Příčiny a příznaky alergie
Mezi nejčastější alergeny patří pyl, prach, roztoči, potravinová barviva, různé druhy ovoce, výjimkou nejsou ani léčiva nebo kosmetické a čisticí prostředky, stejně jako kovy či jejich slitiny. První bariérou, která chrání naše tělo proti okolním vlivům, je kůže a sliznice. Tam proběhne první setkání a reakce alergenu a imunitního systému, tam se také objeví následné reakce.
Podle místa vstupu alergenu se alergie může projevit na sliznicích:
- kýcháním
- slzením
- svěděním v nose
- zvýšenou sekrecí čili alergickou rýmou
- astmatem
Na kůži jsou to pak svědící nebo nesvědící:
- ekzémy
- kopřivkové pupeny
- otoky
Vznik alergie
Pravá alergie na peří je považována za velmi vzácnou. Za příznaky alergie jsou totiž odpovědné jiné alergeny, jejichž tvar a struktura působí jako magnet na prachové částice ještě předtím, než je peří užito k výrobě lůžkovin. Stejně tak peří může tlít a potom se jako alergeny uplatňují různé druhy plísní.
Pokud kupujete výrobek s obsahem peří, setkáte se v popisku se slovem „down“, tedy prachové peří, což udává, jaký typ peří výrobek obsahuje. Prachové peří má mnoho ptačích druhů, nejužívanější je však peří husí.
Ptáci, jejichž peří může vyvolat alergii:
- husa
- kuře
- kachna
- kanárek
- papoušek
- krůta
Léčba alergie na peří
Alergie na peří může trvat buď po celý život, nebo může být jen v určitém období. K léčbě se používají nosní spreje, které uvolňují dýchací cesty. Taktéž mohou být použita antihistaminika. Tyto léky je důležité brát podle doporučení, aby nedošlo k předávkování. Antihistaminika mají své nežádoucí účinky, které mohou být nebezpečné.
Alergie na peří – prevence
- Vyvarujte se používání výrobků a bytových doplňků s obsahem peří, a to především v ložnici.
- Nepořizujte si jako domácí zvíře žádného ptáka.
- Peří, které je ošetřeno nebo vypráno, méně pravděpodobně vyvolá alergii.
- Bez ohledu na to, zda trpíte alergií na peří, či ne, nikdy nesbírejte ptačí peří, které můžete najít na chodníku či v přírodě, a v žádném případě se nedotýkejte mrtvých ptáků kvůli riziku přenosu nemocí.
Pokud se u vás objevily projevy alergie po styku s ptačím peřím, vyhledejte alergologa. Ten určí přesný původ symptomů alergie.
Autor: © Jakub Vinš
Foto: © T. Voekler