Facebook Síť X Pinterest email tisk

Motolice slinivková

Napsala Mgr. Marie Svobodová

Naposled upraveno

Hlavní stránkaNemoci

Motolice slinivková (Eurytrema pancreaticum, Eurytrema coelomaticum a Eurytrema ovis) je trematodový plochý červ parazitující na ovcích , kozách a prasatech. Postihuje také velbloudy a osly, příležitostně dobytek a také lidi. Neovlivňuje psy, kočky ani drůbež. Vyskytuje se nejvíce v Asii a v Jižní Americe, ale je hlášena také na Madagaskaru a v Rusku. Počty nakažených se liší podle místních podmínek přičemž v endemických oblastech je velmi vysoká. Onemocnění způsobené Eurytrema pancreaticum se nazývá eurytrematóza.


Obsah článku

Motolice slinivková u lidí

Infekce motolicí slinivkovou se stává celosvětově rozšířenější, ale jen zřídka jsou pozorovány v zemích mimo endemické oblasti, kde se obvykle vyskytují u lidí vracejících se z těchto oblastí.

Význam tohoto parazita závisí na tom, do jaké míry uzavře slinivkové kanálky, a to buď přímou fyzickou obstrukcí, nebo vyvoláním zánětu a periduktální fibrózy. Předpokládá se, že motolice získají přístup do pankreatických kanálků přímo z dvanáctníku po požití parazita. Člověk není hlavním hostitelem motolice, ale může se náhodně nakazit spolknutím mezihostitele (suchozemský plž, kobylka) nebo snědením kontaminované rostliny.

Motolice slinivková a cukrovka

Někteří vědci tvrdí, že přítomnost motolice slinivkové u člověka způsobuje cukrovku kvůli poškození, které vytváří ve slinivce břišní. Motolice slinivková se zavrtává přímo do žlázy a ničí její tkáň. Tito vědci uvádí, že v jejich vlastní praxi někteří pacienti s diabetem zjistili, že se jejich hladina cukru v krvi normalizovala a byli schopni ukončit léčbu po dokončení programu vyhubení parazitů. I když je to reálná možnost, je velmi obtížné někoho pro to otestovat. Jediným způsobem, jak zjistit, zda-li je viníkem diabetu motolice, by bylo zavedení režimu hubení parazitů.

Příznaky motolice slinivkové u lidí

Motolice slinivková obvykle způsobuje mírné příznaky. Silné infekce však mohou být doprovázeny gastrointestinálními poruchami, včetně bolesti břicha, plynatosti, zvracení, průjmu nebo zácpy. Jsou hlášeny žloutenka, zvětšená játra a systémové příznaky.

Eosinofilie (zvýšený počet eosinofilů oproti fyziologickému normálu) je vzácná a bývá pozorována u pacientů s fasciolopsiázou, schistosomiázou, heterofiázou, metagonimiázou, časnými stádii paragonimiázy a akutní klonorchiázou (zmizí u chronické klonorchiázy).

Anémii lze pozorovat u pacientů se schistosomiázou, fascioliázou a paragonimiázou.

U pacientů s fasciolopsií může být pozorována neutropenie (pokles absolutního počtu neutrofilů).

Moč: u jedinců se schistosomiázou lze nalézt hrubou nebo mikroskopickou hematurii.

Mozkomíšní mok (CSF): u jedinců s mozkovou paragonimiázou se může objevit zvýšení tlaku v CSFpleocytóza a eozinofilie v CSF.

Zobrazovací testy zahrnují CXR, ultrazvuk, CT, MRI a cholangiografii.

Diagnóza probíhá laboratorním vyšetřením stolice, při které se prokáže přítomnost charakteristických vajíček ve stolici.

Mezi další metody diagnostiky patří detekce antigenu pomocí enzymového imunosorbentního testu (ELISA) a testy sérologických protilátek pomocí nepřímé hemaglutinace, nepřímé imunofluorescence a ELISA.

výběr z naší tvorby
pokračování článku

Léčba motolice slinivkové

Praziquantel zůstává lékem pro všechny infekce motolicemi kromě fascioliázy, pro kterou je lékem bithionol.

U komplikací infekce motolicí, které zahrnují karcinom močového měchýře u pacientů s močovou schistosomiázou, fibrózou a zesílením střevní stěny u pacientů s intestinální schistosomiázou, vzestupnou cholangitidou u pacientů s fascioliázou a cholangiokarcinomem u pacientů s klonorchiázou, může být nutná chirurgická léčba.

Prevence

Vyloučení kontaktu a konzumace měkkýšů za účelem kontroly infekce schistosomy a střevních, jaterních a plicních motolic.

Správná hygienická likvidace lidských a prasečích exkrementů, aby se zabránilo kontaminaci vody.

Protidrogová léčba infikovaných osob.

V endemickcých oblastech se vyhněte konzumaci kontaminované vody, vodních rostlin, ovoce, ryb, krabů a syrových jater.

Důkladné čištění a mytí syrové zeleniny a vodního ovoce, aby se zabránilo infekci střevními motolicemi.

Před jídlem vždy důkladně uvařte zeleninu pěstovanou ve vodě.

Kraby a raky před jídlem vždy uvařte, aby se zabránilo infekci plicními motolicemi.

přidejte sem svůj příspěvek

Něco Vám není jasné? Zeptejte se na to ostatních. Určitě Vám pomohou.
K zeptání použijte tento formulář.


Nadpis / Dotaz
Jméno
E-mail
Dokažte, že jste člověk a napište sem číslicemi číslo jedenáct.
Sdělení

Všechna políčka formuláře je třeba vyplnit!
E-mail nebude nikde zobrazen.


příběhy k článku
K článku zatím nebyl napsán žádný příběh.

Angina pectoris
<< PŘEDCHOZÍ PŘÍSPĚVEK
Periorální dermatitida
NÁSLEDUJÍCÍ PŘÍSPĚVEK >>

Zajímavé články

nové příběhy

Eustachova trubice

Marcela

Dobrý den,
Ještě se na vás obracím s dotazem jestli je možné že na uši slyším dost tlumeně?jakoby přes vatu...odezní to nebo už mi to takhle zůstane?..profuky jsou zatím bez efektu.
Děkuji za váš soucit se mnou.

Počet odpovědí: 0 | Stálý odkaz | Odpovědět

Eustachova trubice

Marcela

Moc Vám děkuji za odpověď..napsal jste to úplně přesně..mám toho už plné zuby a jsem už z toho hodně unavená..je to velice nepříjemné..a do toho jestě dneska ten bubínek!!!!
Zkusim ty profuky protože mi lèkař řekl že mi tak už může i zůstat.. a saunu bych taky potřebovala jelikož tu rýmu v hlavě pořád mám a stále nejde přes nos ven.
Snad se někdy dočkám toho dne kdy bude už dobře.

Počet odpovědí: 1 | Zobrazit odpovědi | Stálý odkaz | Odpovědět

Eustachova trubice

Cempírek

Je dobře, že chodíte na kontrolu se svým uchem. Už cítíte, jak vás to vysiluje. Nejdříve rýma a pak ty problémy se sluchem. Nebojte, přejde to. Vpáčený bubínek není onemocnění bubínku, je to jeho změněný stav oproti normálu. Všechno to souvisí s tou vaší infekcí doprovázenou rýmou. To, co se vám dělo při rýmě v dutinách, způsobilo ucpání eustachovy trubice hlenem, který nyní, jak píšete, taháte do krku. Díky tomu eustachova trubice, ani po 4 týdnech, neplní svou funkci a nevyrovnává tlaky ve středním uchu jako dřív. Tím vzniká ve středouší podtlak, který vyvolává každé polknutí, a tento podtlak způsobuje s ušním bubínkem něco, co se podobá, jako když chcete udělat bublinu ze žvýkačky, ale neuděláte ji ven, ale dovnitř úst. Takový stav bubínku se označuje jako vpáčený bubínek. Profukem si můžete tento podtlak snadno vyrovnat. Prsty si sevřete nos, pevně zavřete ústa a zadní částí jazyka zatlačte nahoru na měkké patro. Uslyšíte mlasknutí, což znamená vyrovnání bubínku. Aby profuky byly bezpečné, musíte to chvíli zkoušet a najít správnou intenzitu tlaku vyvolaného jazykem. Pokud to nejde jazykem, můžete zkusit zatlačit lehkým výdechem proti zacpanému nosu. Důležité je zůstat trpělivá, i když už toho máte plné zuby, tak vydržte a tešte se na chvíle, až to všechno pomine. Brzy se tak stane.
Z mnoha zkušeností je potvrzeno, že na podobné stavy pomáhá sauna. Klasická suchá sauna 90 °C, vydržet co nejdéle a pak statečně pod studenou sprchu, ochladit hlavně hlavu ze všech stran (samozřejmě, že i celé tělo), pak se napít, chvíli si lehnout a za půl hodiny to celé dvakrát opakovat.

Zdraví Cempírek!

Počet odpovědí: 1 | Zobrazit odpovědi | Stálý odkaz | Odpovědět

novinky a zajímavosti

Chcete odebírat naše novinky?


Dokažte, že jste člověk a napište sem číslicemi číslo jedenáct.