Krvavé tečky na kůži
Petechie, červené, až fialové krvavé tečky na kůži, mohou mít řadu příčin. Objevují se náhle a rozhodně nemusí znamenat žádnou smrtelnou chorobu. Nejčastěji se ukážou na předloktí a na nohou, ale objevit se mohou i na sliznicích, případně na jiných místech těla. To, že vypadají krvavě, není samo sebou, jde totiž o drobné výronky krve z těch nejmenších cév.
Pozornost při petechii
Právě proto, že petechie mohou ukazovat na celou řadu problémů a nemocí, je lepší nečekat, až se vytratí, ale navštívit lékaře. Mohou se vyskytnout jako součást infekčních horečnatých onemocnění, ukazovat na problém s cévami, krevními destičkami či ve vážných případech i na různá nádorová onemocnění.
Příčiny petechií
- Vasculutida – zánět drobných krevních vlásečnic, při kterém dochází k jejich praskání. Může být vyprovokován fyzikálními vlivy, infekcí, autoimunními pochody, alergeny a podobně.
- Henoch-Schönleinova purpura – zánět cév, který se objevuje nejčastěji v dětském věku. Postihuje hlavně malé cévy, a to v kůži, zažívacím ústrojí a ledvinách.
- Nedostatek krevních destiček, které mají na starost srážení krve a udržení cév bez trhlin. Při velkém nedostatku se objevují na kůži petechie. Krevní destičky totiž tvoří záplaty na drobných trhlinách, které samovolně vznikají v nejtenčích cévách. Při jejich nedostatku tyto záplaty chybí, a proto drobnými trhlinkami uniká krev a vytváří petechie.
- Hemangiomy – nezhoubné kožní nádory, jejichž podstatou je místní zmnožení krevních cév. Většinou nezpůsobují žádné zdravotní obtíže.
Příčiny červených skvrn
Skvrnitá vyrážka je příznakem celé řady infekčních onemocnění, například dětských nemocí (zarděnky, spalničky, neštovice, pátá a šestá (6) nemoc, spála), ale objevuje se také u neinfekčních onemocnění, zejména u alergických reakcí, atopického ekzému, akné, perorální dermatitidy, krvácivých stavů a dalších. Vyrážka se může vyskytnout i u běžného nachlazení a při průjmových onemocněních. Červené skvrny na kůži mají různé příčiny:
- Často jsou způsobené intenzivním slunečním zářením. V tomto případě je důležité se vyhnout slunečnímu záření. V opačném případě riskujete poškození kůže, které může být nevratné. Nejčastěji se používají opalovací krémy určené na daný typ pleti.
- Chladné počasí. V tomto případě je vhodné používat krémy s obsahem tuku, protože zabraňují přímému kontaktu s kůží. Zároveň lze využívat parní lázeň z heřmánku, která má velice pozitivní vliv na pokožku a je i protizánětlivá.
- V případě růžovky dochází k tvorbě červených skvrn na obličeji. Tady se doporučuje návštěva a konzultace s lékařem (dermatologem), který vám doporučí vyhnout se spouštěcím faktorům. Mezi spouštěcí faktory patří kořeněná jídla, alkohol, pobyt na slunci, pobyt v extrémním chladu.
- Příčinou tvorby červených a svědivých skvrn mohou být i určité potraviny. Je důležité vyhnout se potravinám způsobujícím toto podráždění, jelikož se jedná o alergii.
Použití jemných přípravků na kůži
Pří zkoumání příčin červených skvrn by se mělo dbát také na regeneraci kůže.
- Nejčastěji se používá Aloe vera. Tato rostlina má celou řadu pozitivních kosmetických vlastností. Aloe vera zmírňuje červené skvrny, protože obsahuje celou řadu enzymů, minerálních látek a stopových prvků. Kromě toho má cenné antibiotické vlastnosti.
- Velmi vhodné je využití některých výrobků pro péči o pleť. Mohou být použity i produkty s různými esencemi vůní a olejů. Pokud však dojde k tvorbě červených skvrn, je nezbytné vyvarovat se používání takovýchto přípravků. Zároveň je důležité používat prací a čisticí prostředky, které nezpůsobují podráždění pokožky.
- Při výběru určitých parfémů je vhodné informovat prodavače či prodavačku o tom, že trpíte na červené skvrny (citlivá pokožka). Měl by vám být doporučen vhodný produkt pro vaši pokožku.
Dbejte pozornosti při výskytu červených skvrn na kůži, ať už se objevují po jídle, kosmetických přípravcích, chladu nebo teplu. Teprve po zjištění příčin mohou být zahájena potřebná protiopatření.
Autor: © Jakub Vinš
Foto: © skin001