Facebook Síť X Pinterest email tisk

Probiotika po léčbě antibiotiky

Napsala Mgr. Světluše Vinšová

Naposled upraveno

Hlavní stránkaDoplňky stravy a léky

Při léčbě antibiotiky se stává, že se objeví nežádoucí účinky jako průjem, bolesti břicha, potíže s trávením. Je to dáno částečným vymýcením střevní mikroflóry, která je složena z mléčných bakterií rodu Lactobacillus a Bifidobacterius. Abychom těmto problémům předešli, je dobré začít s užíváním antibiotik zároveň užívat i probiotika.


Obsah článku

Negativní účinky antibiotik

Antibiotika mají nezastupitelnou pozici při léčbě bakteriálních infekcí, měla by však být nasazována jen skutečně tam, kde jsou potřeba. Největším rizikem opakovaného užití je schopnost postupné adaptace bakteriálních kmenů na antibiotika. Výsledkem je, že nepřátelské bakteriální kmeny se stávají vůči působení antibiotik rezistentní a antibiotika přestávají být účinná. Antibiotika v lidském těle likvidují bohužel nejen bakterie patogenní, ale i bakterie, které označujeme jako „přátelské“. Převážně pak ty, které osídlují trávicí trakt. Tyto přátelské bakterie, takzvaná probiotika, napomáhají při trávení, regulují pohyb a funkci střev a sehrávají velmi důležitou roli v imunitních pochodech organismu.

Následky nerovnováhy vnitřní flóry

Výsledkem snížením počtu probiotických bakterií přirozeně se vyskytujících v zažívacím traktu je narušená střevní rovnováha. Tento jev se nejčastěji projevuje průjmem. Dehydratace, která je nejčastěji s průjmem spojovaná, pak představuje pro organismus oslabený nemocí vážnou komplikaci. Probiotika (laktobacily a bifidobakterie) je zapotřebí užívat minimálně s dvouhodinovým odstupem od užití antibiotik. Tedy dvě hodiny před tím nebo po tom, co pacient snědl antibiotika.

Role probiotik

Probiotika jsou definována jako živé, zdraví prospěšné mikroorganismy, jejichž orální suplementace nebo obohacení potravin v dostatečném množství ovlivní střevní mikroflóru hostitele a má potenciálně prospěšný efekt na naše zdraví. Probiotika jsou živé mikroorganismy, které jsou převážnou součástí zdravé střevní mikroflóry. Jedná se o bakterie mléčného kvašení rodů Lactobacillus a Bifidobacterium a některé další druhy bakterií, jako je například Streptococcus thermophilus. Pro kojence jsou vhodná probiotika ve formě kapek, prášku, vysypávacích kapslí nebo sáčků. Střeva miminka by se měla lépe osídlit v průběhu několika dní až dvou týdnů. Podávání laktobacilů je kontraindikováno u pacientů s alergií na bílkovinu kravského mléka kvůli možné kontaminaci při výrobě probiotik. Při alergii na kvasinky je kontraindikováno probiotikum Sascharomyces boulardii.

Role probiotik:

  • po ukončení užívání antibiotik napomáhají k obnovení střevní mikroflóry;
  • napomáhají ke správné funkci zažívacího systému;
  • chrání sliznici trávicího traktu;
  • pomáhají léčit zánětlivé onemocnění trávicího systému;
  • tvoří vitamíny skupiny B a K;
  • snižují cholesterol;
  • působí preventivně nebo zmírňují alergickou reakci u dětí;
  • působí preventivně nebo zmírňují atopický ekzém u dětí;
  • působí preventivně před nachlazením či chřipkou;
  • zvyšují odolnost lidského organismu;
  • zmírňují zánětlivá onemocnění střev;
  • napomáhají při průjmu nebo zácpě;
  • působí preventivně před zažívacími potížemi;
  • zmírňují intoleranci na laktózu.

V současné době je považováno za rozumné podávat probiotika kojencům až od ukončeného 3. měsíce (pokud lékař neurčí jinak), kteří nejsou kojeni a nedostávají mateřské mléko obohacené o probiotika. Vybraná probiotika s prokázanou klinickou účinností je možné podávat na doporučení lékaře v případě léčby akutních infekčních průjmů nebo jako prevence postantibiotických průjmů. Přípravky by se neměly podávat dětem se závažnými poruchami imunity nebo léčenými imunomodulační léčbou.

Nejčastěji se probiotika v přirozené formě nacházejí v zakysaných mléčných výrobcích, jako jsou jogurty, kefír, tvrdý sýr, dále v zelenině upravené mléčným kvašením (například v kysaném zelí, pickles nebo kvašených okurkách) a fermentovaných sójových výrobcích. Probiotika lze nalézt v některých dětských výživách, oplatkách nebo v masných výrobcích. Probiotika lze zakoupit také jako doplněk výživy.

výběr z naší tvorby
pokračování článku

Která probiotika si vybrat

Na trhu je nepřeberné množství probiotických preparátů od různých firem. Liší se počtem obsažených bakteriálních kmenů, množstvím živých bakterií v tobolce a případně formou ochrany vůči kyselému prostředí v žaludku. Všechny však obsahují bakterie ve formě samostatných buněk. Pouze Probiolact je první a dosud jediný zástupce probiotik nové generace, který obsahuje přátelské bakterie ve formě biofilmu. Biofilm je nejpřirozenější forma přátelských bakterií, která svým charakterem zajišťuje přilnutí ke střevní stěně. Biofilmová probiotika mají ve srovnání se samostatnými bakteriemi vyšší odolnost vůči antibiotikům a kyselému pH v žaludku.

Cena a prodej probiotik.

Autor: © svevi
Foto:
© Pedia

přidejte sem svůj příspěvek

Něco Vám není jasné? Zeptejte se na to ostatních. Určitě Vám pomohou.
K zeptání použijte tento formulář.


Nadpis / Dotaz
Jméno
E-mail
Dokažte, že jste člověk a napište sem číslicemi číslo jedenáct.
Sdělení

Všechna políčka formuláře je třeba vyplnit!
E-mail nebude nikde zobrazen.


příběhy k článku
K článku zatím nebyl napsán žádný příběh.

Stopový prvek selen
<< PŘEDCHOZÍ PŘÍSPĚVEK
Vitamín E
NÁSLEDUJÍCÍ PŘÍSPĚVEK >>
Témata

    Zajímavé články

    nové příběhy

    Tonzilektomie

    Pavla

    Děkuji za odpověď.leva strana je uplne v poradku.

    Počet odpovědí: 0 | Stálý odkaz | Odpovědět

    Tonzilektomie

    Cempírek

    To je velmi dobře, že lékař potvrdil úspěšné zahojení. Nyní buďte trpělivá, dokud se to nesrovná. V krku máte obnaženou jizvu po odstraněné mandli na každé straně. Zkuste se soustředit na obě strany a porovnejte, zdali vás polykání bolí na obou stranách celou dobu stejně a nebo jsou tam rozdíly. Pokud bude jedna strana lepší, ta druhá ji rychle dožene.

    Zdraví Cempírek!

    Počet odpovědí: 1 | Zobrazit odpovědi | Stálý odkaz | Odpovědět

    Tonzilektomie

    Pavla

    Byla jsem na kontrole před 14 dny.mudr rikal ze je to zbytek lymfaticke tkane podle toho jak byla mandle vyndana.zahojeno dobře.

    Počet odpovědí: 1 | Zobrazit odpovědi | Stálý odkaz | Odpovědět

    novinky a zajímavosti

    Chcete odebírat naše novinky?


    Dokažte, že jste člověk a napište sem číslicemi číslo jedenáct.