Druhy astmatu
Obstrukce dýchacích cest
Během normálního dýchání jsou svaly obklopující dýchací cesty uvolněny a vzduch se pohybuje volně. U lidí s astmatem nebo alergiemi jsou svaly dýchacích cest staženy a vzduch nemůže volně proudit. Tyto problémy vyvolají alergické podněty nebo nevhodné životní prostředí. Méně vzduchu vede ke ztrátě dechu. Vzduch pohybující se přes napnuté dýchací cesty způsobuje pískání (sípání). Zúžení dýchacích cest je reverzibilní rys odlišující astma od jiných plicních onemocnění, zejména od bronchitidy nebo rozedmy plic.
Zánět
Lidé s astmatem mají červené a oteklé průdušky. K dlouhodobému poškození přispívá zánět, právě jeho léčba je klíčem k řízení astmatu v dlouhodobém horizontu.
Podrážděnost dýchacích cest
Dýchací cesty jsou u astmatu velmi citlivé a mají tendenci reagovat zúžením na sebemenší spouštěcí podněty jako pyl, zvířecí srst, prach nebo výpary.
Počátek astmatu u dospělých
Astma se může objevit v každém věku, ale častěji se objevuje u mladších jedinců (pod 40 let). U lidí s rodinnou anamnézou astmatu je riziko vzniku onemocnění větší. Alergie a astma se vyskytují společně. Kouření a astma jsou velmi nebezpečnou kombinací, která je naneštěstí velmi běžná. Pokud se u vás objeví příznaky astmatu, poraďte se se svým lékařem, ten vám doporučí léčbu pomocí inhalátorů a dalších antiastmatik zabraňujících dalším problémům s dýcháním.
Astma u dětí
Astma je mezi dětmi v současné době bohužel velmi častým onemocněním. Příznaky se mohou lišit:
- Častý kašel nastávající v průběhu her, během spánku nebo při smíchu. Kašel patří mezi nejčastější příznaky astmatu.
- Méně energie během her.
- Rychlé dýchání.
- Pocit tíhy nebo bolesti na hrudi a prsou.
- Sípání při dýchání.
- Kolísání pohybu hrudníku při dýchání. Tyto pohyby se nazývají retrakce.
- Dušnost, ztráta dechu.
- Zúžení krčního a hrudního svalstva.
- Pocity slabosti nebo únavy.
Příčiny astmatu
Lidé s astmatem mají citlivé dýchací cesty reagující na mnoho různých věcí z oblasti životního prostředí (spouštěče astmatu). Kontakt s těmito příznaky zhoršuje astma. Níže jsou uvedeny nejčastější spouštěče:
- infekce nebo zánět vedlejších nosních dutin, nachlazení a chřipka;
- alergeny, jako jsou pyly, plísně, domácí zvířata a roztoči;
- dráždivé látky, parfémy, čisticí prostředky a znečištění ovzduší;
- tabákový kouř;
- cvičení neboli námahou indukované astma;
- počasí, změny teploty, vlhkost a studený vzduch;
- silné emoce, úzkost, smích, pláč nebo stres;
- léky s obsahem kyseliny acetylsalicylové.
Astmatický záchvat
Astmatický záchvat je akutní zhoršení stavu nemocného, při kterém dochází ke stažení, zduření nebo vyplnění (hlenem) dýchacích cest. Běžné příznaky astmatického záchvatu jsou:
- kašel (často v noci);
- sípání;
- dušnost nebo potíže s dýcháním;
- bolest na hrudi nebo zvýšení krevního tlaku.
Všichni astmatici nemají stejné příznaky záchvatu. Nemusíte trpět každým z výše jmenovaných příznaků, ale můžete mít různé symptomy, v různém časovém rozmezí. Příznaky se mohou lišit také od jednoho astmatického záchvatu k dalšímu.
Diagnostika a léčba astmatu
Pokud máte podezření na astma, navštivte svého lékaře, který vás vyšetří a otestuje. Pokud bude astma diagnostikováno, existuje mnoho způsobů léčby, které dokážou zlepšit problémy zapříčiněné astmatem.
Autor: © Jakub Vinš
Foto: © Mendel