Funkce Warfarinu
Vznik sraženin v těle je složitý proces, k jehož správnému fungování napomáhají takzvané koagulační faktory. Warfarin snižuje schopnost organismu tvořit krevní sraženiny tím, že blokuje tvorbu koagulačních faktorů, které jsou závislé na vitamínu K. Vitamín K je důležitý pro tvorbu koagulačních faktorů a při prevenci krvácení.
Monitorování a dávkování
Cílem tohoto léku je snížit tendenci ke srážení krve, aby se zabránilo celkovému srážení krve. Účinek Warfarinu musí být pečlivě sledován průběžným testováním krve. Na základě výsledků krevních testů musí být denní dávka Warfarinu upravena tak, aby docházelo k cílenému srážení krve v určitém rozmezí. Na rozdíl od většiny léků, které jsou podávány fixně, je dávkování Warfarinu upraveno podle krevních INR (International Normalized Ratio) výsledků testů. Dávky se obvykle mění v průběhu času. Pilulky se vyskytují v různých barvách a každá barva odpovídá jiné dávce.
Nežádoucí účinky
Hlavní komplikací spojenou s Warfarinem je srážení krve v důsledku nízkého dávkování nebo krvácení v důsledku nadměrného množství antikoagulačních faktorů. Nejzávažnější krvácení je mozkové nebo zažívacího traktu. Nadměrné krvácení se může objevit v kterékoli části těla a u pacientů užívajících Warfarin se může objevit při pádu nebo nehodě. Jakékoli známky nebo příznaky krvácení nebo neobvyklé modřiny konzultujte ihned se svým lékařem. Mezi neobvyklé, ale možné známky krvácení patří krvácení z dásní, krev v moči, krvavá nebo tmavá stolice, krvácení z nosu nebo zvracení krve. Také se mohou objevit neobvyklé bolesti hlavy. Tyto silné bolesti hlavy mohou signalizovat intracerebrální krvácení.
Warfarin a životní styl
Změny v každodenním životě mohou mít vliv na INR. Je tedy důležité vědět, co dělat a nedělat během užívání Warfarinu.
Co dělat:
- sledovat známky a příznaky krvácení;
- pokud onemocníte nebo se zraníte, informujte svého lékaře;
- užívejte Warfarin podle předpisu;
- před každým zákrokem nebo vyšetřením informujte daného lékaře, že užíváte Warfarin;
- pravidelně choďte na krevní testy.
Co nedělat:
- nikdy nezvyšujte dávku;
- neužívejte nové léky, byliny nebo doplňky stravy bez konzultace s lékařem;
- neprovádějte změny v dávkování Warfarinu bez souhlasu lékaře.
Warfarin a těhotenství
Warfarin se během těhotenství nedoporučuje. Žena, která otěhotní nebo plánuje otěhotnět, by měla v případě, že užívá Warfarin, informovat svého lékaře.
Operace a drobné zákroky
Informujte všechny poskytovatele zdravotní péče o užívání Warfarinu. Pokud máte podstoupit chirurgický zákrok, zubní zákrok nebo jinou léčbu, nejspíše budete muset přestat s užíváním tohoto léku.
Warfarin a cestování
Informujte se u svého lékaře, pokud plánujete delší cestování. Na cestách je důležité, aby byly léky s vámi za všech okolností. Léky byste měli mít vždy v osobním zavazadle a ne v kufru.
Interakce Warfarinu
Pacienti užívající Warfarin by se měli poradit se svým lékařem, než začnou užívat jakýkoli nový lék, včetně volně prodejných (nepředepsaných) léků, rostlinných léků, vitamínů nebo jiných produktů. Mnoho léků totiž ovlivňuje účinnost Warfarinu, takže může dojít k příliš vysokému nebo nízkému účinku. Některé z volně prodejných léků, jako je například Ibuprofen, zvyšují antikoagulační účinek Warfarinu a zároveň zvyšují pravděpodobnost škodlivého krvácení.
Alkohol a některé potraviny
Alkohol
Příjem alkoholu může ovlivnit metabolizaci Warfarinu. Pacienti užívající Warfarin by se měli vyvarovat konzumaci alkoholu. Alkohol by měl být omezen na jednu až dvě sklenky. Antiagregační účinek alkoholu zvyšuje riziko závažného krvácení.
Potraviny
Některé potraviny mohou ovlivnit účinnost Warfarinu. Nejdůležitějším pravidlem je konzumace normální stravy. Nedoporučuje se provádění zásadních změn ve stravě bez předcházející konzultace s lékařem.
Vitamín K
Konzumace většího množství potravin s obsahem vitamínu K může snížit účinek Warfarinu a tím potenciálně zvýšit riziko vzniku krevních sraženin. Pacienti užívající Warfarin by se měli snažit konzumovat relativně stejné množství vitamínu K každý týden. Největší množství vitamínu K se nachází v listové zelenině (brokolice, hlávkový salát a špenát). Není nutné, abyste přestali jíst tuto zeleninu, je však důležité, abyste hlídali množství přijímaného vitamínu K.
Chia semínka
Chia semínka díky obsahu omega 3 mastných kyselin posilují účinky Warfarinu. Pacienti trvale užívající Warfarin by neměli konzumovat větší množství Chia semínek.
Autor: © Jakub Vinš
Foto: © Alisa Machalek