Informace od zdravotní sestry

MENU

  

PROSTATA

  

KREVNÍ TLAK

  

CUKROVKA

  

WARFARIN

  

Výživa pro zdravé vlasy

 


Aktualizováno:

Výživa a dieta

Plné a husté vlasy znamenají mládí a zdraví. Stejně jako na kůži, tak i na vlasech se odráží věk a zdraví nositele. Vlasové buňky jsou velmi citlivé a rychle reagují na škodlivé vlivy. Dlouhé půsty vedou k lámavým vlasům bez lesku a vlasy při chemoterapii můžete dokonce ztratit úplně. Na rozdíl od jiných tělních buněk, vlasové buňky rostou odděleně. Častým chybným pojetím je, že vlasy mohou být živeny zevní péčí o kořeny. Energie potřebná pro buňkový růst vlasů souvisí výhradně s živinami v krvi. Zvláště důležité jsou vitaminy, bílkoviny, minerály a stopové prvky.

Vitamin A pro silné vlasy

Velmi důležitý pro růst vlasů a kůže je vitamin A nebo Retinol. Vitamín A zajišťuje jejich silný růst a hladkost. Vitamin A pro vlasy je obsaženy v mrkvi, většině mléčných výrobků, paprice a rybím tuku. Vitamin A jako rozpustný tuk může být nebezpečný při jeho předávkování. Pokud užíváte tablety vitaminu A navíc ke stravě, měli byste dávat pozor na denní dávku. Denní dávka vitamínu A by měla být 1,5 mg.

výběr z naší tvorby
pokračování článku

Vitamin C (kyselina askorbová)

Vitamin C je rozpustný ve vodě a jedná se o vyloženě univerzální vitamin. Hraje důležitou roli i pro zdravý růst vlasů. Vitamin C je důležitý, protože váže železo na červené krvinky. Pomocí vitaminu C se železo dostane až ke kořínkům vlasů. Vitamin C je přítomen ve většině citrusů a zelenině.

Vitamin H (biotin)

Vitamin H působí tak, že na sebe váže vlasové buňky a úzce je připojuje k sobě. Vlasy jsou po něm husté a lesklé. Roztřepené konečky už nemají šanci. Biotin udržuje pokožku vláčnou a zabraňuje zánětu. Také je účinný proti zánětu vlasových folikul. Biotin se vyskytuje v mléčných výrobcích, mase, žloutcích, ořechách a celozrnných výrobcích.

výběr z naší tvorby
pokračování článku

Kyselina pantotenová

Tato kyselina je ve vodě rozpustný vitamín, který se účastní metabolismu všech živin v těle. Všechny B komplexy vitaminů, zejména vitamin B3 (niacin), vitamin B5 (kyselina pantotenová) a vitamin B6 (pyridoxin), posilují vlasy a pokožku. Regulují tvorbu kožního mazu a umožňují důležité metabolické procesy ve vlasových koříncích. Tyto vitaminy zabraňují zánětu a udržují zdravou pokožku hlavy. Potraviny, které obsahují tyto vitaminy je droždí, maso, žloutky, ořechy, luštěniny a olej z pšeničných klíčků. Tyto potraviny jsou cennými dodavateli vitaminu B.

Železo

Bez tohoto stopového prvku by nebyl růst buněk ani vlasových kořínků. Železo je součástí hemoglobinu, což je krevní pigment, který je zodpovědný za transport kyslíku v krvi. Dodává kyslík v každé buňce těla. Nedostatek železa vede k vypadávání vlasů. Zejména ženy se silným menstruačním krvácením jsou tímto ohroženy. Vegetariáni také často trpí nedostatkem železa, a proto mají zesláblé vlasy, protože nejvýznamnějším dodavatelem železa je maso.

výběr z naší tvorby
pokračování článku

Měď

Měď patří mezi stopové prvky, které jsou vyžadovány mnoha enzymy podílejících se na regulaci metabolického procesu. To zahrnuje i tvorbu vlasových buněk. Měď je potřebná pro intaktní strukturu vlasů. Nedostatek mědi vede k tenkým a lámavým vlasům. Bohatá na měď jsou celá zrna, luštěniny, ořechy, sušené ovoce a droždí.

Zinek

Zinek je esenciální stopový prvek a je nutný pro metabolismus. Zinek je součástí mnoha enzymů a plní mnoho různých funkcí v lidském těle. Také hraje klíčovou roli s cukry, tuky a bílkovinami v metabolismu a podílí se na tvorbě genetického materiálu pro růst buněk. Imunitní systém a mnoho hormonů potřebují zinek pro svou funkci, což hraje důležitou roli při hojení ran. Zinek je nezbytný i pro zdravý růst a vysokou odolnost pokožky, vlasů a nehtů. Stopové prvky v těle nemohou být uloženy a musí být pravidelně doplňovány pomocí potravin. V západních zemích trpí mladí lidé nedostatkem zinku, což je spojeno se špatnými stravovacími návyky.

Hodně zinku je přítomno v měkkýších, vnitřnostech, hovězím mase, vepřovém mase, drůbeži, vejcích a mléčných výrobcích. Dokonce i celá zrna mají vysoký obsah zinku. Celozrnné výrobky zároveň obsahují kyselinu fytovou, která brání vstřebávání zinku. Na druhé straně podporují aminokyselinu histidovou a cystein zinku. Denní spotřeba zinku je 10 miligramů u mužů a u žen je 7 miligramů. U dětí a mladistvých, nemocných a u těhotných žen jsou mnohem vyšší požadavky zinku, než přijímají ve stravě.

výběr z naší tvorby
pokračování článku

Proteiny

Vlasy jsou z proteinu keratinu. Tuto substanci tvoří z velké části bílkoviny, což je základní struktura všech buněk. Takže se doporučuje jedení bílkovin, které jsou to pravé pro silné vlasy. Biologicky cenné bílkoviny jsou z brambor, kukuřice, sóji a také živočišné bílkoviny, jako je maso, vejce a sýr.

Autor: © Jakub Vinš
Foto: ©
Michael Dorausch

odkaz na článek

. Výživa pro zdravé vlasy [online]. ČeskáOrdinace.cz, . .přidejte sem svůj komentář

Něco Vám není jasné? Zeptejte se na to ostatních. Určitě Vám pomohou.
K zeptání použijte tento formulář.


Nadpis / Dotaz
Jméno
E-mail
Sdělení

Všechna políčka formuláře je třeba vyplnit!
E-mail nebude nikde zobrazen.

přehled komentářů

Krepovačka na vlasy recenze

 Jana

Já jsem byla na vyšetření www.clinicalhair.cz a nepadají mi vlasy. Jsou silnější a odolnější. Jsem ráda, že jsem tam byla.

Počet odpovědí: 0 | Stálý odkaz | Odpovědět

Krepovačka na vlasy recenze

 Sandra

Já jsem byla s padáním vlasů, doporučili mi přípravky a díky nim mi přestaly padat.

Počet odpovědí: 0 | Stálý odkaz | Odpovědět

Krepovačka na vlasy recenze

 Martina

Chci jít na trichologii do CLINICAL HAIR&HEALTH, byli jste tam někdo?

Počet odpovědí: 0 | Stálý odkaz | Odpovědět
Zajímavé články

ČeskáOrdinace

O nás

Kontakt

Ochrana osobních údajů a cookies

SiteMAP

RSS