Příčiny tmavých kruhů pod očima
Pokožka okolo očí je velmi citlivá, takže vše, co jí škodí, se na ní projeví velmi výrazně. Kruhy pod očima se vytvoří v případě, že je průtok krve a lymfy v těchto oblastech něčím omezen. Jelikož zde krev proudí pomalu, dochází také k tomu, že jsou cévy a cévky mnohem znatelnější než za normálních okolností. Kruhy pod očima mohou být také indikací přítomnosti hemoglobinu z okolních cév. Váčky a otoky vznikají v důsledku zadržování tuku a vody v oblasti očí, což může být následkem spánku, kdy podkožní tkáň nasává tekutinu (například přebytečné slzy) mnohem snadněji, nebo příznakem proběhnutých změn prokrvení.
Pokud chcete na kruhy a váčky pod očima jednou provždy vyzrát, je třeba odhalit příčinu jejich vzniku. Objeví se u vás kruhy pod očima po pracovním vypětí, kdy jste převážnou část dne pracovali na počítači? Či jsou snad jen následkem večírku, kde byl v uzavřené místnosti cigaretový kouř? Pak bude stačit se těmto činnostem vyhnout, omezit je, nebo se smířit s tím, že po takových akcích se kruhům a váčkům pod očima zkrátka nevyhnete. Jaké jsou tedy příčiny tmavých skvrn pod očima?
- zadržování tekutiny v těle
- působení cigaretového kouře
- špatná životospráva
- chudokrevnost
- působení slunečního záření
- ekzém
- alergie
- změny hladin hormonů v těle
- nedostatek/nadbytek spánku
- stres
- nadměrná námaha očí
- nedostatečná péče o pokožku kolem očí
Je tedy zřejmé, že kruhy pod očima jsou ovlivněny vaším životním stylem, tedy návyky, denním rytmem, stravou a vším ostatním, co ve větší či menší míře ovlivňuje lidské tělo. Pokud se nad tím dokážete zamyslet a eliminovat to špatné, pak může být boj proti nepěkně vyhlížející pokožce kolem očí mnohem snazší. Co když jsou ale kruhy a váčky pod očima signalizací onemocnění?
Kdy je důležité navštívit lékaře?
I když dá někdy genetika do vínku přetrvávající přítomnost kruhů pod očima bez konkrétní příčiny, měli byste být ostražití. Tmavé zbarvení pod spodním víčkem může být varovným příznakem. Pokud je tedy váš boj proti kruhům a otokům dlouhodobě marný a i přes veškerou snahu nedochází ke zlepšení, navštivte svého praktického lékaře. O čem nejčastěji kruhy pod očima a otoky informují?
- o narušené činnosti štítné žlázy
- o špatně fungujícím metabolismu
- o onemocnění srdce
- o onemocnění ledvin
- o onemocnění jater
- o onemocnění střev
Domácí péče o tmavé kruhy pod očima
- Tmavé kruhy mohou být odstraněny nanesením oloupaných a nastrouhaných brambor do okolí očí před spaním alespoň třikrát týdně.
- Udělejte si bavlněné polštářky a naplňte je šťávou z okurky. Položte je přes oči zhruba na 15 minut. Ihned na svých očích pocítíte chladivý a uvolňující efekt.
- Skvěle vám může pomoci i masáž očí mandlovým olejem. Masírujte oči v posteli před spaním každý den a během dvou týdnů uvidíte ten rozdíl.
- Pomáhá rovněž každodenní pětiminutová masáž okolí očí.
- Stisknutí výstupku na dlani pod ukazováčkem je dobré pro váš zrak a napomáhá taktéž odstranit tmavé kruhy pod očima.
- Pokud jste ve stresu, přikryjte si na chvíli oči slabými plátky okurky, má to skvělý uvolňující účinek.
Prevence
- Namočte vatová kolečka do růžové vody a nechte je na očích po dobu 5–10 minut.
- Pijte tolik vody, kolik jen zvládnete vypít.
- Navlhčete vatová kolečka do chladné vody a nechte je 5–10 minut na očích.
- Do svého jídelníčku zařaďte hodně ovoce a zeleniny a nečtěte v posteli dlouho do noci.
- Každé ráno po umytí obličeje naneste na obličej ve stejném poměru smíchanou rajčatovou a citronovou šťávu, po půlhodině opláchněte.
Odstranění tmavých kruhů pod očima
Existuje celá řada možností, jak se s tímto problémem poprat. Od již zmiňovaných změn v životním stylu přes používání speciálních kosmetických přípravků až k domácím postupům s pomocí běžně dostupných prostředků. Ty nejsnadnější jsme si popsali již na řádcích výše. Nyní si nastíníme takové, které je třeba provádět s notnou dávkou pravidelnosti a trpělivosti.
Pijte vodu
Základem je určitě dostatečný pitný režim, do něhož se nepočítá káva, černý čaj a alkohol. Myslete na to a postupně během dne dodávejte tělu 2 litry tekutin. Tím docílíte toho, že se vylepší činnost ledvin a voda se nebude zadržovat v těle, a působit tak nežádoucí problémy.
Doplňte železo
Zařaďte do jídelníčku pokrmy, v nichž je dostatek železa. To znamená, že si čas od času pochutnáte na luštěninách, játrech, zvěřině nebo třeba slunečnicových semínkách.
Vhodné krémy
Příhodná je samozřejmě péče o pokožku kolem očí s pomocí speciálních krémů, ve kterých musí být dostatek vitamínu K a C. Nikdy nepoužívejte na citlivou a jemnou pokožku kolem očí krémy, které pro ni nejsou určeny. Riskujete tak, že oblast kolem očí bude rychleji stárnout a kruhy a váčky budou intenzivnější.
Masáž
V neposlední řadě doporučujeme pravidelné masáže, které můžete absolvovat buď v kosmetickém salónu, nebo si jejich zjednodušenou podobu provádět svépomocí. Pokožka kolem očí tak bude odolnější vůči negativním vlivům a bude také lépe vypadat. Masáže pokožky kolem očí je dobré provádět s vhodným krémem, který se tímto lépe vstřebá a dostane se do všech potřebných míst. Buďte opatrní a jemní s ohledem na citlivost této oblasti. Masáž můžete provádět na obou očích zároveň nebo střídavě, a to nejlépe večer před ulehnutím ke spánku.
Autor: © Jakub Vinš
Foto: © Ahmet