Šíření svrabu
Svrab se šíří kontaktem s osobou, která jím trpí. Také může být šířen sdílením ručníku, povlečení a dalších osobních věcí. Nejčastěji postihuje všechny členy rodiny. Může se šířit i bez příznaků. Samička zákožky svrabové leze po kůži, během několika minut se do ní zavrtá a ve spodních vrstvách kůže si razí chodbičky, ve kterých každý den klade jedno až dvě vajíčka. Z těchto vajíček se líhnou larvy, které žijí na povrchu těla. Z larev se během 18 až 23 dnů vyvíjejí nové samičky, které se opět zavrtávají nebo se mohou přenést na dalšího hostitele. Délka života jedné zákožky je až 5 týdnů a za tu dobu stačí naklást 40 až 50 vajíček.
Příznaky svrabu
Svrab způsobuje silné svědění, které je obvykle horší v průběhu noci, a dochází k tvorbě vyrážky s malými puchýřky nebo vřídky. Nejčastěji jím trpí mladší jedinci, zejména děti, které mají horší kožní reakce. Obvykle trvá několik týdnů, nežli se objeví svědění a kožní vředy. Ale pokud jste již jednou svrab měli, objeví se u vás příznaky během několika dní.
Příznaky svrabu:
- svědění;
- viditelné chodbičky na kůži, které jsou několik milimetrů až centimetrů dlouhé;
- chodbičky vyskytující se na místech s jemnou kůží: meziprstní prostory, okolí genitálií, prsní bradavky, podbřišek, hýždě, zápěstí a loketní záhyby;
- u dětí se často vyskytuje na dlaních, ploskách nohou, obličeji a zádech;
- v místech poranění kůže se tvoří strupy, které mohou být rozškrábány, což vede k tvorbě infekce;
- může dojít k silnější alergické reakci.
Diagnostika svrabu
Lékař diagnostikuje svrab podle příznaků. Někteří lékaři potvrzují diagnózu tím, že hledají stopy roztočů ve vzorku kůže. Lékař jemně seškrábne suchou pleť z postižené oblasti a zkontroluje ji pod mikroskopem. Tento test není bolestivý.
Fotogalerie svrabu
Zde je několik fotografií, na kterých je vidět svrab: svrab fotogalerie.
Léčba svrabu
K léčbě svrabu jsou určeny speciální krémy nebo mléka na lékařský předpis. V závažných případech mohou být předepsány perorální léky. Některé přípravky na svrab nejsou vhodné pro děti, starší jedince a těhotné ženy. Abyste předešli nebezpečným vedlejším účinkům, dbejte na pokyny lékaře.
Krémy a mléka na léčbu zákožky se musí aplikovat na celé tělo, aby došlo k zahubení veškerých roztočů. Zároveň je nutné vyvařit osobní prádlo, ručníky a ložní prádlo. Také je vhodné vyčistit postel a matrace a vystříkat je insekticidním prostředkem.
Prevence:
- dodržovat zásady osobní hygieny;
- vyvarovat se těsnému kontaktu s neznámými osobami;
- vyvarovat se přespávání v cizím ložním prádle;
- vybírat si ověřená ubytovací zařízení.
Také existuje přírodní a doplňková léčba, která se zaobírá léčbou potravinami a radí na svrab například sójové boby, slunečnicová semena, pšeničné otruby, celozrnné výrobky, kvasnice, melasu, rostlinné oleje a česnek.
Po léčbě svrabu bývá běžné pokračující svědění, které trvá další dva až čtyři týdny. Obvykle jedince obtěžuje po takovou dobu, dokud se tělo nedostane přes alergickou reakci způsobenou roztoči. Pokud budete i po léčbě trpět závažnějšími příznaky, pravděpodobně bude nutné podstoupit další léčbu.
Autor: © Jakub Vinš
Foto: © hand4