Facebook Síť X Pinterest email tisk

Lněné semínko na akné

Napsala Mgr. Marie Svobodová

Vydáno , aktualizováno

Výživa a dieta

Akné trápí většinu lidí v určitém okamžiku svého života a to zejména v průběhu dospívání. Různé pleťové vody a tonika na akné u vás nezabírají a dokonce ani léky na akné nemají valné výsledky, tak stojí za zvážení, jakou roli u vás může hrát vaše strava. Existují totiž potraviny, jako je lněné semínko, které pomáhají zlepšit problémy s akné.


Obsah článku

Lněné semínko na záněty

Zánět je jedním z hlavních hráčů v tvorbě akné. Lněné semínko obsahuje omega-3 nenasycené mastné kyseliny a alfa-linolenovou kyselinu, které mají silný protizánětlivý účinek. Díky těmto látkám pomáhá lněné semínko snížit zánět u různých zdravotních problémů, jako jsou zánětlivá střevní onemocnění, onemocnění srdce a některých kožních chorob. Typická západní strava bývá bohatá na omega-6 mastné kyseliny, které naopak podporují zánět v těle, tedy i akné. Přidáním lněného semínka do stravy můžete pomoci obnovit zdravou rovnováhu mastných kyselin a může tak zlepšit i své akné.

výběr z naší tvorby
pokračování článku

Lněné semínko a inzulín

V jedné odborné studii z roku 2011 vědci zjistili, že při každodenní konzumaci 40 g mletého lněného semínka po dobu 12 týdnů dochází ke zlepšení inzulínové rezistence u lidí, kteří byli obézní a měli glukózovou toleranci. Inzulínová rezistence je stav, při kterém není v těle správně spotřebováván inzulín. Nespotřebovaný inzulín se v těle hromadí a to vede k jeho vysokým hladinám v krevním séru. Při studii bylo také zjištěno, že některé ženy s nadváhou měly zároveň i akné, které vznikalo právě vlivem vysokých hladin inzulínu. Tento poznatek byl při studii potvrzen, protože snížení hladiny inzulinu u těchto obézních žen často vedlo i ke zlepšení jejich akné.

Dávkování lněného semínka

Dospělí užívají 1 lžíci umletého lněného semínka dvakrát až třikrát denně nebo 2 až 4 lžíce jednou denně. Při užívání lněného semínka je nezbytné každou dávku dobře zapít alespoň 250 ml vody. Lněné semínko si melte VŽDY sami doma, protože po pomletí si udrží své léčivé účinky jen 24 hodin. Úplně nejlepší je ulít si lněné semínko vždy těsně před užitím a jen tolik, kolik hned spotřebujete.

výběr z naší tvorby
pokračování článku

Lněné semínko a nežádoucí účinky

Lněné semínko je obecně bezpečné, ale je zdrojem vlákniny, která může způsobovat nadýmání a plynatost, také zácpu nebo i bolesti břicha. Dostatek pitné vody během dne pomáhá minimalizovat tyto nežádoucí účinky. Lněné semínko také může ovlivňovat – zpomalovat vstřebávání některých léků a doplňků stravy, takže je třeba lněné semínko brát v jiný čas, než tyto léky. Před užíváním lněného semínka se vždy poraďte se svým lékařem, pokud máte rakovinu prsu, diabetes, potíže s prostatou nebo schizofrenii.

Recept na léčivou svačinku

K přípravě budeme potřebovat jeden měkký tvaroh, který si vyklopíme do větší misky. K tvarohu přidáme jednu lžičku lněného oleje a jednu lžíci namletého lněného semínka. Osladíme to lžící medu a nakonec přidáme ještě několik kapek citronové šťávy a špetku kajenského pepře. Pak to vše dobře promícháme a ihned konzumujeme. Jídlo je vhodné jako odpolední svačinka anebo i jako druhá večeře.



přidejte sem svůj příspěvek

Něco Vám není jasné? Zeptejte se na to ostatních. Určitě Vám pomohou.
K zeptání použijte tento formulář.


Nadpis / Dotaz
Jméno
E-mail
Dokažte, že jste člověk a napište sem číslicemi číslo jedenáct.
Sdělení

Všechna políčka formuláře je třeba vyplnit!
E-mail nebude nikde zobrazen.


příběhy
K článku zatím nebyl napsán žádný příběh.

Témata

    Zajímavé články

    nové příběhy

    Zánět sedacího nervu

    Cempírek

    Z vyšetření je patrné, že trpíte cukrovkou, která vám ničí vaší pravou nohu. Kvůli tomu nemůžete stát na obou nohách a křivíte se. To má vliv na už tak opotřebovanou páteř, která to nevydržela a došlo k drobnému posunu jednoho obratle přes druhý. To způsobuje bolesti dolní části zad a ztuhlost svalů (obvykle horší po ránu, zlepšují se během dne). Bolest občas vystřeluje až do zadní plochy hýždě, stehna a bérce, na zevní okraj nohy, až k malíku.
    Co s tím? Nejlépe uděláte, když požádáte o lázně, kde se naučíte styl života s cviky, které vám pomohou zvládnout tento zdravotní stav. O lázně požádejte prostřednictvím své praktického lékaře nebo ortopeda. Pokud si nemůžete dovolit lázně, tak si požádejte alespoň o rehabilitace v místě vašeho bydliště. Rovněž se dohodněte s praktickým lékařem na léčbě bolesti. Lékař vám může předepsat lepší léky proti bolesti, než můžete volně koupit v lékárně.

    Zdraví Cempírek!

    Počet odpovědí: 0 | Stálý odkaz | Odpovědět

    Zánět sedacího nervu

    Barbora Bauerová

    Dobrý den, prosím o sdělení diagnózy z magnetické rezonance. Podle mé neuroložky, mi nic není, ale podle bolestí co mám, s ní bohužel nemohu souhlasit. Moc děkuji za odpověď, už jsem zoufalá.

    Přiložený obrázek | Počet odpovědí: 1 | Zobrazit odpovědi | Stálý odkaz | Odpovědět

    Ředění krve

    Cempírek

    Léky na ředění krve po infarktu je možné přestat užívat, jen když vás k tomu vyzve lékař. Léky na ředění krve jsou pacienty po infarktu jako léky na prodloužení života. To znamená, že je velmi důležité užívat je podle pokynů lékaře. Lékař jasně vidí jejich účinky na výsledcích laboratorních vyšetření krve a může podle toho přizpůsobovat dávkování.

    Zdraví Cempírek!

    Počet odpovědí: 0 | Stálý odkaz | Odpovědět

    novinky a zajímavosti

    Chcete odebírat naše novinky?


    Dokažte, že jste člověk a napište sem číslicemi číslo jedenáct.