K. Dušek: Ano. původní gely vlastně sloužily jako taková pasivní složka, kde například nahrazovaly oční čočku nebo nějaké součásti v těle, které nasimulovaly určité fyziologické funkce, ale máme teď gely nové, které se liší od těch starých tím, že jsou do nich chemicky zabudovány určité sekvence biopolymerů.
Proč?
K. Dušek: Je to proto, aby se tyto funkce přiblížily funkcím organismu a mohly reagovat na změny v organismu, zvláště na určité látky biopolymerního typu, které organismus za určitých podmínek produkuje. Například třeba v případě rakovinných buněk jsou to metabolity charakteristické pro tyto buňky.
M. Dušková: Jiným typem takových gelů mohou být syntetické polymerní matrice, ve kterých jsou zabudovány biodegradovatelné biologické části a takové gely jsou zejména vhodné pro dočasné tkáňové náhrady. Na našem ústavu je výzkumná skupina, která se tímto zabývá, je to velice zajímavé a současné téma.
Kolikátá generace gelů to bude? To se můžete dále dočíst na webu Českého rozhlasu, klikem zde nebo poslechem zde uvedeného MP3 souboru.
MP3 na téma třetí generace gelů je ke stažení klikem zde
Zdroj Český rozhlas