Informace od zdravotní sestry

MENU

  

PROSTATA

  

KREVNÍ TLAK

  

CUKROVKA

  

WARFARIN

  

Správná péče o nehty

 


Aktualizováno:

Poradna

Vedle tváře, vlasů, nohou a hýždí jsou ruce a nehty nejvíce viditelnou součástí estetického působení člověka na jeho okolí. Ruce jsou nejen nástrojem těla, ale také komunikačním prostředkem. Dávají lidem najevo pocit zalíbení, odmítnutí nebo nedůvěry. Většina lidí však věnuje svým nehtům malou pozornost. Nehty si zaslouží mnohem více pozornosti, je důležité sledovat jejich strukturu, tvar a barvu. Nehty totiž poukazují na různá onemocnění organismu. Upozorňují nejen na patologický stav, ale také odhalují předešlé problémy. Pokud nehet roste v průměru jen o jeden nebo dva milimetry za měsíc, lze z toho snadno vyčíst, že tělo prošlo nemocí. Zdravý jedinec mívá zdravé a krásné nehty.

Fakta

Zdravé nehty mají narůžovělou barvu, jsou neporušené, bez nečistot a rostou normálně do brázd. Nehtová ploténka se skládá výhradně z keratinu, což je zrohovatělá látka tvořená buňkami nehtu. Nehtové lůžko, rostoucí z kořene nehtu, je spojeno s okolní tkání silným kolagenním vláknem. Pokud je kořen nehtu poškozen, nemůže nehet růst normálně.

Kromě estetického významu mají nehty především ochrannou funkci. Vzhledem ke své poloze, jsou nehty vystavovány možnému poškození při každodenní činnosti. Uchopováním je stlačována citlivá tkáň na konci prstu. Rohová tkáň nehtu chrání proti tomuto tlaku, zabezpečuje stabilitu a zabraňuje poranění. Někdy se mohou na nehtu objevit malé skvrnky nebo poškrábání, které svědí. Jedině s nehty je ruka kompletním nástrojem. V dnešní době je bohužel pro některé ženy důležitější estetické hledisko než samotná funkce a zdraví nehtů.

Vnější vlivy, jako je voda, chlad, teplo, teplotní výkyvy, sluneční a větrné podmínky, jsou pro ruce a nehty utrpením. Nehty jsou také citlivé na chemické účinky látek používaných na úklid v domácnosti nebo i profesionálních přípravků.

výběr z naší tvorby
pokračování článku

Co prozrazují nehty

Nehty rostou stabilně, průměrný týdenní nárůst je 0,25 až 0,4 mm. Za určitých okolností mohou nehty růst rychleji. Obvykle za to může nadprodukce hormonů štítné žlázy, nebo zotavování po zranění. Nehty dávají najevo současný fyzický stav. V prstech je bezpočet nervů a růstová zóna nehtu s nervy je dobře zásobena. Různá znamení na nehtech mohou signalizovat například závažnou infekci, metabolickou poruchu nebo revmatické onemocnění.

 • Silné, hladké nehty bez hrbolků a skvrn poukazují na dobrou fyzickou kondici.
 • Prasklé, deformované, matné nehty mohou signalizovat nedostatek vitamínů a minerálů. Takto poškozené nehty ale mohou znamenat i alergii, zažívací nebo oběhové poruchy či onemocnění kůže.

Nehty mohou být poškozeny nemocí, která byla zapříčiněna úrazem, infekcí z plísní, bakteriemi nebo konstantním tlakem, zejména při práci s chemikáliemi. Plísňové infekce jsou nejčastějším problémem nehtů. Podle nedávných odhadů trpí asi 3 až 5 % populace infekcí nehtů. Novější studie dokonce prokázaly, že se jedná přibližně až o 20 % jedinců trpících plísňovými infekcemi nehtů, což je číslo mnohem vyšší.

 • Plísně mohou změnit barvu, strukturu a tvar nehtů, závažná infekce může vést ke ztrátě nehtové ploténky, může být ovlivněna rovněž kůže kolem nehtů.
 • Viry bradavic mohou změnit tvar nehtu nebo kůže pod nehtem.
 • Bakterie způsobují barevné změny, bolestivé infekce pod nehty nebo kůže kolem nehtů.
 • Poruchy postihující množství kyslíku v krvi mohou vést k laločnatění nehtů, případně nehet vypadá jako jeho druhá strana.
 • Onemocnění jater nebo ledvin se může projevit na kvalitě nehtů.
 • Onemocnění štítné žlázy může být příčinou křehkých nehtů nebo separace nehtového lůžka.

Tipy a triky pro správnou péči o nehty

Stejně jako všude jinde platí: Prevence je lepší než léčba!

 • Čisté a suché nohy zamezují vzniku plísňové infekce. Pravidelné mytí nohou mýdlem a vodou a následné důkladné sušení je nejlepším způsobem, jak zabránit infekci.
 • Boty a ponožky by měly být měněny denně. Používejte dobře padnoucí obuv z prodyšného materiálu. Doporučuje se nosit obuv s plochými až středně vysokými podpatky.
 • Vyhněte se nošení těsných bot a ponožek, ve kterých se rychle tvoří vlhkost. Bavlněné ponožky jsou vhodnější než ponožky ze syntetických vláken, zejména pro jedince, kteří hodně sportují.
 • Expozici mikroorganismů se nelze vyhnout. Nicméně existují místa, kde je riziko infekce opravdu vysoké. Patří mezi ně bazény, šatny a sprchy, stejně jako hotelové pokoje. Proto se doporučuje nošení přezůvek.
 • Pravidelné a správné stříhání pomáhá udržet vaše nehty zdravé. Nehty by měly být zastřiženy rovně, nehet má být o něco delší, než je samotný konec prstu.

Dopřejte nehtům na rukou jednou týdně rozsáhlou péči v lázni s teplým olivovým olejem. Hýčkejte své ruce teplými a měkkými masážemi a krémy. Na nehty existují speciální krémy, které udržují kutikulu pěknou a měkkou a zároveň nehty hydratují. Nedoporučuje se rozsáhlá péče přímo před spaním, protože přes noc mají mít nehty klid na regeneraci.

výběr z naší tvorby
pokračování článku

Manikúra a pedikúra

 • Manikúra nebo pedikúra by měly být prováděny pouze v jednom směru, a to od nehtového lůžka v 45°úhlu.
 • Pro měkké nehty se nejlépe hodí normální a tvrdé safírové pilníky nebo minerální pilníky.
 • Kůžička u nehtů by neměla být odříznuta, je lepší ji zatlačit. V případě nouze ji spilujte pilníkem.
 • Používejte šetrný odstraňovač bez acetonu. Navlhčete tampon a na několik sekund jej přiložte na nehet, nechte vsáknout.

Autor: © Jakub Vinš
Foto:
© Firqpřidejte sem svůj komentář

Něco Vám není jasné? Zeptejte se na to ostatních. Určitě Vám pomohou.
K zeptání použijte tento formulář.


Nadpis / Dotaz
Jméno
E-mail
Sdělení

Všechna políčka formuláře je třeba vyplnit!
E-mail nebude nikde zobrazen.

přehled komentářů

Nemocný nehet

 Marie

Mám už skoro ulomený nehet na palci u nohy,zalepila jsem ho náplastí a nevím co dál,v létě jsem si nehet otlačila na tůře,zmodral a bolel,je ulomený až u lůžka.Poradte

Počet odpovědí: 1 | Zobrazit odpovědi | Stálý odkaz | Odpovědět

Co se stane kdyz je nehet cerny diskuze

 Jaroslav

Dobrý den chci se zeptat co se mi muže stát když mam černý nehet protože mi na něj spadlo zavaží a ja si ho nechci strhnout poraditee mi? děkuju.

Počet odpovědí: 3 | Zobrazit odpovědi | Stálý odkaz | Odpovědět

Stržený nehet

 Jarča

Dobrý den,před rokem se mi zatrhl nehet na palci ruky.Asi po měsíci se mi na tomto místě udělal zánět a nehet začal hnisat.Doktor mi nehet strhl.Nehet sice narostl,ale je z 1/3 volný.Nepřirostl úplně.Je to nepříjemné a i bolestivé.Je nějaká možnost,aby zase správně přirostl?

Počet odpovědí: 2 | Zobrazit odpovědi | Stálý odkaz | Odpovědět

Jak rychle rostou nehty

 Jitka

Nejrychleji roste nehet na prostředníčku a to 0,1mm za den, toto je však ovlivněno mnoha faktory - věk, strava, roční období a mnoho dalších. Rychlost růstu a stav nehtů je v převážné většině ovlivněn zdravotními potížemi - i psychickými - ale zrovna tak to se zdravotními problémy nemusí souviset, toto je velmi individuální.

Počet odpovědí: 0 | Stálý odkaz | Odpovědět


Témata

Zajímavé články

Další články k tématu správná hodnota dlouhodobého cukru

ČeskáOrdinace

O nás

Kontakt

Ochrana osobních údajů a cookies

SiteMAP

RSS