Rostlina pelyněk pravý
Pelyněk pravý je vytrvalá, plstnatě chlupatá, 50 až 150 cm vysoká bylina výrazně hořké chuti. Lodyha, rostoucí obvykle v trsech, je rýhovaná, větvená, bohatě olistěná a v dolní části dřevnatější. Pelyněk se v českých zemích vyskytuje v nížinách a podhůřích, a to spíše na sušších místech v dusíkaté půdě. Jeho hledání může být obtížnější kvůli mnohem častěji se vyskytujícímu se pelyňku černobýlu, kterému je velice podobný. Přízemní listy jsou dlouze řapíkaté, 3x peřenodílné, úkrojky kopinaté, tupé, lodyžní listy střídavé, méně dělené, přisedlé až krátce řapíkaté. Úbory rostou v bohatě větvené latě, mají 3 až 4 mm v průměru, jsou žluté, převážně trubkovité, zákrovní listeny šupinovité, blanitě lemované, listeny nedělené, kopinaté. Pelyněk kvete od července až do října.
Pelyněk pravý obsahuje silice, z nichž nejvýraznější jsou thujon a azulen, dále glykosidické hořčiny (absinthin, anabsinthin) a třísloviny. Pelyněk je charakteristický svou hořkou chutí. Je třeba pečlivě dodržovat maximální dávky a užívat pelyněk s opatrností, respektive by se měla tato bylina užívat pouze akutně nebo krátkodobě. Thujon je totiž ve vyšších dávkách velmi toxický pro játra a nervovou soustavu. Předávkování může vést k poškození nervové soustavy, svalovým křečím, snížení smyslového vnímání nebo poruchám intelektu. Pelyněk nesmějí v žádném případě užívat těhotné a kojící ženy, neboť bylina má abortivní účinky.
Ellenbergovy indikační hodnoty
Ellenbergovy indikační hodnoty podávají informaci o podobnosti v druhovém složení mezi vegetačními rostlinami a ekologickými nároky rostlinných druhů v terénu.
Většina běžných druhů středoevropské flóry má přiřazeno číslo, které něco říká o vztahu k základním charakteristikám prostředí. Nejužívanější jsou Ellenbergova indikační čísla. Ellenberg (1974, 1991) udává čísla mezi 1 a 9 pro závislost na světle (1 – totální stínomil, 9 – totální světlomil) a teplotě (T, 1 – chladnomilný, 9 – teplomilný), dále pro kontinentalitu druhu (K, 1 – oceanický, 9 – kontinentální druh), závislost na vlhkosti (F, 1 – suchomil, 9 – vlhkomil, 10 až 12 pak pro vodní rostliny), půdní reakci (R, 1 – kyselé půdy, 9 – bazické a vápnité půdy), zásobení dusíkem (N, – možná spíš pro celkovou úživnost, 1 – chudé, 9 – bohaté). Symbol × je k danému faktoru indiferentní.
Pěstování
Pelyněk pravý roste na slunných stráních, v křovinách, na pustých místech a na rumištích. Potřebuje malou zálivku, dobře odvodněnou půdu, vyhovuje mu slunné stanoviště i polostín.
Semena
Účinky
Nať obsahuje především silici s hlavními složkami thujonem a azulenem, dále hořčiny, pryskyřici, třísloviny a jiné látky. Pelyněk pravý má kořenité aroma a silně hořkou chuť, zvyšuje vylučování trávicích šťáv a působí příznivě při silných zažívacích obtížích a střevních obtížích. Nadměrné a trvalé užívání pelyňku má však nepříznivý vliv na lidský organismus, může vyvolávat závratě a křeče. Sběr probíhá v červnu až srpnu a sbírá se nať této rostliny. Nezdřevnatělá část se seřezává a váže se do svazků. Suší se ve stínu nebo za umělého proudění vzduchu při teplotách do 40 °C.
Pelyněk pravý a těhotenství
Pelyněk nesmějí v žádném případě užívat těhotné a kojící ženy, neboť bylina má abortivní účinky, to znamená, že je zde riziko potratu.
Pelyňkový čaj a menstruace
Lidové léčitelství doporučuje pelyněk užívat při nepravidelné menstruaci a ke zpevnění dělohy. Ve snaze o vyvolání menstruačního krvácení tak můžete vypít pelyňkový čaj. Nikdy však nepřekračujte povolené dávky. Pelyňkový čaj způsobuje překrvení sliznic a mimo jiné právě menstruaci, ale je z tohoto důvodu zcela nevhodný v těhotenství.
Recept na pravý čaj z pelyňku
Maximální jednorázová dávka nesmí překročit 1 g, denní pak 3 g byliny na přípravu čaje. Bylinu přelijeme vařící vodou a krátce louhujeme. Poté čaj pijeme horký a neslazený, pomáhá proti zažívacím potížím či při vyhánění střevních cizopasníků. Dodržujte krátkou dobu louhování, jinak výsledný nápoj bude kvůli extrémní hořkosti nepoživatelný a v horších případech by mohl vaše potíže naopak prohloubit.
Čaj: Lžičku natě pelyňku zalijeme šálkem vroucí vody. Vyluhujeme asi 10 minut a scedíme. Pijeme při žaludečních nebo střevních potížích 1 šálek po jídle. Užíváme maximálně 3 šálky denně, preventivně pouze 1 šálek. Na nečistou pleť lze nanášet čaj rozpuštěný ve vatě.
Čajová směs: Přidáním jedné lžičky máty do šálku s pelyňkem získáme chutnější čajovou směs. Směs je méně hořká než pravý pelyňkový čaj.
Čaj na žaludek: Lžičku pelyňkové natě rozdrtíme v hmoždíři s 1/2 lžičky kořene hořce, 1/2 lžičky zeměžluči, špetkou skořice a trochou pomerančové kůry. Zalijeme šálkem vroucí vody a luhujeme 10 minut. Pijte po jídle.
Autor: © svevi
Foto: © Karelj