Rostlina Ginkgo biloba
Ginkgo biloba neboli jinan dvoulaločný je prastarý opadavý strom, který je proslulý díky svým zdravotním účinkům. Celé listy tohoto stromu se v čínské medicíně používají již déle než 5 000 let. Ginkgo biloba preventivně pomáhá při mnohých zdravotních obtížích. Mimo jiné funguje jako mozkový stimulátor – zlepšuje paměť. Častá je konzumace této rostliny také při problémech s prokrvováním dolních končetin či při Alzheimerově chorobě, při impotenci, hluchotě, při pískání v uších, ale i při závrati. Existují dva možné způsoby využívání této rostliny, a to buď v podobě krátce vařeného odvaru či v podobě tinktury. V lékařství jsou více než tisíce let využívány účinné látky tohoto stromu při léčení astmatu, zažívacích potíží, kašli, ale také při léčení omrzlin či senility.
Pěstování
Pěstování je snadné, jinan totiž prospívá ve většině druhů půd, ačkoli nejraději má propustnou, sušší jílovitou hlínu a pozici chráněnou před větrem. Dobře zakořeněné rostliny jsou odolné proti suchu a zvládají i městský znečištěný vzduch. Snášejí také půdu upěchovanou a chudou na živiny – další důvod k jejich výsadbě v ulicích. Tyto stromy jsou buď samčí, nebo samičí, ale jen samčí rostliny jsou vhodné do ulic a blízkosti domů, protože plody samičích stromů mohou nepříjemně zapáchat. Dalo by se říct, že za miliony let existence tento strom získal jistý nadhled, proto se nenechá obtěžovat žádnými škůdci ani chorobami – má naprostou imunitu. Ginkgo biloba roste většinou pomalu, průměrně méně než 30 cm za rok, a to v období od konce května do konce srpna. Strom začíná plodit ve věku 35 let, jeden samčí strom stačí pro opylování pěti samičích. Plody nejsou tak důležité jako listy. Pohlaví stromu lze někdy ještě před dospělostí určit, protože samičí mají téměř horizontální větve a hluboce vykrajované listy, zatímco samčí větve svírají s kmenem ostřejší úhel a listy jsou vykrajované méně. Větve samčích mohou být naroubovány na samičí strom a obráceně, čímž lze zajistit oplodnění. Tyto stromy se mohou dožít až dvou tisíc let. Semena jsou zralá na podzim. Výsev je nejlepší do studeného pařeniště nebo skleníku hned po dozrání, nebo i v zimě, ale nesmí se do té doby nechat vyschnout. Jinan dvoulaločný se profesionálně množí řízky.
Léčivé účinky
Vynikající léčivé účinky má extrakt z listů. Potlačuje alergické reakce, a proto může pomoci léčit například astma. Má prý kladné účinky na poruchy sluchu, zraku a na senilitu. Ginkgo biloba obsahuje mimo jiné antioxidační enzym s atomy železa a látky uvolňující a rozšiřující periferní cévy. Obsažené vazodilátory dovedou udržovat krevní řečiště, a to zejména v mozku, ve vynikajícím stavu a tímto se vlastně nepřímo podílejí na zvýšeném okysličení krve a stabilizaci hladiny glukózy. Odstraňují pocity netečnosti a únavy, zlepšují paměť a dodávají člověku pocit větší pohody. V důsledku perfektního prokrvení a tonizace mozku se zvyšuje schopnost soustředit se a snižuje se únava, což se projeví při práci vyžadující soustředění a pozornost. Extrakt z listů je vhodný také pro osoby staršího věku, které mají problémy s nedostatečným prokrvováním končetin.
Plody jinanu dvoulaločného lze požívat syrové jen v nepatrném množství, ale vařené mohou být jedeny jako hlavní potravina. Dužnina poněkud zapáchá, trochu jako žluklé máslo. Plody mají měkkou, olejovitou strukturu s dužnatým nažloutlým osemením se sladkou příchutí, jsou kulaté, zhruba velikosti třešně. Velmi dobré jsou pečené, chutnají jako něco mezi bramborem a jedlým kaštanem a dají se jíst ve velkém množství. Vařené plody je možné použít do polévek, kaší a tak dále. Jsou bohaté na niacin, škrob a bílkoviny, jsou nízkotučné.
Sběr a sušení listů
Listy je nejvhodnější sklízet na konci léta nebo časně na podzim, tedy těsně před tím, než začnou měnit barvu. Listy se ze stromku uštipují vždy i se stopkou (řapíkem). Za řapík se nitkou sváže cca 10 listů a svazek se pověsí do místnosti. Nenechte je rychle schnout na slunci nebo v troubě. Po usušení vložte do zavařovací sklenice či jiné dózy, přidat můžete pár lístků sušené máty či meduňky. Pečlivě uzavřete a skladujte v suchu. Předávkování velkým množstvím podomácku vyrobených extraktů nebo čajů může způsobit zažívací potíže a kožní vyrážky. Těhotné a kojící ženy by je neměly užívat. Čaj z listů není tak účinný, doporučuje se vyrábět speciálními metodami tinktury a masti.
Postřeh z diskuze
Diskuze: ginko biloba pěstování sušení
(Alena Neubauerova 21.6.2018 15:39)
Dobrý den chtěla bych se zeptat jestli vadí když listy otrhám třeba v červnu. Děkuji za odpověď.
Odpověď
Re: ginko biloba pěstování sušení (Cempírek 21.6.2018 16:56)
V červnu je opravdu brzo. V červnu se v listech teprve tvoří účinné látky. Nejlepší čas na sběr listů ginkgo biloba je konec léta. Existují dvě období sklizně. První období je sběr zelených listů těsně před tím, než začnou listy žloutnout. Druhé období je sběr zcela žlutých listů. Barva listu určuje obsah účinných látek. Zelené listy obsahují maximální množství terpenických laktonů: Ginkgolid a Bilobalid. Žluté listy zase obsahují maximální množství dvaceti flavonoidů z nichž nejvýznamnější jsou Quercetin, Kaempferol a Isorhamnetin. Zelené listy ginkgo biloba jsou dobré na mozek a nervy. Žluté listy ginkgo biloba jsou dobré jako antioxidanty.
Zdraví Cempírek!
Jak vyrobit kapky z ginkgo biloba
Pro výrobu kapek z ginkgo biloby obvykle probíhá proces extrakce prospěšných látek ze sušených listů ginkga pomocí rozpouštědla, jako je ethanol, následované ředěním a případně dalšími kroky k vytvoření koncentrované tekutiny. Tyto kapky lze poté užívat perorálně, často kapátkem, jako doplněk stravy.
Návod na výrobu kapek
Extrakce
Sušené listy ginkga se obvykle extrahují pomocí rozpouštědla, jako je ethanol nebo směs ethanolu a vody. Tento proces rozpouští aktivní látky z listů.
Koncentrace
Extrahovaná tekutina se poté koncentruje odpařováním za sníženého tlaku, aby se odstranilo rozpouštědlo a vytvořil se silnější extrakt.
Obsah účinných látek
Extrakt bude obsahovat specifické množství aktivních látek, jako jsou flavonové glykosidy ginkga a terpenové laktony.
Příprava kapek
Ředění
Koncentrovaný extrakt se ředí vhodnou kapalinou, jako je voda, propylenglykol, glycerol nebo PEG400, aby se dosáhlo požadované koncentrace kapek.
Aplikace
Zředěný extrakt se poté aplikuje formou kapek, často pomocí kapátka pro snadné dávkování.
Dávkování a použití
Dávkování
Doporučené dávkování se liší, ale často se pohybuje od 20 do 30 kapek (přibližně 1 ml) užívaných jednou až třikrát denně.
Podání
Kapky se obvykle užívají perorálně, vložením pod jazyk nebo přidáním do malého množství vody či jiného nápoje.
Skladování
Kapky z ginkgo biloby by měly být skladovány na chladném a suchém místě, mimo dosah přímého slunečního záření a mrazu.
Důležité informace
Interakce
Ginkgo může interagovat s některými léky, proto je důležité se před použitím poradit s lékařem, zejména pokud máte nějaké zdravotní problémy nebo užíváte jiné léky.
Nežádoucí účinky
I když je Ginkgo obecně považováno za bezpečné, může způsobovat některé nežádoucí účinky, jako jsou bolesti hlavy, závratě nebo žaludeční nevolnost.
Stojí za zmínku, že existují různé metody přípravy extraktů a kapek z Ginkgo Biloba. Konkrétní postupy můžete vidět zde: video návody na výrobu extraktu z ginkgo biloba.
Recept na tinkturu
Ingredience: 2 lžíce listů jinanu dvoulaločného, 3 dl 60% lihu
Postup: Dvě lžíce listů ze stromu Ginkgo biloba zalijeme 3 dl 60% lihu. Vše necháme 14 dní na teplém místě louhovat. Kapky denně protřepáváme. Po uplynutí této doby přecedíme, nalijeme do tmavé sklenice a užíváme 3x denně 10 kapek. Účinek zvýšíme nakapáním do šálku zeleného čaje.
Recept na čaj
Čaj z čerstvých listů
Ingredience: 10 čerstvých listů jinanu dvoulaločného, 2 l vody
Postup: Ve 2 litrech vody provaříme 10 čerstvých listů ze stromu Ginkgo biloba, a to cca 5 minut. K dochucení přidejte buď měsíček pomeranče, nebo grapefruitu, popřípadě oslaďte medem.
Čaj ze sušených listů
Ingredience: 2–3 sušené listy jinanu dvoulaločného, 250 ml vroucí vody
Postup: 2 až 3 listy ze stromu Ginkgo biloba vložíme do 1 šálku. Listy zalijeme 250 ml odstáté vroucí vody a necháme cca 2 minuty louhovat.
Autor: © svevi
Foto: © Júlio Reis