Zázvorová koupel

Zdravá kosmetika

Zveřejněno dne 5.11.2012

Článek se zaměřuje na témata:

Koupání, ať už s horkou nebo studenou vodou, osvěžuje tělo a omlazuje mysl, ovšem bylinné koupele znamenají víc než jen povznášející náladu. Bylinné koupele ze zázvoru se ukázaly být prospěšné v předcházení zdravotních problémů. Sám o sobě má zázvor vysokou léčivou hodnotu a koupel ze zázvoru má obohacující účinek.


Výhody zázvorové koupele

Většinou se mluví o zázvorovém čaji, který má léčivé účinky, jenže se zapomíná na koupel z této byliny, která má obrovské zdravotní výhody.

Zázvor bojuje proti kožním problémům

Koupel ze zázvoru je bez chemických výrobků a čistí kožní onemocnění, jako je akné. Zázvorová koupel má antiseptické vlastnosti. V jakémkoliv dávkování vyřeší kožní problémy. Je dobré si do vany nastrouhat zázvor a naložit se ve vodě, protože může odstranit různé pupínky a i poškození kůže (jizvy), které vznikly po akné.

Zázvor podporuje krevní oběh

Zázvorová lázeň také zlepšuje krevní oběh, protože díky ní jsou důležitý kyslík a živiny dodávány do různých částí těla. Zázvor zároveň přispívá k hojení vnitřních zranění.

Zázvor zmírňuje bolest kloubů

Zázvor je velmi známý pro své protizánětlivé účinky, proto je koupel z této byliny velmi dobrá volba hlavně při zmírnění nemocí, které jsou obvykle označené bolestmi kloubů a záněty. Většinou se jedná o revmatoidní artritidu, u které se mohou objevovat značné bolesti.

Zázvor v koupeli zklidňuje fibromyalgii

Koupel ze zázvoru není omezena jen na léčbu revmatoidní artritidy, ale může také pomoci snížit příznaky fibromyalgie, která obvykle způsobuje konzistentní bolesti svalů. Právě na tyto problémy je nejúčinnější zázvorová koupel. Zázvor zde může pomoci získat úlevu od bolestí svalů spojenými s fibromyalgií. Takže, pokud hledáte snadný domácí lék právě na fibromyalgii, tak jste ho našli v zázvoru. Ve skutečnosti je zázvorová koupel dobrým lékem na svalové křeče, které jsou běžné v dnešní době plné stresu.

Zázvor poskytuje detoxikační efekt

Zázvor stimuluje tělo k uvolnění více potu. Toto nadměrné pocení je přirozeným způsobem, jak očistit tělo od toxinů. Nemusíte navštěvovat drahé sauny, které mají stejný efekt, jako domácí zázvorová koupel.

Zázvor zmírňuje nachlazení

Zatímco lebedění v zázvorové koupeli pomáhá nejen tělu, tak se při něm dají inhalovat i páry, které dokáží divy, odlehčí nosní dutině, díky čemuž je jednodušší dýchání. Kromě zmírnění nachlazení, uvolněná pára je také užitečná k léčbě bolestí hlavy a závratí.

Zázvor snižuje tělesný zápach

Na co chodit do vonné koupele, když stačí jít do zázvorové koupele. Aroma, které zázvorová koupel vyvolává, zároveň dodává výraznou vůni těla a tím pomáhá v boji proti tělesnému zápachu.


Nebezpečí při zázvorové koupeli

Zázvorová koupel není náhrada za vaši běžnou koupel. Tato lázeň se smí provádět pouze 2 krát týdně. I když, nadměrné pocení ze zázvorové koupele podporuje vyplavení toxinů, může způsobit dehydrataci. Proto je dobré pít dostatečné množství vody před touto koupelí. Po zázvorové koupeli může nastat pocit únavy, proto by se měla dělat těsně před tím, než se jde spát. Lidé s hypertenzí nebo kardiovaskulárními problémy by se měli poradit se svým lékařem, zda mohou podstoupit tuto koupel.

Recept na zázvorovou koupel

Musíte napustit vanu horkou vodou a dát do ní 2 lžíce strouhaného zázvoru. Pokud není k dispozici zázvor, tak stačí zázvorový olej (8 – 10 kapek). Doporučuje se být v této koupeli asi 30 minut, protože do této doby zázvor pomáhá zmírňovat bolest a stres.
Tato koupel se stala součástí moderního životního stylu. Zázvorová koupel je ideální způsob, jak si odpočinout a dopřát si nějaký odpočinek od každodenní rutiny.

Autor: ©Jakub Vinš

referenční odkaz

VINŠ, Jakub. Zázvorová koupel [online]. ČeskáOrdinace.cz, 2012-11-05. Dostupné online.


Tento článek si během posledních třiceti dnů přečetlo 25 lidí.


Sdílejte tento článek se svými přáteli:

Facebook    Twitter    Digg   

Poslat emailem

Vytisknout článek


přidejte sem svůj komentář

Nenašli jste zde přesně to, co jste hledali? Zeptejte se na to ostatních. Určitě Vám pomohou.
Ke svému dotazu použijte tento formulář.


Jméno
E-mail
Nadpis
Komentář
Všechna políčka formuláře je třeba vyplnit!
Připojit fotku
přehled komentářů

Zázvorová koupel

(Jan 18.1.2016 9:30)

Dal jsem si tuto koupel ale na asi 1,5 hodiny.Byl to přijemný hřejivý pocit ne tak draždivý jako když si dáte do vany alpu at už klasickou nebo lesanu.
Během koupele jsem měl mírnou žízen ale to mám vždycky když se koupu dýl a když je voda víc teplá.
Po koupely je znatelný ůčinek hladší plet a uvolnění svalu a vůbec příjemný pocit.
Po koupely jsem si šel lehnout a celou noc jsem spal bez přerušení doslova ůplně jak miminko a to přes 8hodin - opravdu ale opravdu velice kvalitní vyspání.


Počet odpovědí: 0 | OdpovědětDojmy ze zázvorové koupele

(Bláňa 10.11.2013 19:11)

Musím se podělit. Včera jsem si dala zázvorovou koupel na 30 min. Chtěla jsem se pokusit také o detox přes kůži. Načetla jsem si "chytré" články a šla do toho. Máme trochu větší vanu, tak jsem si tam šoupla tři lžíce nastrouhaného zázvoru, horkou vodu a pak jsem si 30 min lebedila. Abych zvýšila účinek, ještě jsem se odírala houbičkou. Musím říct, že koupel byla opravdu super, dokonce jsem až do večera a i přes noc necítila téměř žádné bolesti (záda, klouby).Krásně se mi uvolnily svaly. Nevím, jestli to byla práce teplé vody nebo i toho zázvoru. Nicméně, opravdu, tak jak se píše, že je to "vyhřívací" koupel díky hřejivosti zázvoru, tak to funguje perfektně. Po ukončení koupele jsem se ještě zabalila do županu a deky a podařilo se mi asi 3 x po sobě pořádně zpotit. Vždy jsem se otřela a znovu zabalila. Potily se mi také vlasy :-)Úplně se mi uvolnily nosní dutiny a to tak, že smrkám ještě teď. A jako bonus bych přidala perfektní nepřerušovaný spánek celou noc a krásně hladkou pokožku. Takže paráda. Když budete mít chuť, určitě to stojí za pokus. Já budu určitě opakovat. Doporučuji vzít s sebou vodu na pití, já jsem během koupele vypila dvě sklenky 0,4 l, měla jsem fakt žízeň.


Počet odpovědí: 0 | Odpovědět

zajímavé články
Zázvor recepty

Zázvor je původem z Asie, dnes se pěstuje v jihovýchodní Asii, západní Africe a karibské oblasti. V Česku je zázvor možné snadno sehnat ve všech větších obchodech, supermarkety počínaje. Zázvor je možné konzumovat v mnoha různých podobách: zázvorový čaj, zázvorový drink, kandovaný zázvor, nakládaný zázvor jako příloha k suši, nastrouhaný syrový nebo sušený a drcený zázvor jako koření například v indické kuchyni. Zázvor také podporuje tvorbu slin, což pak usnadňuje konzumaci potravin ochucených zázvorem. Celý článek...


Zaměření článku: zázvorová limonáda, zázvorový čaj, recepty, zázvor, suroviny, postup, čaj, limonáda, med, citron, onemocnění, cukr


Nebezpečí při užívání zázvoru

Původ zázvoru není dodnes přesně znám. Uvádí se, že byl pěstován na jihu Číny a odtud se dostal do Indie. V Číně a Indii je používán již přes tři tisíciletí a je zde dodnes druhou nejčastější potravinářskou přísadou. Z těchto oblastí se dostal díky mořeplavcům do zemí u Středozemního moře. V Čechách jsou známy první zmínky o používání zázvoru asi kolem 13. století. Zázvor se zde používal nejen sušený, ale i naložený v cukru. V Anglii se stal nejoblíbenějším zámořským kořením již na počátku středověku. Celý článek...


Zaměření článku: zázvor, nežádoucí účinky, nebezpečí, kojení, těhotenství


Jak funguje zázvor na vlasy

Zázvor je populární koření z kořene byliny Zingiber officinale. Když se řekne zázvor, tak si většina z nás vybaví vánoční zázvorové cukroví a asijské potraviny, ale kořen zázvoru je také používán pro velké množství zdravotních problémů. Zázvorem se například léčí nauzea, respirační problémy, špatné trávení a srdeční zdraví. Zázvor je považován za jednu z nejsilnějších bylin v Ayurvedě. A to není všechno, protože zázvor má také silné, stimulující vlastnosti při péči o vlasy a dá se přiměřeně použít i na rychlejší růst obočí. Celý článek...


Zaměření článku: zázvor na rychlejší růst vlasů, zázvor na plešatost a proti vypadávání vlasů, zázvor na lupy, alergie na zázvor, co na rychlejší růst obočí


Zázvor při kojení

Zázvor obecný je vytrvalá tropická bylina, jejíž účinky se v Číně a Indii využívají již déle než 3000 let. Obsahuje éterické oleje, zázvorovou silici a štiplavě ostrou látku zvanou gingerol. Používá se jako koření či lék, vyrábí se z něj esence a olej. Pokud jde o konzumaci zázvoru v období těhotenství nebo kojení, názory na tuto problematiku jsou nejednotné, a to nejen mezi laickou a odbornou veřejností, ale i mezi jednotlivými odborníky. Někteří odborníci doporučují vyhnout se zázvoru v období těhotenství a kojení úplně, jiní připouštějí, že je při rozumných dávkách relativně bezpečný. Celý článek...


Zaměření článku: účinky, použití, při kojení, laktace, těhotenství, recepty, kandovaný, čaj, sirup, limonáda, polévka
Zázvorová koupel
Zázvorová koupel
navigační menu
doporučujeme
diskuse k článku

Zázvorová koupel

Dal jsem si tuto koupel ale na asi 1,5 hodiny.Byl to přijemný hřejivý pocit ne tak draždivý jako když...

více >>

Dojmy ze zázvorové koupele

Musím se podělit. Včera jsem si dala zázvorovou koupel na 30 min. Chtěla jsem se pokusit také o detox...

více >>

další diskuse   

nabídka obchodu

Ginger people Bio mletý zázvor (jemně strouhaný) 190g

Ginger people Bio mletý zázvor (jemně strouhaný) 190g

Bio – mletý zázvor• Již připravený, jemně namletý zázvor lzepoužít namísto zázvoru čerstvého a to do marinád, zálivek, či omáček nebo masových pokrmů.• Složení: Bio zázvor, bio cukr, rýžový ocet.• 190 g...

Cena: 116 Kč
Koupit  koupit

FYTOPHARMA A.S. Zázvor 20x1g n.s. Fytopharma

FYTOPHARMA A.S. Zázvor 20x1g n.s. Fytopharma

Zázvor ve formě čaje má mnoho příznivých účinků, je vhodný při nachlazení, potížích s trávením, žaludeční nevolnosti, únavě.....

Cena: 45 Kč
Koupit  koupit

Lien Ying Zázvor nakládaný 240g

Lien Ying Zázvor nakládaný 240g

Tradiční asijská pochoutka. Nakladané kousky zázvoru v sirupu. Nakladaný zázvor je neodmyslitelnou součástí při výrobě sushi nebo sashimi....

Cena: 124 Kč
Koupit  koupit

Terezia Company Zázvor v medu 250 g

Terezia Company Zázvor v medu 250 g

Pastovaný med obsahuje sušený mletý zázvor s chutí stejnou jako u čerstvého zázvoru. Zázvor přispívá k normální funkci imunitního systému a přispívá k normální funkci zažívacího traktu....

Cena: 115 Kč
Koupit  koupit

Stykra Gingerbon 125 g - zázvorové bonbony

Stykra Gingerbon 125 g - zázvorové bonbony

Zázvorové bonbony Gingerbon 125gKandovaný zázvor je příjemně ostré chuti. Jeho teplo je příjemné a uklidňující nejen v chladných ročních obdobích. Složení: Cukr, zázvor, tapioka škrob, rostlinný olej Kořen zázvoru je znám pro své léčivé účinky na mnoho nemocí v Číně a Indii již od starověku. Používá se při nevolnosti, nadýmání, závratích, poruchách trávení nebo migrénách, také ničí bakterie a houby....

Cena: 38 Kč
Koupit  koupit

Ginger people Bio kandovaný zázvor 84g

Ginger people Bio kandovaný zázvor 84g

Bio – Kandovaný zázvorcara• Vyrobeno z čerstvého mladého zázvoru.• Lze použít jako přísada do moučníků,musli nebo jen jako malé občerstvenípro dobré trávení po hlavním jídle• Složení: Bio zázvor, bio třtinový cukr• 84 g...

Cena: 98 Kč
Koupit  koupit

Stykra Gingerbon 125 g peprmint - zázvorové bonbony s mátou

Stykra Gingerbon 125 g peprmint - zázvorové bonbony s mátou

Zázvorové bonbony Gingerbon 125g s mátouKandovaný zázvor je příjemně ostré chuti. Jeho teplo je příjemné a uklidňující nejen v chladných ročních obdobích. Složení: Cukr, zázvor, tapioka škrob, rostlinný olej Kořen zázvoru je znám pro své léčivé účinky na mnoho nemocí v Číně a Indii již od starověku. Používá se při nevolnosti, nadýmání, závratích, poruchách trávení nebo migrénách, také ničí bakterie...

Cena: 47 Kč
Koupit  koupit

MEDIATE S.R.O. Apotheke Zázvorovo citrusové čaje 4v1 20x2g n.s.

MEDIATE S.R.O. Apotheke Zázvorovo citrusové čaje 4v1 20x2g n.s.

Ovocné čaje aromatizované. Soubal čtyř druhů čajů v nálevových sáčcích: Citron a zázvor, Pomeranč a zázvor, Zázvor a med, Limetka a grep....

Cena: 45 Kč
Koupit  koupit

Sonnentor Zázvor - bio čaj porc. dárkový 20g (20sáčků)

Sonnentor Zázvor - bio čaj porc. dárkový 20g (20sáčků)

Zázvor – čajový požitek z dálného východu s osvěžující kořeněnou chutí! V oblasti Asie je zázvor považován za „horký“ – to znamená, že přináší horko a oheň do těla. Propůjčete také jiným čajům zázvorový nádech a kombinujte dle chuti a nálady!Složení:zázvor bioNávod k přípravě: čajový sáček na šálek (cca 250ml), přelejte vroucí vodou a nechte 5-10 min. luhovat. Skladovat v suchu a chladu.Doplněk stravy....

Cena: 67 Kč
Koupit  koupit

Stykra Gingerbon 125 g citron s medem

Stykra Gingerbon 125 g citron s medem

Kandovaný zázvor GingerbonGinger jsou čistě přírodní zázvorové bonbóny té nejvyšší kvality. Pečlivě vybraný zázvor je zpracován společně s cukrem, tapioke škrobem a rostlinným olejem. Takto kandované ovoce ve Vašich ústech odstartuje chuťovou symfonii a již nebudete chtít ochutnat jiné bonbóny.Kandovaný zázvor je cukrovinka s pikantní hořkostí. Její hřejivé účinky oceníte zejména v chladných měsících....

Cena: 47 Kč
Koupit  koupit
novinky a zajímavosti

Chcete být informováni o novinkách a zajímavostech z produkce webu ČeskáOrdinace.cz?


Žádný problém!
Zde napište svůj email


Sitemap | RSS