Facebook Síť X Pinterest email tisk

Nejzdravější kontaktní čočky

Napsal Bc. Jakub Vinš

Naposled upraveno

Hlavní stránkaOční vady

Ze zdravotního hlediska jsou nejzdravější jednorázové kontaktní čočky pro denní nošení. Jednorázové kontaktní čočky jsou určeny jen na určité časové období a pak se jednoduše vyhodí a nahradí se novými. Jednorázové kontaktní čočky patří mezi nejčastější typ kontaktních čoček. Oční lékaři i spotřebitelé preferují jednorázové kontaktní čočky pro jejich zdravotní výhody a pro jejich pohodlné nošení.


Obsah článku

Kontaktní čočky podle doby použití

Kontaktní čočky se obvykle dělí do tří kategorií, na základě toho, jak často musí být nahrazovány:

  • Jednorázové čočky – mění se každé 2 týdny, nebo i dříve.
  • Čočky s častější výměnou – mění se měsíčně nebo čtvrtletně.
  • Tradiční čočky – mění se po půl roce nebo déle


Doba použitelnosti a doba nošení kontaktních čoček

U kontaktních čoček panuje mnoho zmatku okolo intervalu jejich výměny a pak také okolo nutnosti jejich vyndávání z oka.
Doba použitelnosti čoček přesně řeší, za jak dlouho mají být čočky vyřazeny a nahrazeny novými. Doba použitelnosti se týká všech třech skupin čoček, jak jednorázových čoček, tak i čoček s častou výměnou a i čoček tradičních.
Doba nošení se zaměřuje na to, jak dlouho budou kontaktní čočky nošeny před jejich vyndáním. Denní nošení znamená, že by se kontaktní čočky měly nosit pouze přes den a na noc by měly být vyndány. Prodloužené nošení znamená, že čočky se mohou nosit po celou dobu dvou i více dnů a to i během spánku.
Jednorázové kontaktní čočky mohou být vyrobené buď pro denní, nebo i pro prodloužené nošení, v závislosti na oční fyziologii a potřebě uživatele.

Kontaktní čočky je třeba měnit

Čím častěji budete čočky měnit, tak tím zdravější budou vaše oči a nošení čoček bude pohodlnější. Proč tedy měnit kontaktní čočky? Je to díky proteinu, vápníku, tuku a ještě několika dalším látkám, které se vyskytují v slzách a usazují se na kontaktních čočkách. Kvůli těmto látkám jsou kontaktní čočky méně pohodlné, než když byly nové, protože jsou na nich usazeny nečistoty. Nečistoty na kontaktních čočkách pak často vedou k infekci oka. I když pečlivě čistíte čočky, tak nikdy nejsou čisté, jako byly při předchozím vyndání, protože čištění není na 100% účinné. Některé pozůstatky se na čočkách mohou během času nebezpečně nakumulovat.

výběr z naší tvorby
pokračování článku

Nejúčinnější čištění kontaktních čoček

Pamatujte si, že nejúčinnější čištění kontaktních čoček je metoda tření a máchání v proudu víceúčelového desinfekčního prostředku a pak jejich uložení do čerstvého roztoku pro uchování kontaktních čoček.

Nechci se starat o čištění kontaktních čoček!

Ten, kdo se nechce zabývat čištěním kontaktních čoček má možnost vybrat si ze dvou možností. První z nich je koupit si kontaktní čočky s prodlouženým nošením na několik dní. Taková čočka se nasadí na oko a nechá se tam celý den i přes noc. Po uplynutí uvedené doby nošení, obvykle týden, se kontaktní čočky bez čištění rovnou vyhodí, když se vytahují z oka. Toto řešení má bohužel svou nevýhodu, protože noční nošení čoček není moc dobrý nápad. Ponechání čoček trvale na oku i během spánku znemožní oční rohovce dýchat a ta se začne bránit prorůstáním cévek, které ji pak nahradí potřebný kyslík. Při nočním nošení čoček rohovka začne být hůře průhledná a stává se také neoperabilní. Tyto změny na rohovce jsou nevratné. Nočním nošením čoček se rovněž může zvýšit riziko vzniku i jiných problémů s očima. Druhou možností a také nejzdravější jsou denní čočky, nazývané také jednodenní čočky, které se každou noc před spaním vyndají a ráno se nahradí novými.

výběr z naší tvorby
pokračování článku

Jednodenní čočky

Mnozí odborníci na péči o oči a na kontaktní čočky vědí, že jednodenní kontaktní čočky mohou nabídnout skutečně to nejlepší, protože jsou pohodlné, čištění čočky není zapotřebí a jsou zdravé. Díky těmto čočkám nevznikají žádné problémy s očima, protože se na nich nehromadí žádné usazeniny a hlavně se nenosí přes noc.
Než přišly jednorázové čočky, tak bylo jasné, že časté nahrazování čoček bylo zdravé, jenže problém byl v tom, že kontaktní čočky byly příliš drahé na to, aby byly vyhazovány příliš často, tak byly používány různé čistící roztoky a zařízení, které prodlužovaly jejich životnost. Následně výrobci kontaktních čoček vyvinuli nové výrobní metody produkující vysoce kvalitní čočky ve větším objemu, při nižších nákladech. To vedlo ke snížení cen čoček, které umožnilo, že jsou cenově dostupné i kontaktní čočky s častějším nahrazováním. Některé z dnešních jednorázových čoček jsou vyrobeny ze stejných materiálů jako tradiční čočky a některé jsou vyrobeny z nových materiálů vyvinutých pouze pro jednorázové účely.

Jednorázové kontaktní čočky cena

Náklady na kontaktní čočky se velmi liší a záleží na tom, kde si je necháte dělat, či jak složitá je u vás korekce oční vady. Zvýšené náklady na jednorázové kontaktní čočky ve srovnání s tradičními kontaktními čočkami je jen nepatrný a je kompenzován nižší potřebou čisticích prostředků a úsporou práce a času. Dokonce i denní jednorázové čočky mohou být cenově dostupnější, než si mnozí lidé mysleli. Když si koupíte roční zásobu jednodenních čoček, tak vás náklad vyjde okolo 20 Kč na den. A hlavně ušetříte na nákladech spojených s produkty na čištění kontaktních čoček.

výběr z naší tvorby
pokračování článku

Kontaktní čočky na jedno použití může nosit každý

Kontaktní čočky na jedno použití pravděpodobně můžete nosit i vy, což vám potvrdí i oční lékař. Podmínkou je, že existují jednodenní kontaktní čočky určené pro korekci té vaší oční vady. Dnes je široký výběr různých jednorázových čoček i čoček s častější výměnou, včetně barevných čoček, které mohou libovolně změnit barvu vašich očí. Pokud je vaše oční vada méně častá, možná nebudete moci dostat jednorázové kontaktní čočky, ale čočky s častou výměnou můžou již být k dispozici. Při neobvyklé oční vadě, nebo nutnosti speciálních čoček možná budete muset nosit tradiční čočky a poctivě je každý den čistit. Ale nezoufejte, protože dnešní péče o tradiční kontaktní čočky je jednodušší než kdy předtím.

Použitelnost kontaktních čoček

Doba použitelnosti čoček má co dočinění spíše s očima, nežli se samostatnými čočkami. Samozřejmě, že existují některé čočky, které mohou být nahrazovány v určitých delších intervalech, ale frekvence výměny závisí více na tom, jak se vaše oči chovají při nošení kontaktních čoček. Oči některých lidí produkují více bílkovin a tuků než ostatních a čočky u těchto lidí vyžadují častější výměnu. Také když trpíte alergií, tak vaše čočky budou potřebovat častější výměnu, zejména v období výskytu alergenů. Důkladné zhodnocení optikem nebo očním lékařem může pomoci určit nejlepší dobu nošení či dobu výměny. Jisté však je, že jednorázové čočky pro denní nošení = dokonalé pohodlí a zdraví.

Autor: Jakub Vinš

přidejte sem svůj příspěvek

Něco Vám není jasné? Zeptejte se na to ostatních. Určitě Vám pomohou.
K zeptání použijte tento formulář.


Nadpis / Dotaz
Jméno
E-mail
Dokažte, že jste člověk a napište sem číslicemi číslo jedenáct.
Sdělení

Všechna políčka formuláře je třeba vyplnit!
E-mail nebude nikde zobrazen.


příběhy k článku
K článku zatím nebyl napsán žádný příběh.

Pálení očí u seniora
<< PŘEDCHOZÍ PŘÍSPĚVEK
Červené oči nebo pupínky kolem očí
NÁSLEDUJÍCÍ PŘÍSPĚVEK >>

Zajímavé články

nové příběhy

Eustachova trubice

Marcela

Dobrý den,
Ještě se na vás obracím s dotazem jestli je možné že na uši slyším dost tlumeně?jakoby přes vatu...odezní to nebo už mi to takhle zůstane?..profuky jsou zatím bez efektu.
Děkuji za váš soucit se mnou.

Počet odpovědí: 0 | Stálý odkaz | Odpovědět

Eustachova trubice

Marcela

Moc Vám děkuji za odpověď..napsal jste to úplně přesně..mám toho už plné zuby a jsem už z toho hodně unavená..je to velice nepříjemné..a do toho jestě dneska ten bubínek!!!!
Zkusim ty profuky protože mi lèkař řekl že mi tak už může i zůstat.. a saunu bych taky potřebovala jelikož tu rýmu v hlavě pořád mám a stále nejde přes nos ven.
Snad se někdy dočkám toho dne kdy bude už dobře.

Počet odpovědí: 1 | Zobrazit odpovědi | Stálý odkaz | Odpovědět

Eustachova trubice

Cempírek

Je dobře, že chodíte na kontrolu se svým uchem. Už cítíte, jak vás to vysiluje. Nejdříve rýma a pak ty problémy se sluchem. Nebojte, přejde to. Vpáčený bubínek není onemocnění bubínku, je to jeho změněný stav oproti normálu. Všechno to souvisí s tou vaší infekcí doprovázenou rýmou. To, co se vám dělo při rýmě v dutinách, způsobilo ucpání eustachovy trubice hlenem, který nyní, jak píšete, taháte do krku. Díky tomu eustachova trubice, ani po 4 týdnech, neplní svou funkci a nevyrovnává tlaky ve středním uchu jako dřív. Tím vzniká ve středouší podtlak, který vyvolává každé polknutí, a tento podtlak způsobuje s ušním bubínkem něco, co se podobá, jako když chcete udělat bublinu ze žvýkačky, ale neuděláte ji ven, ale dovnitř úst. Takový stav bubínku se označuje jako vpáčený bubínek. Profukem si můžete tento podtlak snadno vyrovnat. Prsty si sevřete nos, pevně zavřete ústa a zadní částí jazyka zatlačte nahoru na měkké patro. Uslyšíte mlasknutí, což znamená vyrovnání bubínku. Aby profuky byly bezpečné, musíte to chvíli zkoušet a najít správnou intenzitu tlaku vyvolaného jazykem. Pokud to nejde jazykem, můžete zkusit zatlačit lehkým výdechem proti zacpanému nosu. Důležité je zůstat trpělivá, i když už toho máte plné zuby, tak vydržte a tešte se na chvíle, až to všechno pomine. Brzy se tak stane.
Z mnoha zkušeností je potvrzeno, že na podobné stavy pomáhá sauna. Klasická suchá sauna 90 °C, vydržet co nejdéle a pak statečně pod studenou sprchu, ochladit hlavně hlavu ze všech stran (samozřejmě, že i celé tělo), pak se napít, chvíli si lehnout a za půl hodiny to celé dvakrát opakovat.

Zdraví Cempírek!

Počet odpovědí: 1 | Zobrazit odpovědi | Stálý odkaz | Odpovědět

novinky a zajímavosti

Chcete odebírat naše novinky?


Dokažte, že jste člověk a napište sem číslicemi číslo jedenáct.