Informace od zdravotní sestry

HLAVNÍ STRÁNKA

  

PROSTATA

  

KREVNÍ TLAK

  

CUKROVKA

  

WARFARIN

  

Závislost na coca-cole

Napsala Mgr. Jana Fábryová

Poslední revize:

Dotaz: Dobrý den, chtěl jsem se zeptat, zda je možné, abych měl závislost na coca-cole. Denně musím vypít 5-7 litrů tohoto nápoje. Pokaždé když se napiji, je mi lépe i psychicky. Naopak když ho nemám, jsem nervózní a pozoruji změnu v chování. Naopak čím dál více pozoruji, že cola nemá žádnou schopnost potlačit žízeň, možná i proto jsem schopen vypít 2 litry během hodiny. Uvědomuji si, že to není úplně dobré. Pokaždé si říkám, že dopiji tuhle skleničku a pak to omezím, ale nejde to. Jsem nervózní, bolí mne hlava a pak to vzdám a zase piju. Poraďte mi, prosím, co mam dělat.

Odpověď:

 

Dobrý den. Jsou dvě možnosti, ale jen jeden závěr. První možností je, že se jedná o extrakt z koky, na kterém můžete být závislý. To není totéž jako kofein, protože v extraktu jsou ještě další látky a právě nutnost vypít tak velké množství nápoje svědčí pro to, že se jedná o složku minoritní. Její koncentrace v extraktu může být natolik nízká, že k dosažení potřebné "hladiny" je zapotřebí stále většího objemu tekutiny. Receptura nápoje je ovšem tajná takže tohle berte jen jako náš názor. Někde jsem se dokonce potkal s tvrzením, že pepsi-cola ani coca-cola již koku neobsahují, nemohu potvrdit, zda je to pravda. Druhá možnost je sice méně pravděpodobná, ale nelze ji vyloučit. Šlo by o závislost na tekutině jako takové a volba tohoto nápoje by byla diktována poruchou v centru chuti. Jednalo by se o to, že tekutina musí mít jen tuto chuť, jinak ji tělo nepřijme, ale přitom ji potřebuje v tomto mimořádném množství. Za těchto okolností by se mohlo jednat o poruchu hormonu adiuretinu, který se v těle stará o hospodaření s vodou. Zcela nejmenší pravděpodobností je počínající stádium cukrovky.

 

Jediným závěrem je svěřit se lékaři, nechat si stanovit hladinu glukózy a eventuelně navštívit kromě internisty také psychologa kvůli možné závislosti. Sečteme-li celkové množství přijaté tekutiny, dostaneme se na 7 litrů, přičemž horní hranice přijatelného množství za den se pohybuje kolem 4 litrů, fysiologická kolem 2 litrů. Při takovémto nadměrném pití tohoto nealkoholického nápoje tělo ztrácí důležitý draslík a vlivem dlouhodobě vysokých dávek kofeinu se může rozvinout srdeční arytmie nebo hypertenze, což ve společné kombinaci s nedostatkem draslíku může skončit až smrtí takového spotřebitele. Je potřeba ihned vyhledat lékaře!

 

foto: ©Lusi

odkaz na článek

. Závislost na coca-cole [online]. ČeskáOrdinace.cz, . .

klíčová slova
# butamirati citras


přidejte sem svůj komentář

Něco Vám není jasné? Zeptejte se na to ostatních. Určitě Vám pomohou.
K zeptání použijte tento formulář.


Nadpis / Dotaz
Jméno
E-mail
Sdělení

Všechna políčka formuláře je třeba vyplnit!
E-mail nebude nikde zobrazen.

Připojit fotku

přehled komentářů

Jablkovy půst

 RD  9.1.2014 22:30

Ano jedna se o zavislost. Ja jsem si jednou koupil colu a zavisloti jsem se zbavoval několik tydnu.

Počet odpovědí: 0 | Stálý odkaz | Odpovědět

...

 Lucie  30.9.2013 19:02

Koka se do coca-coly nepřidává už nějakých 15 let, bylo to úředně zakázáno protože koka je nepovolená droga. Závislost je tedy podle mě na cukru který je v nápoji obsažen v hojné míře a který je návykový, hlavně když je "zamaskovaný" kyselejší chutí fosforečnanů. Pokud by jste pila colu bez fosforečnanu (lehká kyselina) tak by vás její sladká chuť donutila zvracet. Takhle se tělo raduje že má vysoký příjem cukru a "nepřesladí" se vám jazyk jak to bývá u sladkostí. Jinak paní Růženo, nevím co máte za lékaře ale je to důkaz že naši zdravotnictví je v troskách když vám lékař doporučí něco tak... odporného, nezdravého a chemického jako je cola a tvrdí že vám to pomůže. Neznám sice Váš problém ale troufám si tvrdit, že kdyby jste zašla k výživovému specialistovy, který by Vám upravil jídelníček, tak by žádné obtíže nebyly :) A o těch nemocí které "určitě nejsou z coly" bych si tak jistá nebyla, troufám si to tipovat na řídnutí kostí, problémy se zubní sklovinou a zuby celkově a špatný ne-li přímo zničený trávicí trakt. A pokud pijete "light" tak bych se nedivila ani nádorovým onemocněním, přidává se do ní výše zmíněný aspartam který prokazatelně zvyšuje riziko nádorů na mozku, může narušit metabolismus aminokyselin a struktur proteinů, integritu genetického materiálu, nervové funkce a hormonální rovnováhu

Počet odpovědí: 0 | Stálý odkaz | Odpovědět

Závislost na coca cole licht

 Růžena Loschnerová  8.6.2013 21:11

píji jí patnáct let po doporučení lékaře asi taky jako já nevěděl že je na ní silná závislost. Je mě šedesát dva let malý důchod a když si co ca colu nedám je mi krutě zle a tím si jí proste dám znovu ,mám spoustu nemocí ty nejsou z coly ale určitě mi nepomáhá ,piju jí až šest litrů deně .

Počet odpovědí: 0 | Stálý odkaz | Odpovědět

No..COMENT

 Jakub Oborník  21.3.2013 15:10

No tykráso, 7 litrů, to jsi dobrý, to se už začni pomalu shánět po rakvi, páč tohle tě zabije :)

Počet odpovědí: 0 | Stálý odkaz | Odpovědět

Zavislost na coca cole

 Petr  22.12.2012 2:22

Muj pribeh o cole zde: poctive-jidlo.cz/zav…

Počet odpovědí: 0 | Stálý odkaz | OdpovědětZajímavé články

ČeskáOrdinace

O nás

Kontakt

Ochrana osobních údajů a cookies

SiteMAP

RSS