Facebook Síť X Pinterest email tisk

Bylinky na pleť

Napsal Bc. Jakub Vinš

Vydáno , aktualizováno

Byliny a čaje

Nechte tyto léčivé bylinky, aby dostaly pleť zpět do rovnováhy. Bylinky jsou vybírány pro zdokonalování kvality pleti. Použití bylin může být pro jednoduché čistící účinky nebo tonery pleti. Začleňují se jako krémy, obličejové a tělové masky nebo mohou být přidávány do koupele. Mnoho z nich lze také užít pro navození vnitřní krásy.


Obsah článku

Bylinky pro péči o pleť

Heřmánek (Matricaria Chamomilla)

Tato bylina má malé sedmilisté květy, které voní jako čerstvě posečené seno. Heřmánek obsahuje Azulen. Heřmánek má uklidňující, protizánětlivé účinky, které podporují hojení. Heřmánek také zklidňuje dráždivá onemocnění kůže, jako je ekzém. Díky tomu má své výhody pro citlivou kůži.

Kostival (Symphytum Officinale)

Také se jedná o známou bylinu, která má tradici při zlomeninách kostí. Kostival je bohatý na uklidňující a léčivé účinky. Má dobré účinky při hojení jizev, hojení ran a modřin. Zároveň je užitečný pro boj s akné a na vyhlazování vrásek. Kostival prospívá mastné i normální kůži.

Echinacea (Echinacea Angustifolia)

Echinacea, česky střapatka, je rostlina s fialovými květy. Pokud se podává jako čaj, tak čistí krev a lymfu. Echinacea taktéž podporuje imunitní systém. Echinacea také pomáhá čistit vnitřní nánosy a usazeniny, pomocí vnitřní očisty. Když je echinacea aplikována zevně, tak rychle napravuje tkáň. Pomáhá se skvrnami, akné, pomalu se hojícími ranami a mírnými popáleninami.

Bezový květ (Sambucus nigra)

Bezový květ má jemně parfémované a krémově bílé květy. Voda z bezového květu je starý léčebný prostředek určený k posílení pokožky, odstranění pih a udržování stability kožních vad. Také je účinný v páře pro čištění černý teček na obličeji. Bezový květ prospívá nažloutlé pleti a uplatní se při boji proti vráskám.

Přeslička (Equisetum arvense)

Jedná se o jeden z nejbohatších rostlinných zdrojů oxidu křemičitého. Je to živina, která udržuje pokožku hebkou a vláčnou. Zpevňuje a posiluje pokožku. Pomáhá předcházet striím a zahlazuje celulitidu. Přeslička má přínos pro mastnou pleť a kožní problémy, jako je akné a ekzém.

Květy jasmínu (Jaminum officinalis)

Jasmínové květy jsou nebesky parfémované. Jedná se o přírodní afrodiziakum. Nálev z jasmínových květů je dobrý stabilizátor pleti. Jasmínové květy prospívají suché a citlivé kůži.

Kontryhel (Alchemilla mollis)

Kontryhel je cenná bylina pro ženy. Ve formě čaje je užitečná pro menstruaci, hlavně v období bolesti. Zklidňuje rozpraskanou kůži, bolest a svědění kůže. Prospívá suché, citlivé pokožce a vráskám.

Levandule (Levandula officinalis)

Levandule má mlhavě fialové květy s chladně výrazným aroma. Ve formě čaje má zklidňující a revitalizující vliv na nervový systém. Je dobrá pro kožní prohloubeniny způsobené stresem. Levandule podporuje hojení. Levandule prospívá mastné a bledé pleti a také prospívá pleti náchylné ke skvrnám na kůži.

Meduňka (Melissa officinalis)

Meduňka je vonná bylina s citrónovou vůní, která je povznášející a uklidňující. Ve formě čaje je užitečným tonikem pro srdce, krevní oběh a nervovou soustavu. Zmírňuje napětí. Na kůži pomáhá snižovat zčervenání a zklidňuje zánět. Meduňka je ideální pro normální a citlivou kůži a díky svým vlastnostem se dobře uplatní i na akné.

Lipový květ (Tilia europia)

Tato bylina má jemné sedativní vlastnosti při konzumaci v čajové podobě. Na kůži působí hojením a vyhlazováním vrásek. Lipový květ je také velmi užitečný pro zahojení ekzému. Ideální pro normální a stárnoucí pleť.

Marigold (Calendula officinalis)

Marigold je rostlina s brilantními oranžovými květy, která uklidňuje a léčí. Mangold je dobrá pro hojení popálenin, řezných ran a skvrn k překonávání jizev. Mangold je mírně antiseptická a dobrá pro mastnou pleť.

Proskurník lékařský (Althaea officinalis)

Proskurník lékařský je uklidňující a hojivá bylina s hydratačními vlastnostmi. Je velmi důležitá při léčbě ekzémů, vředů a pomalu se hojících ran. Také vyhlazuje vrásky a je ideální pro suchou a citlivou pleť.

Tužebník jilmový (Filipendula ulmaria)

Jedná se o sladkou vonící bylinu, která je bohatá na železo a vápník. Pomáhá zachovat rovnováhu. Je ideální pro kombinaci normální a suché pleti.

Máta peprná (Mentha piperita)

Máta peprná má výrazně osvěžující, čistou a povznášející vůni. Jedná se o stimulující bylinu. Je dobrá pro čištění černých teček na pleti. Máta také chladí kůži v letních měsících a je ideální pro normální a mastnou pleť.

Růže (Rosaceae)

Měkké ženské aroma. Okvětní lístky mají chladící a zklidňující vlastnosti. Růže je užitečná při svědění, zanícení nebo na spálenou pleť. Plody šípku neboli růže divoké jsou jedním z nejbohatších přírodních zdrojů na vitamín C. Olej ze šípku pomáhá s léčbou jizev. Šípek je ideální pro jakoukoliv pleť.

Rozmarýn (Rosemarinus officinalis)

Rozmarýn má malé fialové květy s intenzivně osvěžujícím a povzbuzujícím aroma. Revitalizuje a pomáhá zlepšit krevní oběh, čímž je ideálním lékem na celulitidu. Rozmarýn je dobrý pro bledou a mastnou pleť.

Šalvěj lékařská (Salvia officinalis)

Šalvěj lékařská je rostlina s měkkými, stříbrnými barevnými listy a s výrazným aroma. Ve formě čaje podporuje a normalizuje menstruační cykly. Šalvěj pomáhá s nadměrným pocením. Také je vhodná v menopauze, když jsou návaly horka. Šalvěj je nebezpečná v průběhu těhotenství. Šalvěj zmírňuje otoky spojené s pre-menstruačním napětím. Pomáhá s celulitidou a s léčbou ekzémů.

Mydlice (Saponaria officinalis)

Kořen, připomínající jemné dřevěné třísky. Odvar z mydlice je jedním z nejjemnějších přírodních čisticích prostředků. Jako aromaterapeutický olej se přizpůsobí každému typu pleti. Pomáhá s jizvami a akné. Mydlice je ideální pro suchou a citlivou pleť.

Třezalka tečkovaná (Hypericum perforatum)

Třezalka je uznávaná jako přírodní antidepresivum. Má světle zlaté květy. Pro pleť má podporující účinky. Zklidňuje otoky, podporuje hojení řezných ran, popáleniny a poranění. Také je vhodná pro vyrážky. Třezalka může způsobit přecitlivělost pleti na sluneční záření.

Řebříček (Achillea millefolium)

Někdy mylně označován jako žebříček. Řebříček je jedna z nejstarších léčivých rostlin. Dříve byl používán jako první pomoc bojovníka. Ve formě čaje podporuje krevní oběh a má močopudné účinky. Neměl by být užíván v těhotenství. Řebříček pomáhá čistit a hojit rány a je také je užitečný pro léčbu akné a kožních skvrn. Řebříček je ideální pro mastnou a problémovou pleť.

Autor: © Jakub Vinš
Foto: ©
Luigi Chiesa



přidejte sem svůj příspěvek

Něco Vám není jasné? Zeptejte se na to ostatních. Určitě Vám pomohou.
K zeptání použijte tento formulář.


Nadpis / Dotaz
Jméno
E-mail
Dokažte, že jste člověk a napište sem číslicemi číslo jedenáct.
Sdělení

Všechna políčka formuláře je třeba vyplnit!
E-mail nebude nikde zobrazen.


příběhy k článku
K článku zatím nebyl napsán žádný příběh.

Léčivé oleje
<< PŘEDCHOZÍ PŘÍSPĚVEK
Kostivalové obklady
NÁSLEDUJÍCÍ PŘÍSPĚVEK >>
Témata

    Zajímavé články

    nové příběhy

    Gabanox 300 recenze

    Cempírek

    Léčivo GABAGAMMA 300 obsahuje účinnou látku gabapentin, což je antiepileptikum používané při léčbě neuropatické bolesti. U gabapentinu známe jeho nepříznivé účinky, jako je somnolence (ospalost), závratě, ataxie (nešikovnost), únava, nevolnost, zvracení a rýma. Alopecie (vypadávání vlasů) bývá jen vzácným vedlejším účinkem antiepileptik a u gabapentinu není doposud dobře popsaným jevem.
    Existuje ale jeden zdokumentovaný případ ženy (28 let), která dostala gabapentin v denní dávce 1,8 g na léčbu chronické bolesti po implantaci kardiostimulátoru. Po jednom týdnu léčby gabapentinem si všimla významného vypadávání vlasů a vyšetření ukázalo parciální oblasti alopecie (bez vlasů) mezi oblastmi s normálním růstem vlasů. Vypadávání vlasů bylo patrnější ve frontální a parietální oblasti. U této pacientky byly provedeny testy na štítnou žlázu, hematologické testy, plazmatické elektrolyty, hladiny železa a feritinu v krvi, kortizol a adrenokortikotropní hormon, a vše bylo v normálních mezích. Lékaři se proto začali domnívat, že ztrátu vlasů mohl vyvolat gabapentin, protože začátek vypadávání vlasů koreloval se zahájením léčby. Léčba gabapentinem byla ukončena a vypadávání vlasů se zastavilo dva měsíce po ukončení terapie, po čemž následovalo postupné opětovné zarůstání vlasů.
    Každý lék má svá rizika a je na pacientovi / lékaři, aby si vyhodnotili, zdali přínosy léčby tato rizika převyšují, či nikoliv. Promluvte si proto znovu se svou lékařkou o náhradním řešení.
    Pokud se dohodnete na jiné léčbě, pak mějte na paměti, že gabapentin je návykový lék a i po krátkodobé léčbě mohou nastat abstinenční příznaky, neboli příznaky z vysazení. Příznaky z vysazení se mohou objevit krátce po vysazení, obvykle do 48 hodin. Nejčastěji hlášené příznaky zahrnují úzkost, insomnii (nemožnost spát), nauzeu, bolesti, pocení, třes, bolest hlavy, depresi, neobvyklé pocity, závrať a malátnost. Pokud má být gabapentin vysazen, doporučuje se, aby byl vysazován postupně po dobu minimálně 1 týdne nezávisle na indikaci.
    Odkaz na zdokumentovaný případ vypadávání vlasů: https://www.jpsmjournal.com…(08)00650-7/fulltext

    Zdraví Cempírek!

    Počet odpovědí: 0 | Stálý odkaz | Odpovědět

    Zkušenosti s Vironalem

    Cempírek

    Přípravek ENERGY VIRONAL obsahuje výtažky z 15 bylin a několik éterických olejů. To uvádí jeho výrobce. Uvádí také, že Vironal významně posiluje imunitu a schopnost těla bránit se průniku nežádoucích mikroorganismů.
    Cistus jsou sušené listy rostliny ze středomoří, o které se hovoří jako o antioxidantu.
    Podle příznaků, které popisujete, máte infekci ve svém těle již rozvinutou a tyto zmíněné preparáty na její léčbu už nestačí ani v kombinaci. Potřebujete akutně léky na zmírnění bolesti a úlevu od zánětu v očích. Samozřejmě, že nejlepší by byla návštěva praktického lékaře, protože můžete mít chřipku nebo covid, a pokud nejste očkovaná, tak může být v ohrožení váš život. Pokud to chcete řešit svépomocí, tak sáhněte po léku paracetamol (např. PARALEN 500) a dávkujte dvě tablety po šesti hodinách. Zůstaňte doma a snažte se to vyležet. Zavřené oči budou lépe regenerovat.

    Zdraví Cempírek!

    Počet odpovědí: 0 | Stálý odkaz | Odpovědět

    Zkušenosti s Vironalem

    Jana Voráčová

    Dá se kombinovat vironal s cistusem? Trápí mě bolesti v krku kašel ,rýma a zánět spojivek.Dekuji za odpověď Voráčová

    Počet odpovědí: 1 | Zobrazit odpovědi | Stálý odkaz | Odpovědět

    novinky a zajímavosti

    Chcete odebírat naše novinky?


    Dokažte, že jste člověk a napište sem číslicemi číslo jedenáct.