Diagnóza sarkoidózy
Sarkoidóza je diagnostikována vyloučením jiných onemocnění, je často objevena během pravidelné lékařské prohlídky. Na hrudi se mohou objevit granulomy a kožní uzliny, které jsou viditelné pouhým zrakem. Další vyšetření se provádí pomocí rentgenu. Příznaky se týkají dotčených orgánů a mnohé z nich jsou asymptomatické. Diagnóza se opírá o anamnézu, která zahrnuje rutinní laboratorní testování, fyzické zkoušky a případně tkáňovou biopsii.
Hyperkalcémie
Hyperkalcémie je zjištěna laboratorním testováním, dochází k ní v důsledku uvolnění vitamínu D. Vitamín D zvyšuje absorpci vápníku do krevního řečiště. Bilanci vápníku a fosforu v těle mají na starost čtyři malé žlázy umístěné za štítnou žlázou v krku. Dvě převládající příčiny hyperkalcémie musí být vyloučeny jako první: hyperparatyreóza (hyperaktivita příštítných tělísek vedoucí k nadměrné produkci parathormonu) od benigních nádorů a rakoviny s kostní metastází. Mezi příznaky hyperkalcémie patří snížená chuť k jídlu, časté močení, nadměrná žízeň a ledvinové kameny.
Léčba sarkoidózy
Terapie nebo symptomová režie není vždy nutná. Symptomy zahrnují kašel, dušnost a hyperkalcémii, která by mohla vyžadovat hospitalizaci. Nitrožilní tekutiny pro hydrataci, diuretika k odstranění vápníku, léky na zastavení kostní degradace, steroidy pro boj s vitamínem D, efekty a dialýzy k odstranění vápníku, to jsou metody k léčbě sarkoidózy. Hydroxychlorochin a methotrexát úspěšně léčí kožní uzlíky, mozkové účinky a hyperkalcémii a mohou být použity, pokud nefungují steroidy. Hydroxychlorochin je lék, který se rovněž používá ke snížení zánětu při léčbě revmatoidní artritidy.
Dietní omezení
Během léčby hyperkalcémie může dojít k dietnímu omezení a změně životního stylu do doby, než se hladina vápníku vrátí do normálu. Potravinové omezení může zahrnovat mléčné výrobky a výrobky bohaté na vápník, jako např. lososové konzervy a pomeranče. Vyhněte se takovým potravinovým doplňkům, při jejichž užívání je omezen pohyb na slunci.
Ovlivněné skupiny
Sarkoidóza postihuje více ženy než muže, zejména ve věku od 20 do 50 let, další rizikovou skupinou jsou černoši a severní Evropané. Poskytovatelé zdravotní péče, učitelé, opraváři a hasiči představují skupinu, u které byl při preventivní roční prohlídce u lékaře zjištěn častější výskyt sarkoidózy. Z vyšetření srdce, plic a krve lze diagnostikovat potenciální genetickou spojitost vyplývající z rodinné anamnézy sarkoidózy.
Doporučení
Se sarkoidózou může být spojen syndrom příznaků zahrnujících horečku, artritické příznaky kotníků a otoky lymfatických uzlin, tzv. Lofgrenův syndrom. Také je v syndromu zahrnuta erythema nodosum – zánět tukových buněk pod kůží, který způsobuje červenou vyrážku nebo červenofialovou tvárnou kůži, především na kotníku nebo holeni. Erythema nodosum může způsobit svědění, pocit tepla a může být bolestivá na dotek.
Oční sarkoidóza
Oční sarkoidóza je zánět oka a okolních tkání způsobený sarkoidózou, systémovým zánětlivým onemocněním. Může postihnout jakoukoli část oka a jeho okolní struktury, což může vést k řadě problémů se zrakem a dalším očním příznakům.
Zánět
Oční sarkoidóza zahrnuje zánět (uveitidu) a tvorbu granulomů (malých shluků imunitních buněk) v oku.
Široká škála příznaků
Příznaky se mohou značně lišit a zahrnují rozmazané vidění, bolest očí, zarudnutí, citlivost na světlo, mušky v očích a suché nebo slzící oči.
Ztráta zraku
Pokud se oční sarkoidóza neléčí, může způsobit trvalé poškození zraku, včetně glaukomu, katarakty a makulárního zjizvení.
Diagnóza
Včasná diagnóza a léčba jsou klíčové pro zvládnutí onemocnění a prevenci ztráty zraku.
Diagnóza může zahrnovat komplexní oční vyšetření, včetně vyšetření štěrbinovou lampou, fundoskopie a případně biopsie slzné žlázy.
Léčba
Léčba obvykle zahrnuje kortikosteroidy, buď lokální, periokulární nebo systémové, a může také zahrnovat imunosupresiva nebo biologické léky.
Na co si dát pozor při podezření na oční sarkoidózu:
- Rozmazané vidění nebo ztráta zraku: Granulomy a zánět mohou postihnout různé části oka, což vede k rozmazanému vidění nebo ztrátě zraku.
- Bolest očí: Zánět může způsobit bolest, od mírného nepohodlí až po silnou bolest.
- Zarudnutí a podráždění: Zarudnutí a podráždění jsou běžné příznaky způsobené zánětem spojivky nebo jiných částí oka.
- Citlivost na světlo (fotofobie): Zánět může zvýšit citlivost očí na světlo.
- Zákalky: Granulomy nebo zánět se mohou objevit jako plovoucí skvrny (kolečka nebo čáry v zorném poli).
- Suché nebo slzící oči: Sarkoidóza může postihnout slzné žlázy, což vede k suchým nebo slzícím očím.