Poměrně často se u novorozenců a dětí v prvním půlroce života vyskytuje kvasinková infekce v ústech. Rizikovou skupinou jsou novorozenci s nízkou porodní hmotností nebo nedostatečně vyvinutí. Onemocnění se projevuje jako bílý povlak na jazyku, na vnitřní straně tváří a rtů. Některé děti nepociťují žádné potíže, některé však mají problémy při sání, protože toto kvasinkové onemocnění může v ústech působit bolest. I když jsou na kvasinkovou infekci náchylnější spíše děti vyživované umělým mlékem, kvasinky neminou ani kojence. Kojenci mohou dostat kvasinkovou infekci od matky buď během porodu, nebo spíše při kojení z bradavek, které jsou poškozené, červené a popraskané.
Onemocnění se často kombinuje s plenkovou dermatitidou, která je vyvolána stejným druhem kvasinky. Candida albicans je parazitická kvasinka, která osídluje střeva, kůži, ústa a pohlavní orgány. Tato kvasinka žije za normálních podmínek v rovnováze s ostatními bakteriemi a kvasinkami v lidském organismu. Za určitých podmínek se však množí a způsobuje infekci známou jako kandidóza.
Příznaky
- Bílé nebo krémově žluté skvrny v ústech, na dásních, měkkém patře a jazyku, ale pozor na možnou záměnu se zbytky mlíčka.
- Dítě je neklidné, plačtivé.
- Odmítá potravu.
výběr z naší tvorby
Léčba
- Někdy kvasinková infekce vymizí spontánně.
- Vhodné je vytírat ústa roztokem jedlé sody.
- Roztoky s protiplísňovými neboli antimykotickými účinky jsou jen na předpis.
- Při vážnějších stavech se podávají celostní antimykotika.
Své kroky byste měli vždy konzultovat s pediatrem. Neléčená, respektive nesprávně léčená kandidóza by se mohla rozšířit. Léčená kvasinková infekce by měla zmizet do týdne.
Prevence
- Pokud kojíte, nezapomínejte na správnou hygienu prsních bradavek. Když jsou poškozené, červené nebo popraskané, pečlivě je ošetřujte.
- Dítěti důkladně vyvářejte dudlíky, zejména dítěti, které přešlo na umělou výživu. Vyvařování láhve by mělo trvat 10 minut při 100° C.
- Pokud kojíte, vyhýbejte se sladkostem, protože kvasinková infekce se tvoří při nadbytku cukru. Omezte potravu obsahující kvasinky a vyzkoušejte i „protikvasinkovou dietu“.
Autor: © Jakub Vinš
Foto: © Hildeenmikey
Bc. Jakub Vinš
Vystudoval VŠTVS – Palestra v Praze - obor Sportovní a volnočasový pedagog. Ve volných chvílích píše články o zdraví a zdravém životním stylu. Kromě toho se intenzivně věnuje sportu, převážně fotbalu. Do jeho volného času neodmyslitelně patří sport a cestování.
odkaz na článek
VINŠ, Jakub. Bílý povlak na jazyku u kojence [online]. ČeskáOrdinace.cz, 2012-12-14. Dostupné online.
klíčová slova
# bílý povlak na jazyku u kojence# bílý jazyk u kojence# bílí povlak na jazyku kojence# bílý jazyk u novorozence# bílí povlak na jazyku kojenců
přidejte sem svůj komentář
Něco Vám není jasné? Zeptejte se na to ostatních. Určitě Vám pomohou.
K zeptání použijte tento formulář.
přehled komentářů
Iva 3.8.2016 13:48Dobrý den chtela bych poprosit o radu.Mému synovi 9.měsíců se na prostredku jazyka objevil byly povlak.Odmítá mi pít sunar z kojenecke láhve.Musím sním k lékaři nebo to zmizí samo.Děkuji
Počet odpovědí: 1 | Zobrazit odpovědi | Stálý odkaz | Odpovědět
Jarka 28.4.2016 20:47Dobry den,
mam dost dlouhou dobu zazivaci problemy (paleni zahy, nafouknute bricho i zaludek, ci pocit tezkosti atd.). V poslednim case se mi objevil dost silny zluty povlak na jazyku, ten se snazim odstranit pri cisteni zubu kartackem a vyplachovanim ustni vodou. Bohuzel se odstranuje jen castecne, tedy stale prtrvava. Nemuze to znamenat nejakou plise v tele? A pokud ano, daji se pouzit nejake bylinky? Dekuji za komentare
Jarka
Počet odpovědí: 2 | Zobrazit odpovědi | Stálý odkaz | Odpovědět
lela gujdova 12.9.2015 21:16dobrý den moje malá 1měsíčíní dcera má ož druhým dnem od poloviny jazyka dozadu ke kořeni zelený povlak,původně bílý povlak od mléka zmizel a vystřídal ho zelený,čím by to mohlo být?
Počet odpovědí: 1 | Zobrazit odpovědi | Stálý odkaz | Odpovědět