Infekce močových cest
Infekce močových cest postihuje častěji ženy než muže. Zpravidla se jedná o zcela jednoduchou příčinu, která způsobí infekci močové trubice nebo močového měchýře a vede k bolesti zasažených míst. Infekce močových cest nastane při rozmnožování bakterií v močové trubici, odkud se dále rozšiřuje až do močového měchýře. Někteří lidé mohou mít infekci, aniž by to tušili. Většina pacientů však trpí silnou bolestí, nucením na močení a bolestí spodní části zad, dokonce se může v moči objevit i krev.
Uretritida
Uretritida je zánět močové trubice. Hlavním symptomem je dysurie, což je obtížné, pálivé a bolestivé močení, někdy též výtok z močové trubice. Uretritida se dělí na dva druhy. Jedním je kapavčitá uretritida a tím druhým nekapavčitá uretritida.
Příčiny onemocnění
Pokud je naše tělo, respektive naše imunita z nějakého důvodu oslabena, mohou mikroorganismy převzít kontrolu, čímž začíná infekce neboli zánět močových cest. Jako příčiny lze tedy označit převahu mikroorganismů, ale také vědomé či nevědomé oslabování odolnosti našeho těla (snížená imunita). Paradoxní je, že naši vylučovací soustavu napadají nejčastěji bakterie, které jsou běžné a potřebné pro správnou funkci střev. Záněty močových cest či močového měchýře však může způsobit řada bakterií, k jejichž přesné identifikaci vedou laboratorní rozbory středního proudu moči. Níže uvádíme možné příčiny infekcí močových cest:
- nachlazení (rýma, kašel, bolest v krku, zánět nosních dutin, zánět nosohltanu, zánět spojivek, hrtanu, bolest hlavy);
- zanedbávání pravidelného pitného režimu – znemožňuje promývání těla i vylučovací soustavy;
- zanedbávání intimní hygieny, dráždění intimních partií parfémy, rizikové sexuální chování (hygiena, střídání partnerů);
- těhotenství (plod tlačí na močové cesty) nebo poporodní ochabnutí svalstva (může umožnit vstup bakterií);
- vrozené dispozice (uspořádání) močových cest k infekcím;
- cukrovka (diabetes) znamená vyšší obsah cukru i v moči, což je velice lákavá potrava pro bakterie (známé příznaky: únava, ospalost, žízeň, hlad, nadměrné močení, necitlivost, brnění končetin, svědění kůže, průjem, záněty močových cest, afty, zápach z úst a z moči);
- dlouhodobé zadržování, odkládání močení (například v zaměstnání) může dát šanci mikrobům se šířit;
- zvětšená prostata (příznaky: časté močení malého množství moči, zadržování, neúplné vyprázdnění, ukapávání moči, bolest, pálení při močení, krev v moči);
- dna, pakostnice (symptomy: nesnesitelná bolest a otoky kloubů, může se objevit bolest hlavy, svalů, trávicí potíže, nadýmání, průjem, pálení konečníku, vyrážka);
- ledvinové, močové kameny (projevy: silná bolest zad, břicha, podbřišku až třísel a stehen, krev v moči, málo moči).
Příznaky
Zánět se projevuje únavou (tělo zaměřilo své úsilí na léčbu), mírně zvýšenou teplotou (při zvýšené teplotě je boj s infekcí efektivnější). Konkrétně u zánětu močových cest se objevuje časté močení nebo častá potřeba močení s vyloučením malého množství moči, pálení, bolest při močení, tmavá, zakalená, zapáchající moč, která může obsahovat hnis či krev, bolest zad v bedrech či kříži, může se objevit i bolest břicha a podbřišku.
Léčba
Moderní medicína nasazuje antibiotika proti předpokládaným nebo laboratorním vyšetřením prokázaným mikrobům. Pro močové cesty je důležitý pravidelný pitný režim v malých dávkách po celý den.
Komplikace
Silné nebo opakované záněty močových cest mohou vyústit v tyto problémy:
- zadržování, neúplné vyprázdnění, ukapávání moči až únik moči, inkontinence;
- zánět ledvin (únava, teplota, časté, pálivé močení, zakalená moč, možná příměs krve, hnisu, nevolnost, zvracení, bolest beder);
- glomerulonefritida (únava, teplota, krevní bílkoviny v moči, málo moči, bolest beder, nevolnost, trávicí potíže, otoky, vysoký krevní tlak);
- otrava krve, sepse (zvýšená teplota, zvracení, zrychlené, špatné dýchání, bušení srdce, zrychlení srdeční činnosti);
- zánět prostaty;
- neplodnost – rizikovější u žen než u mužů;
- rakovina močového měchýře (únava, noční pocení, teplota, nechutenství, ztráta hmotnosti, krev v moči, pálení, bolest při močení, časté močení, bolest zad).
Akupresurní body močových cest
Akupresura se dá použít ke stimulaci bodů na těle, které mohou pomoci s problémy močových cest, zejména s hyperaktivním močovým měchýřem a močovou inkontinencí. Mezi klíčové body patří CV3 (Zhongji) a CV4 (Guanyuan) ve střední čáře břicha, stejně jako body na meridiánu močového měchýře, jako je BL23 (Shenshu) a BL28 (Pangguangshu). Stimulace těchto bodů může potenciálně zlepšit funkci močového měchýře a zmírnit močové potíže.
Akupresurní body a jejich použití
CV3 (Zhongji)
CV3 se nachází ve střední čáře břicha, v polovině cesty mezi pupkem a stydkou kostí, a je klíčovým bodem pro problémy s močovým a reprodukčním systémem.
CV4 (Guanyuan)
CV4 se nachází 7,5 cm pod pupkem ve střední čáře a je dalším důležitým bodem pro regulaci močové funkce.
BL23 (Shenshu)
BL23, umístěný na zádech, dva prsty laterálně od spodního okraje trnového výběžku druhého bederního obratle, se používá k posílení ledvin, které jsou klíčové pro zdraví močových cest.
BL28 (Pangguangshu)
BL28, který se nachází na zádech, dva prsty laterálně od spodního okraje trnového výběžku třetího křížového obratle, je dalším bodem souvisejícím s močovým měchýřem a močovými funkcemi.
KI3 (Taixi)
Tento bod, umístěný na vnitřní straně kotníku, v prohlubni mezi mediálním kotníkem a Achillovou šlachou, se často používá k posílení energie ledvin, která je životně důležitá pro zdraví močových cest.
SP6 (Sanyinjiao)
SP6, umístěný na vnitřní straně nohy, čtyři prsty nad vyvýšením mediálního kotníku, je bod, který lze použít k regulaci sleziny a zlepšení celkové energie.
Další body pro problémy s močením
Body meridiánu močového měchýře na končetinách
Body podél meridiánu močového měchýře na končetinách, zejména ty spojené s kožními dermatomy, které ovlivňují funkci močového měchýře, mohou být stimulovány pro ovlivnění kontroly močového měchýře.
Body na hlavě
Akupunkturisté mohou stimulovat body na temeni hlavy ve spojení s dalšími léčbami, aby pomohli s močovou inkontinencí.
Body na chodidlech
Spouštěcí body na bříškách chodidel jsou také někdy cíleně aplikovány pro pomoc při zahájení močení.
CV2
Tento bod, který se nachází na předním bodě močového měchýře, se používá pro dysfunkci močového měchýře a inkontinenci.
Hloubka stimulace:
Hloubka vpichu akupresury nebo akupunkturní jehly se může lišit v závislosti na zamýšleném účinku. Pro ovlivnění funkce močového měchýře stimulací kůže může stačit mělké vpichnutí, zatímco pro ovlivnění svalů nebo nervů může být nutná hlubší penetrace.
Holistický přístup
Akupresura se často používá jako součást širšího léčebného plánu, který může zahrnovat bylinné léky, změny stravy a další úpravy životního stylu.
Konzultace s praktickým lékařem
Pokud máte problémy s močením, doporučuje se konzultace s kvalifikovaným akupunkturistou nebo zdravotnickým pracovníkem, který vám stanoví správnou diagnózu a léčbu.
Autor: © Jakub Vinš
Foto: © Jarlhelm