Co je peeling
Peeling slouží k odstranění odumřelých buněk z pleti, otevře póry a usnadní odchod mastnoty a zanesených částic. Působí na celkové zjemnění a omlazení pleti.
Peelingy rozdělujeme do tří kategorií, a to na:
- mechanický peeling
- enzymatický peeling
- chemický peeling
Mechanický peeling: Jde o mechanické obrušování pleti pomocí speciálních krémů a past s brousicím účinkem, například krémy s mořským pískem či drcenou pemzou. Mechanický peeling však není vhodný pro citlivou a suchou pleť se sklonem k podráždění, na kuperózní pleť a v žádném případě ne na mastnou a aknózní pleť! To si pamatujte!
Vlastně se obecně nedoporučují mechanické peelingy na domácí ošetření, protože zbytečně dráždí pleť a mohou způsobovat zarudnutí pleti a následně její zánět, který zbytečně způsobuje trauma pleti a tím její stárnutí. Při mastném typu pleti či při akné abrazí pokožky snadno přeneseme hluboko ukryté bakterie na jiné části pleti, čímž způsobujeme opačný efekt, a to rozšíření vyrážek (akné). Na aknózní pleť se tedy doporučuje enzymatický nebo chemický peeling. Pokud se ale přece jen rozhodnete doma aplikovat peeling, doporučuje se domácí, a to buď cukrový, solný, anebo právě kávový.
Cukrový peeling: Na výrobu cukrového peelingu použijte buď bílý, nebo hnědý cukr a přidejte k němu esenciální oleje, nebo ovoce či zeleninu podle „chuti“. Kombinace cukr a esenciální oleje působí velmi zjemňujícím a zvláčňujícím účinkem. V žádném případě však nedoporučujeme tuto kombinaci na obličej, protože hrozí alergické reakce.
Solný peeling: Při něm jsou výrobní postupy stejné, jen je třeba pamatovat na to, že je opravdu silnější, takže se doporučuje spíše na tělo. Vhodnější je vždy použít spíše mořskou sůl. Naneseme, necháme působit cca 10 minut a opláchneme.
Enzymatický peeling: Při enzymatickém peelingu dochází pouze pomocí čistě přírodních biologických enzymů k odstraňování zrohovatělých buněk ze svrchní vrstvy pokožky. Požadovaného efektu je tedy na rozdíl od mechanického peelingu docilováno zcela bez použití brusných přísad. O intenzivní a přitom šetrné hloubkové čištění pleti se postarají pouze proteolytické enzymy získané z papáji nebo aloe.
Toto kosmetické ošetření je vhodné pro každý typ pleti, ideální je pro kuperózní pokožku. Enzymatický peeling má rozjasňující, protizánětlivé, čisticí a hydratační účinky. Pokožka bude po zákroku jemná a vyhlazená. Doporučuje se jako součást čištění pleti před dalším kosmetickým ošetřením. Použití enzymatického peelingu je oproti chemickému velmi snadné. Účinná látka se nanese na obličej a nechá se působit 8–10 minut. Není třeba jí vmasírovávat. Do okolí očí se neaplikuje. Zbytky enzymů se odstraňují krouživými pohyby za využití vlažné vody a kosmetických houbiček. Ošetření je možné podstoupit až třikrát týdně, podle potřeby a stavu pleti. Největší výhodou enzymatického peelingu je šetrnost k pleti a snesitelnost. Hodí se pro všechny typy pleti včetně citlivé, bez omezení věku. Pleť nedráždí a na rozdíl od mechanického peelingu je možné ho podstupovat častěji. Enzymatický peeling můžete aplikovat i na suchou pleť se sklonem k praskání žilek. Nejsou známy žádné kontraindikace. Pro pravidelné čištění mastné pokožky je vhodný pudrový peeling. Pudr, který je v peelingu obsažen, úspěšně odstraňuje kožní mastnotu. Je vhodné použít i kapsle, které se postarají o lepší vstřebávání účinných látek do kůže. Krémový enzymatický peeling se hodí pro pleť s černými tečkami, na níž se nevyskytují červené komedony.
Chemický peeling: Chemický peeling je neinvazivní metoda, která omlazuje, regeneruje, barevně sjednocuje a rozjasňuje pleť. Ošetření si umí poradit s jemnými vráskami, vyhladí jizvičky po akné a odstraní také pigmentové skvrny. Tento druh peelingu je vhodný pro všechny typy pleti, příznivě působí na stárnoucí i příliš mastnou pokožku. Nebolí, spíš jen lehce štípe. Ošetření trvá pouze několik minut. Používá se při něm peelingová směs různých látek – nejčastěji hydroxykyselin. Lékař nanese směs na obličej pomocí štětečku a povrchová vrstva kůže se následně díky chemickým látkám odloupne. Odloučené buňky se pak nahrazují novými. Pleť proto dostává bezprostředně po zákroku lepší vzhled.
Účinky
Domácí kávový peeling je laciná varianta pro vláčnou a hebkou pokožku. Její hlavní výhodou je vyhlazující účinek.
Kávový peeling Mark
Kávový peeling Mark je kombinací přírodních složek – kávy, mandlového a organického kokosového oleje, třtinového cukru, mořské soli a vitamínu E. Odstraňuje odumřelé kožní buňky, čistí, detoxikuje a zanechává mladistvě jemnou pokožku.
Sáček má plastový zip, takže jde o velmi praktické balení. Po otevření ucítíte vůni kávy, a pokud milujete kávu, budete z té vůně absolutně nadšené. Na konečky prstů naberte připravený peeling, přiložte zrnka na pleť a jemně je prsty rozprostřete po pleti. Roztírejte tak, jak kdybyste se mazaly krémem. Je to opravdu hodně drsný peeling, na tělo můžete trochu přitlačit, ale na obličej to opravdu není třeba.
Pleť je po použití tohoto peelingu nejen nádherně jemná a bez suchých míst, ale hlavně naprosto vyživená a vy máte pocit, že jste si ji před 5 minutami namazaly svým oblíbeným krémem.
Některé recenze uvádějí, že je tento peeling možné vytvořit doma, to asi ano, ale výsledný efekt nebude takový. Tohle si doma opravdu jen tak nevyrobíte!
Peeling na obličej DIY
DIY peeling funguje na principu obrušování mrtvých buněk kůže. Poškozená část zmizí, což dovolí pokožce, aby se zregenerovala a byla zase zdravá a zářivá. Kromě toho, že jde o velmi účinný peeling, patří mezi jeho plusy i jednoduchost a snadnost přípravy.
Kávový peeling patří mezi horké favority. S mletou kávou se pracuje o mnoho líp než s cukrem nebo solí. Už jenom proto, že se při nanášení nerozpouští a také následné oplachování je o dost příjemnější. Smíchejte dohromady: ¼ šálku mleté kávy, ¼ šálku hnědého cukru, 2 lžíce libovolného druhu oleje, 3 kapsle vitamínu E. Pleť jemně drhněte alespoň po dobu 15 sekund. Následně opláchněte teplou vodou.
Dle recenzí je tento peeling opravdu účinný, a navíc levný.
Recept na domácí výrobu
Výroba domácího peelingu není vůbec složitá, zde je několik tipů na kávový peeling:
Základní recept
Do misky nasypte trochu mleté zrnkové kávy a zalijte horkou vodou. Nechte vystydnout a použijte nejen na tělo, ale i na obličej. Aplikujte ve sprše jemnými krouživými pohyby na čistou pokožku. Jemná masáž pokožku prokrví. Následně opláchněte teplou vodou. Jedná se o domácí peeling vynikající na černé tečky.
Kávový peeling na obličej
Budete potřebovat 50 ml pleťového krému, 1 ml esenciálních olejů (například mandlový, meruňkový, olivový) a 1 lžíci nahrubo mleté kávy. Všechny ingredience smíchejte v misce a směsí lehce promasírujte dobře očištěnou a navlhčenou tvář. Vynechejte partie okolo očí a rtů, poté dobře omyjte.
Kávový peeling se skořicí
Na tento peeling budete potřebovat 5 lžiček mleté zrnkové kávy, 1 lžičku skořice, 1 lžičku medu, trochu horké vody a 7 lžiček sprchového gelu. Kávu zalijte horkou vodou a do vytvořené husté pasty postupně přidejte skořici, med a sprchový gel. Směs naneste na celé tělo a krouživými pohyby vmasírujte do pokožky, tento peeling je velmi účinný proti celulitidě.
Kávový peeling s olivovým olejem
Budete potřebovat 5 lžiček mleté zrnkové kávy, 5 lžiček cukru a 1 šálek olivového oleje. Všechny ingredience smíchejte v jedné misce a vetřete do pokožky. Nechte působit asi 10 minut a poté omyjte.
Autor: © svevi
Foto: © Diegojaf22