Inkubační doba
Doba potřebná pro to, aby vši dokončily vývoj z nymfy na dospělé jedince, závisí na podmínkách jejich krmení. Alespoň osm až devět dní je zapotřebí pro ty, které mají nepřetržitý přístup k lidskému hostiteli. To je například v případě vší na hlavě. Když má nymfa omezený přístup ke krvi například ve volné přírodě, způsobí to prodloužení jejího vývoje v rozmezí od 12 do 24 dnů. Dospělé vši jsou schopné páření a samice naklade vajíčko, ze kterého se po šesti až devíti dnech vylíhne nymfa.
Vši, kdo jimi nejvíce trpí?
Nejvíce se tento problém týká dětí, které se často pohybují v kolektivu, v němž snadněji dochází k přenosu těchto parazitů. Nejčastěji se zde vyskytuje veš dětská (Pediculus capitis), která žije ve vlasaté části hlavy. K jejímu přenosu dochází při kontaktu mezi dětmi a její výskyt se díky rychlému množení neustále zvyšuje. Dospělé vši sají krev z pokožky hlavy, což způsobuje drobné záněty v místech sání a ty pak při hojení svědí. Díky tomuto svědění se pak děti škrábou, rozškrábou si hojící se místa vpichů a celé onemocnění pak graduje a hrozí zde i přenos infekce do rozškrábaných ranek. Larvy vší sají krev o něco méně než dospělé vši, zhruba asi tak 3x denně a v dospělé jedince narostou asi za 10 až 12 dní od nakladení vajíček - hnid. Hnidy bývají přilepené na vlasovém vláknu a k jejich odstranění je zde zapotřebí mechanického působení – například důkladným vyčesáváním hustým hřebenem nebo kartáčem.
Jak vši vypadají?
Tady je mnoho fotografií, na kterých jsou vidět vši i hnidy: vši a hnidy foto.
Jak se vší zbavit?
Odvšivení může proběhnout několika různými způsoby. Doposud se používaly především chemické insekticidy, jejichž účinnost je založena na poškození nervového systému vší. Jsou však poměrně toxické a to i pro pacienta. Pacientům může jejich používání způsobit nemalé potíže v podobě například alergických reakcí. Avšak v poslední době přestávají být účinné, neboť si na ně vši vytvořily rezistenci - vši se staly odolnými. Často se v boji proti vším používají také šampóny na bázi olejů a dalších účinných látek. Zde však dochází k ředění účinné složky vodou, a proto je lze doporučit jen jako doplněk k samotné léčbě.
Nové trendy v boji proti vším
Naprosto nový směr udávají přípravky působící čistě mechanicky - vši zadusí a navíc jim naruší lepkavou vazbu mezi hnidami a vlasy, čímž je uvolní a umožní tak jejich snadnější vyčesávání. K usmrcení vší dochází zadušením, které je zajištěno použitím olejů – nejčastěji Tea Tree Oil, Eucalyptus, Ylang–Ylang a dalších. Na tomto principu jsou založeny přípravky Paranit (Omega Pharma) a Barny´s Effective (BioPol GN). Oba jsou volně prodejné v lékárnách a svou účinností se řadí mezi nejlepší prostředky proti vším na trhu.
Paranit spray obsahuje tři druhy rostlinných olejů z kokosu, anýzu a Ylan-Ylangu. Barny´s Effective obsahuje Tea Tree Oil, dále esenciální oleje Ylang–Ylang, Eucalyptus a Citronella, které mají ještě navíc i dezinfekční účinky. Součástí balení obou přípravků je praktický hustý kovový hřeben určený k vyčesávání vší a hnid. Barny´s Effective má v balení ještě navíc ochrannou čepici, která se používá po aplikaci prostředku proti vším k umocnění jeho účinku a tím napomáhá k dokonalému udušení vší. Manipulace s tímto prostředkem proti vším je obzvláště jednoduchá, což hodnotíme velice kladně. Přípravky jsou šetrné, založené na přírodní bázi a jsou vhodné i pro citlivou pokožku.
Jak na vši u psa?
Nejen vši, ale i klíštata a blechy u psa hubí přípravek od firmy Lybar s názvem Jonathan. Vši jsou u tohoto přípravku vyhubeny pomocí výtažku z lípy a z chmele. Přípravek Jonathan účinkuje okamžitě a po první aplikaci bývá pes vyléčen. Jonathan by mohl být s úspěchem požitý i na vši u morčete.