Nežádoucí účinky
Lék Urifos je dobře snášen a má nízký výskyt škodlivých vedlejších účinků.
Časté nežádoucí účinky léku Urifos zahrnují průjem, nevolnost, bolesti hlavy a vaginální kvasinkové infekce. Závažné vedlejší účinky mohou zahrnovat anafylaxi a průjem spojený s Clostridioides difficile.
I když nebylo zjištěno, že by užívání během těhotenství bylo škodlivé, takové užívání se nedoporučuje. Jedna dávka se při kojení jeví jako bezpečná.
Účinky Urifosu
Urifos působí tak, že narušuje produkci bakteriální buněčné stěny. Urifos obsahuje jeidnou účinnou látku fosfomycin, jejíž molekuly mají epoxidový nebo oxiranový kruh, který je vysoce napnutý, a proto velmi reaktivní.
Urifos má širokou antibakteriální aktivitu proti grampozitivním i gramnegativním patogenům, s užitečnou aktivitou proti E. faecalis , E. coli a různým gramnegativním, jako je Citrobacter a Proteus.
Vzhledem k vyšší aktivitě v prostředí s kyselým pH a převládajícímu vylučování v aktivní formě do moči našel Urifos použití pro profylaxi a léčbu infekcí močových cest způsobených těmito uropatogeny. Je třeba poznamenat, že aktivita proti S. saprophyticus, Klebsiella a Enterobacter je proměnlivá a měla by být potvrzena testováním minimální inhibiční koncentrace. Aktivita proti širokospektrým patogenům produkujícím β-laktamázu, zejména E. coli produkujícím ESBL, je dobrá až vynikající, protože lék není ovlivněn problémy se zkříženou rezistencí. Stávající klinická data podporují použití u nekomplikovaných infekcí močových cest způsobených citlivými organismy. Hraniční hodnoty citlivosti 64 mg/l by se však neměly používat u systémových infekcí.
Jak dlouho působí Urifos
V lékařském kontextu se doba působení určuje biologickým poločasem, který vyjadřuje dobu, za kterou se koncentrace látky v krevní plazmě sníží na polovinu (poločas plazmy) jejího ustáleného stavu, když cirkuluje v plné krvi organismu. Lék Urifos má eliminační poločas 5,7 hodiny.
Lék Urifos je jednodávkové antibiotikum, které se užívá ústy v dávce 3g. Pro přípravu léku se používá vodný roztok granulí ze sáčku o hmotnosti 8 g. 5 gramů jsou pomocné látky, které se neúčastní léčby.
Lék Urifos je detekovatelný v moči ještě 72 hodin po první dávce. Terapeutické účinky Urifosu působí 48 hodin.
Dávkování léku Urifos
Standardní režim léčby nekomplikovaných infekcí močových cest vyžaduje pouze jednu dávku Urifosu 3 g. Lék Urifos je dodáván ve formě granulí pro přípravu perorálního roztoku, který se vypije na lačný žaludek minimálně dvě hodiny po posledním jídlem před spaním.
Nenechte se zmást informacemi na obalu, kde je uvedena hmotnost 8 gramů. To je hmotnost produktu, který obsahuje 3 gramy účinné látky. Zbylých 5 gramů jsou pomocné látky, které se nepodílí na léčbě.
U léčby komplikovaných infekcí močových cest je perorální dávka 3 g podávaná jednou za 48 nebo 72 hodin, celkem se užívají 3 dávky. Pokud je lék aplikován injekcí, použije se dávka 6 g každých 8 hodin po dobu 7–14 dnů.
Urifos a alkohol
Mohu pít alkohol při užívání Urifosu? Obecně se doporučuje vyhýbat se konzumaci alkoholu při užívání antibiotik, včetně Fosfomycinu. Alkohol může interferovat s účinností antibiotik a může také zhoršit některé vedlejší účinky.
S pitím alkoholu ve větším množství budete muset počkat 72 hodin po poslední dávce léku Urifos. Bezpečný objem alkoholu při léčbě Urifosem jsou dva alkoholické nápoje za den pro muže a jeden alkoholický nápoj pro ženy. Za jeden alkoholický nápoj se považuje jeden malý panák, jedno malé pivo, 2 deci vína.