Příčiny
Příčin je velké množství – v zásadě mohou být infekční a neinfekční. Infekční jsou vyvolány bakteriemi nebo viry. Mohou být předány sexuálním stykem. Patří sem chlamydiové, kvasinkové a plísňové infekce, kapavka nebo virová onemocnění, jako je opar. Neinfekční jsou způsobeny mechanickými příčinami. To jsou třeba močové kameny, které při vylučování trubicí poškodí její výstelku, častý sex, nevhodné sexuální pomůcky a podobně. Další příčiny mohou být chemického původu – jsou to různé přípravky, které se aplikují na genitálie – mýdlo, lubrikační gely – a vyvolají alergickou reakci. Do močové trubice, která je přecitlivělá, se snáze dostanou bakterie a vyvolají zánět. Další látky, které zánět mohou vyvolat, jsou ty, které se vylučují močí – léky, drogy, alkohol, ale i třeba koření nebo potravinové alergeny.
Průběh
Pacient onemocnění pocítí ve chvíli, kdy má ztížené močení, které je provázeno velmi bolestivým pálením a řezáním. Kvůli strachu z bolesti při močení omezuje příjem tekutin, čímž si může přivodit dehydrataci. Tento stav se vyskytuje ale spíše u starších lidí. Pokud není onemocnění léčeno, postupuje do horních částí vylučovacího systému – vzniká pak zánět močového měchýře až ledvin. Tyto záněty jsou pak mnohem častější u žen. Samostatný zánět močové trubice je typičtější pro muže, protože jejich močová trubice je mnohonásobně delší než trubice žen. Při rozsáhlejších zánětech se v moči objevují stopy krve, detekovatelné pouze laboratorně nebo později viditelné i pouhým okem, a zvýšená tělesná teplota spolu s únavou.
Vyšetření
Zánět močové trubice je třeba řešit co nejdříve, aby se nedostal do horních částí močových cest. Je tedy nutné navštívit lékaře, který vyšetří vzorek moči na přítomnost bakterií. Pokud jsou bakterie přítomny, jsou spočítány a díky tomu je možné přesněji určit, kam až zánět postoupil – jestli je lokalizován pouze v močové trubici, nebo je například i v močovém měchýři.
Léčba
Po zjištění, o jakou bakterii se jedná, jsou nasazena antibiotika. Pacient musí dodržovat klidový režim s dostatkem tekutin. Doporučují se urologické a brusinkové čaje, pacient také může jíst sušené brusinky nebo brusinkový extrakt v tabletkách.
Identifikace
Intersticiální cystitida je stav způsobující bolestivý močový měchýř a vyznačující se specifickým souborem symptomů, případně různých příčin. Lékaři znají široké spektrum onemocnění, mezi které patří syndrom bolestivého měchýře. Při identifikaci se nemusí objevit žádné infekční organismy, proto se lékaři zaměřují na přítomnost antiproliferativních faktorů, které se objeví. Tyto faktory zabraňují přirozené nápravě močových cest, běžným nálezem jsou současně i jiná zánětlivá onemocnění, mezi které patří fibromyalgie nebo zánět dráždivého tračníku.
Spekulace
Některé potraviny či potravinové doplňky mohou dráždit močové ústrojí tkáně. Proto je důležité dbát opatrnosti při užívání potravin, aby nedošlo k podráždění. Zároveň je velmi užitečné vést si o výskytu symptomů deník. Mezi potraviny, kterým je třeba se vyvarovat, patří koncentrované výrobky z rajčat (omáčky, kečupy), dále alkohol, káva, čaj, limonády a ochucené nápoje, zpracované potraviny, solená nebo ochucená masa, sýry, mražené dezerty, nakládaná zelenina, kořeněná jídla, syrová cibule, zelí, sója, tofu, kyselé ovoce, chipsy, ořechy, nezdravé potraviny, rychlé občerstvení a umělá sladidla.
Prevence
Horké koupele a umísťování ohřívacích lahví nad močový měchýř může zmírnit bolest. Jedná se o rychlou, ale pouze dočasnou úlevu. Zároveň je vhodné vyhnout se dámským hygienickým sprejům, perličkovým koupelím, parfemovaným vložkám nebo toaletním papírům. Hygiena pohlavního ústrojí by se měla provádět pouze teplou vodou a přírodním mýdlem.
Autor: © Jakub Vinš
Foto: © aqua