus (cukrovka) nebo neurotické onemocnění. Jednou z možných příčin je také infekce dolních cest močových (při akutní inkontinenci). Větší riziko je také při obezitě nebo chronickém kašli, kdy je močový měchýř vystavován větší zátěži.
Únik moči u dětí
Únik moči u dětí postihuje v 15–20 % děti pětileté a poté děti v období puberty okolo 15. roku. Téměř vždy představuje sociální a psychologický problém jak pro samotného jedince, tak pro jeho rodiče. Pokud se s potomkem vydáte k lékaři, důkladně dítě pozorujte, kdy k úniku dochází, v jakém množství, zda jej močení nepálí. Je potřeba okamžitě vyloučit vývojové vady ledvin, močového měchýře nebo genitálu. Lékař u dítěte prohlédne v rámci fyzikálního vyšetření zevní genitál, provede rozbor moči a budete zaznamenávat pitný a mikční protokol. Léčba se zaměřuje na konkrétní problém. Farmakologická se provádí formou diuretik a úpravou pitného režimu, kdy dítě pije pravidelně během dopoledne, odpoledne a po 18. hodině pije jen minimálně. Také je vhodné dítě natrénovat na pravidelné močení po 2–3 hodinách. Dalším způsobem léčby je budící alarm, který zazvoní v momentě úniku moči a dítě s močením pokračuje na WC. Doporučují se také cviky na posílení pánevního dna.
Únik moči při kýchnutí
Stresová inkontinence je únik malého množství moči například při kýchnutí, smíchu, zakašlání či při těžké fyzické námaze, jako je zvedání břemen nebo cvičení. Tento typ je také nejlépe léčitelný, přičemž je důležité problém včas konzultovat s lékařem.
Únik moči v těhotenství
Tento problém vzniká v důsledku toho, že dítě v děloze tlačí na vnitřní orgány, které souvisí s močením. Pod tímto tlakem potom dochází k drobným, ale častým únikům moči. Nejde v žádném případě o výjimečnou věc a dle různých průzkumů s ní v menší či větší míře „bojuje“ až polovina budoucích maminek. Únik moči v těhotenství vás však může potrápit i po porodu, kdy jsou příčinou ochablé svaly pánevního dna. Tomu lze do jisté míry čelit různými cviky, které svaly posílí a zamezí tím úniku moči. Při pravidelném cvičení se pravděpodobnost výskytu tohoto problému skutečně velmi sníží. Cílem cvičení je zatínat pánevní dno v pravidelných intervalech. Můžete si přitom napočítat třeba do deseti a poté povolit. Stejné cviky potom opakujte v průběhu dne. Klidně několik desítek sérií. Jestliže si nejste jistá, že používáte správné svaly, neváhejte požádat o pomoc svého gynekologa. Podobné cvičení však nemusíte absolvovat jen doma v obývacím pokoji. V posledních letech je nabízí celá řada cvičitelek. Únik moči v těhotenství ovšem není jen fyzický, ale také psychický problém. Mnoho žen se o něm stydí otevřeně hovořit a raději jej neřeší. Čím déle se problém přehlíží, tím větší obtíže může působit. Mnoho žen trpí výkyvy nálad a obává se sexuálního styku. Ale nejenom to, únik moči v těhotenství či v období bezprostředně následujícím po porodu může znepříjemňovat mnohem víc než intimní chvíle s partnerem. V takové situaci je dobré sáhnout po užitečných pomůckách, které ženě zajistí dostatečnou hygienu i psychickou pohodu. Pro tento případ je vhodné využít speciální vložky nebo kalhotky.
Zápach při úniku moči
Zápach při úniku moči je stresovou záležitostí nejen pro samotného člověka, ale i pro jeho okolí. Únik moči je charakteristický svým zápachem. Pokud nastane situace, že veškeré diagnostické a léčebné postupy při úniku moči selhávají, přicházejí na řadu jednorázové absorpční pomůcky, které pomohou uspokojivě řešit inkontinenci a pacientovi umožní alespoň částečně návrat k dřívějším aktivitám. Moderní jednorázové pomůcky dnes poskytují spolehlivou a nenápadnou formu ochrany při inkontinenci moči bez obtěžujícího zápachu. Základním předpokladem úspěchu při řešení inkontinence používáním jednorázových absorpčních pomůcek je stanovit typ a stupeň inkontinence a dobře edukovat pacienta. Absorpční pomůcky jsou konstruovány tak, aby rychle odváděly ze svého povrchu moč do speciálního savého jádra, které moč zachytí a zajistí její přeměnu na gel, který je v jádru pevně vázán. Tento gel navíc odstraňuje i zápach. Povrch pomůcky zůstává suchý a prodyšný. V současné době je na našem trhu dostatečné množství vhodných a kvalitních pomůcek pro nemocné trpící inkontinencí.
Autor: © svevi
Foto: © magnus