Facebook Síť X Pinterest email tisk

Domácí léčba červených skvrn na kůži

Napsal Bc. Jakub Vinš

Naposled upraveno

Hlavní stránkaZdravá kosmetika

Existuje celá řada příčin vzniku červených skvrn. Mohou být vyvolány alergickou reakcí nebo mohou být způsobeny geneticky. Jak je tomu u všech nemocí, tak i zde je důležitá diagnóza, která je nesmírně důležitá pro fungující léčbu.


Obsah článku

Prevence

U řady autoimunitních onemocnění bylo pozorováno jejich propuknutí po určitém stresu, kterému byl organismus vystaven, ať už šlo o stres psychický, či fyzický. Proto je třeba organismus nepřetěžovat, nepřecházet běžné nemoci. Tyto obecné zásady by měly být dodržovány jako prevence jakéhokoli jiného onemocnění, především pokud se určité onemocnění již v rodině vyskytlo.

Příčiny červených skvrn

Podráždění

Kontaktní dermatitida může být příčinou červených skvrn na kůži. Jedná se o velmi svědivé podráždění, které může být citlivé i na dotek. Často se objevuje po kontaktu s dráždivým faktorem (tkanina).

Alergie

Potravinová alergie může způsobit problémy s kůží, zejména kožní vyrážku. Příznaky alergie mohou odeznít samy, nebo musí být léčeny medikamenty. Důležité je, aby se člověk vyvaroval spouštěcím mechanismům, jedině tak může účinně zabránit vzniku červených skvrn, které se obvykle objeví do jedné hodiny po kontaktu s alergenem.

Genetika

Existuje celá řada genetických podmínek, které mohou způsobovat červené skvrny na kůži. Jednou z nich může být slupková keratitida. Jedná se o folikulární problém, který je charakterizován nerovnostmi na kůži. Tyto nerovnosti se nejčastěji vyskytují na horní části paží, ale mohou se objevit i na dolních končetinách, zádech, hrudníku, hýždích nebo kdekoli na těle. Jedná se o neškodný stav, který však může způsobit problémy se sebeúctou. Toto onemocnění vyplývá z nadměrné produkce keratinu. Problém se obvykle zlepšuje s přibývajícím věkem, zejména okolo 30. roku života.

Příznaky a projevy sklerodermie

Existuje několik druhů sklerodermie, a proto i příznaky jsou u jednotlivých typů různé. Rozlišujeme dva základní typy sklerodermie: cirkumskriptní (lokalizovaná) a difuzní.

výběr z naší tvorby
pokračování článku

Vyšetření a stanovení diagnózy

Stanovení diagnózy je založeno především na anamnéze a tělesném vyšetření. Diagnózu může stanovit jak dermatolog, tak praktický lékař, revmatolog, ortoped nebo plicní lékař. Lékař vyšetřuje hlavně vzhled a charakter kůže, celkový vzhled rukou, všímá si možných vápníkových usazenin pod kůží nebo změny vzhledu krevních cév. Poté obvykle přistoupí k laboratornímu vyšetření, kde mohou být zjištěny protilátky Anti-Scl-70 a anticentromerové protilátky, přítomné až u devadesáti procent postižených. Někdy může být provedena i biopsie kůže, která může sklerodermii potvrdit, ale už nerozliší mezi její lokalizovanou a difúzní formou.

Domácí léčba

Při domácí léčbě je důležité vyhnout se všem alergenům, které způsobují podráždění kůže. Zároveň je nezbytné vyhledání lékařské pomoci.

Exfoliace představuje vyhlazení pokožky a pomáhá odstranit staré kožní buňky, které mohou být příčinou nerovnosti pleti. Hydratace pokožky zahrnuje vyhlazení pokožky a její hydratování. Po absolvování hydratace a exfoliace je důležité vyhnout se nadměrnému mytí, protože časté mytí kůži vysušuje, naopak snížená péče způsobuje mastnou pokožku.

Pacient si často může pomoci sám, zejména nošením teplého oblečení. Taktéž je důležité, aby dbal na své bezpečí. To znamená, že nesmí dojít ke zranění, která mohou průběh nemoci zhoršit.

výběr z naší tvorby
pokračování článku

Léčba

K dispozici je celá řada léků, které mohou být použity pro léčbu onemocnění pokožky. Nejčastěji se používají léky s vyšším obsahem vitamínu E, dále penicilin nebo histaminové obstřiky. Léčba se zaměřuje především na vyléčení příznaků.

Autor: © Jakub Vinš
Foto:
© respect

přidejte sem svůj příspěvek

Něco Vám není jasné? Zeptejte se na to ostatních. Určitě Vám pomohou.
K zeptání použijte tento formulář.


Nadpis / Dotaz
Jméno
E-mail
Dokažte, že jste člověk a napište sem číslicemi číslo jedenáct.
Sdělení

Všechna políčka formuláře je třeba vyplnit!
E-mail nebude nikde zobrazen.


příběhy k článku

S tou skvrnou, kterou tu máte vyfocenou

Tojejedno

bych mazala k doktorovi jako blesk. A určitě bych nezkoušela žádné mastičky. Ani ty vaše. Podle mého názoru je to erythema migrans jako když vyšije. Čili borelióza. A co borélie dovedou, jsem rok zažívala. Na tu žádné bylinky ani mastičky nepomůžou.

Počet odpovědí: 0 | Stálý odkaz | Odpovědět

Sklerodermie akupunktura na hubnutí

hlavova ludmila

Dobrý den,můžete mi poradit,zda je vhodné při sklerodermii hubnout pomocí akupunktury?Vždycky nejvíc zhubnu na pravé noze,a ne tam kde bych chtěla.Děkuji za odpověď Hlavová

Počet odpovědí: 1 | Zobrazit odpovědi | Stálý odkaz | Odpovědět


Potraviny podporující čistou pleť
<< PŘEDCHOZÍ PŘÍSPĚVEK
Hnojivo na vlasy
NÁSLEDUJÍCÍ PŘÍSPĚVEK >>
Témata

    Zajímavé články

    nové příběhy

    Eustachova trubice

    Marcela

    Dobrý den,
    Ještě se na vás obracím s dotazem jestli je možné že na uši slyším dost tlumeně?jakoby přes vatu...odezní to nebo už mi to takhle zůstane?..profuky jsou zatím bez efektu.
    Děkuji za váš soucit se mnou.

    Počet odpovědí: 0 | Stálý odkaz | Odpovědět

    Eustachova trubice

    Marcela

    Moc Vám děkuji za odpověď..napsal jste to úplně přesně..mám toho už plné zuby a jsem už z toho hodně unavená..je to velice nepříjemné..a do toho jestě dneska ten bubínek!!!!
    Zkusim ty profuky protože mi lèkař řekl že mi tak už může i zůstat.. a saunu bych taky potřebovala jelikož tu rýmu v hlavě pořád mám a stále nejde přes nos ven.
    Snad se někdy dočkám toho dne kdy bude už dobře.

    Počet odpovědí: 1 | Zobrazit odpovědi | Stálý odkaz | Odpovědět

    Eustachova trubice

    Cempírek

    Je dobře, že chodíte na kontrolu se svým uchem. Už cítíte, jak vás to vysiluje. Nejdříve rýma a pak ty problémy se sluchem. Nebojte, přejde to. Vpáčený bubínek není onemocnění bubínku, je to jeho změněný stav oproti normálu. Všechno to souvisí s tou vaší infekcí doprovázenou rýmou. To, co se vám dělo při rýmě v dutinách, způsobilo ucpání eustachovy trubice hlenem, který nyní, jak píšete, taháte do krku. Díky tomu eustachova trubice, ani po 4 týdnech, neplní svou funkci a nevyrovnává tlaky ve středním uchu jako dřív. Tím vzniká ve středouší podtlak, který vyvolává každé polknutí, a tento podtlak způsobuje s ušním bubínkem něco, co se podobá, jako když chcete udělat bublinu ze žvýkačky, ale neuděláte ji ven, ale dovnitř úst. Takový stav bubínku se označuje jako vpáčený bubínek. Profukem si můžete tento podtlak snadno vyrovnat. Prsty si sevřete nos, pevně zavřete ústa a zadní částí jazyka zatlačte nahoru na měkké patro. Uslyšíte mlasknutí, což znamená vyrovnání bubínku. Aby profuky byly bezpečné, musíte to chvíli zkoušet a najít správnou intenzitu tlaku vyvolaného jazykem. Pokud to nejde jazykem, můžete zkusit zatlačit lehkým výdechem proti zacpanému nosu. Důležité je zůstat trpělivá, i když už toho máte plné zuby, tak vydržte a tešte se na chvíle, až to všechno pomine. Brzy se tak stane.
    Z mnoha zkušeností je potvrzeno, že na podobné stavy pomáhá sauna. Klasická suchá sauna 90 °C, vydržet co nejdéle a pak statečně pod studenou sprchu, ochladit hlavně hlavu ze všech stran (samozřejmě, že i celé tělo), pak se napít, chvíli si lehnout a za půl hodiny to celé dvakrát opakovat.

    Zdraví Cempírek!

    Počet odpovědí: 1 | Zobrazit odpovědi | Stálý odkaz | Odpovědět

    novinky a zajímavosti

    Chcete odebírat naše novinky?


    Dokažte, že jste člověk a napište sem číslicemi číslo jedenáct.