Vitamin A pro silné vlasy
Velmi důležitý pro růst vlasů a kůže je vitamin A nebo Retinol. Vitamín A zajišťuje jejich silný růst a hladkost. Vitamin A pro vlasy je obsaženy v mrkvi, většině mléčných výrobků, paprice a rybím tuku. Vitamin A jako rozpustný tuk může být nebezpečný při jeho předávkování. Pokud užíváte tablety vitaminu A navíc ke stravě, měli byste dávat pozor na denní dávku. Denní dávka vitamínu A by měla být 1,5 mg.
Vitamin C (kyselina askorbová)
Vitamin C je rozpustný ve vodě a jedná se o vyloženě univerzální vitamin. Hraje důležitou roli i pro zdravý růst vlasů. Vitamin C je důležitý, protože váže železo na červené krvinky. Pomocí vitaminu C se železo dostane až ke kořínkům vlasů. Vitamin C je přítomen ve většině citrusů a zelenině.
Vitamin H (biotin)
Vitamin H působí tak, že na sebe váže vlasové buňky a úzce je připojuje k sobě. Vlasy jsou po něm husté a lesklé. Roztřepené konečky už nemají šanci. Biotin udržuje pokožku vláčnou a zabraňuje zánětu. Také je účinný proti zánětu vlasových folikul. Biotin se vyskytuje v mléčných výrobcích, mase, žloutcích, ořechách a celozrnných výrobcích.
Kyselina pantotenová
Tato kyselina je ve vodě rozpustný vitamín, který se účastní metabolismu všech živin v těle. Všechny B komplexy vitaminů, zejména vitamin B3 (niacin), vitamin B5 (kyselina pantotenová) a vitamin B6 (pyridoxin), posilují vlasy a pokožku. Regulují tvorbu kožního mazu a umožňují důležité metabolické procesy ve vlasových koříncích. Tyto vitaminy zabraňují zánětu a udržují zdravou pokožku hlavy. Potraviny, které obsahují tyto vitaminy je droždí, maso, žloutky, ořechy, luštěniny a olej z pšeničných klíčků. Tyto potraviny jsou cennými dodavateli vitaminu B.
Železo
Bez tohoto stopového prvku by nebyl růst buněk ani vlasových kořínků. Železo je součástí hemoglobinu, což je krevní pigment, který je zodpovědný za transport kyslíku v krvi. Dodává kyslík v každé buňce těla. Nedostatek železa vede k vypadávání vlasů. Zejména ženy se silným menstruačním krvácením jsou tímto ohroženy. Vegetariáni také často trpí nedostatkem železa, a proto mají zesláblé vlasy, protože nejvýznamnějším dodavatelem železa je maso.
Měď
Měď patří mezi stopové prvky, které jsou vyžadovány mnoha enzymy podílejících se na regulaci metabolického procesu. To zahrnuje i tvorbu vlasových buněk. Měď je potřebná pro intaktní strukturu vlasů. Nedostatek mědi vede k tenkým a lámavým vlasům. Bohatá na měď jsou celá zrna, luštěniny, ořechy, sušené ovoce a droždí.
Zinek
Zinek je esenciální stopový prvek a je nutný pro metabolismus. Zinek je součástí mnoha enzymů a plní mnoho různých funkcí v lidském těle. Také hraje klíčovou roli s cukry, tuky a bílkovinami v metabolismu a podílí se na tvorbě genetického materiálu pro růst buněk. Imunitní systém a mnoho hormonů potřebují zinek pro svou funkci, což hraje důležitou roli při hojení ran. Zinek je nezbytný i pro zdravý růst a vysokou odolnost pokožky, vlasů a nehtů. Stopové prvky v těle nemohou být uloženy a musí být pravidelně doplňovány pomocí potravin. V západních zemích trpí mladí lidé nedostatkem zinku, což je spojeno se špatnými stravovacími návyky.
Hodně zinku je přítomno v měkkýších, vnitřnostech, hovězím mase, vepřovém mase, drůbeži, vejcích a mléčných výrobcích. Dokonce i celá zrna mají vysoký obsah zinku. Celozrnné výrobky zároveň obsahují kyselinu fytovou, která brání vstřebávání zinku. Na druhé straně podporují aminokyselinu histidovou a cystein zinku. Denní spotřeba zinku je 10 miligramů u mužů a u žen je 7 miligramů. U dětí a mladistvých, nemocných a u těhotných žen jsou mnohem vyšší požadavky zinku, než přijímají ve stravě.
Proteiny
Vlasy jsou z proteinu keratinu. Tuto substanci tvoří z velké části bílkoviny, což je základní struktura všech buněk. Takže se doporučuje jedení bílkovin, které jsou to pravé pro silné vlasy. Biologicky cenné bílkoviny jsou z brambor, kukuřice, sóji a také živočišné bílkoviny, jako je maso, vejce a sýr.
Autor: © Jakub Vinš
Foto: ©Michael Dorausch