Jak chutná šálek dobré kávy

Čaje a byliny

Zveřejněno dne 29.5.2008

Článek se zaměřuje na témata:

Na světě existuje více než 60 druhů kávy, ale jen tři druhy jsou určeny pro světovou produkci. Mezi ty nejznámější patří káva arabica a káva robusta. Kávová zrna rostou na stomě pěstovaném ve vlhkém tropickém pásmu. Arabica je káva výboné chuti, aromatická a skvělé kvality. Také je méně hořká a má výraznou chuť. Robusta zase obsahuje více kofeinu než arabica a je odolnější. Vyznačuje se hořkou chutí a používá se nejčastěji do kávových směsí.


V roce 1640 byla na náměstí sv. Marka v Benátkách otevřena první kavárna v Evropě, avšak nejedná se o první zmínku o kávě na světě. Pokud bychom se chtěli vydat po stopách kávy, museli bychom daleko do 9. století. Tehdy vznikla pověst o pastevci koz Kaldim, který pásl své stádo na různých pastvinách, ale vždy na jedné a té samé se kozy začaly chovat jinak, vesele mečely a poskakovaly. Když hledal čím to je objevil strom s červenými bobulemi. Ochutnal je a hned mu bylo do zpěvu a tance. Přesně tady se datuje začátek nejznámějšího nápoje na světě. Později se kávová zrnka pašováním dostala z Arábie do Benátek a dál do světa.

 

Arabica a Robusta

 

Na celosvětové produkci kávových zrn se Robusta podílí zhruba 30%. Chuťově je Robusta mnohem výraznější a má menší zrna než Arabica. Naopak Arabica je mnohem rozšířenější a tvoří asi 70% celosvětové produkce. Průměrná velikost zrnek je 6-8mm. Arabica se vyznačuje ušlechtilým aroma, jemnou a lehce nakyslou chutí.

 

Sběr

 

Kávovník je strom vysoký 6-10metrů, pro sběr se však nechávají dorůst pouze do výšky 1,5 – 3 metrů. První kávové boby, vhodné ke sběru, se objevují na keřích až po třech letech. Sběr kávových plodů se provádí ručně – tato sklizeň probíhá několikrát do roka a sbírají se pouze plody, které jsou dostatečně zralé. Druhou  možností je sklizeň, která probíhá pouze v době, kdy je většina plodů zralých.

 

Zpracování kávových bobů

 

Abychom se dostali ke kýženým kávovým zrnům musí se plody kávovníku (kávové bobule) zbavit dužiny a tzv. pergamenu (což je bílý obal zrna). Používají se dva základní procesy – suchý a vlhký. Vlhký proces, kdy šest hodin po sklizni procházejí plody procesem promývání a fermentace. Vlhký proces je nejpoužívanější a dokonalejší než suchý, kdy jsou plody sušeny na slunci a poté strojně odejmuta dužina.

 

Pražení

 

Pražení kávových zrn je jedna z nejdůležitějších částí, která určuje kvalitu kávy. Kávová zrna se ve většině případech praží v pražírnách přímo na místě kde se káva pěstuje. Pražením káva získává správnou barvu, aroma a chuť. Káva se praží při velmi vysokých teplotách. Po celou dobu pražení je nutné hlídat správné „praskání“, vůni, zabarvení – přesně dle požadavků zákazníka. Dalším opravdovým uměním je míchání jednotlivých kávových zrn a tím vytvoření kvalitní kávové směsi, která pak vytvoří dokonalou souhru chuti, vůně a barvy.

 

Mletí kávy

 

Guatemala-Medium, Tschibo

Pro každý způsob přípravy kávy je důležité mít jinak umleté kávové zrno. Pro přípravu tzv. turecké kávy je nejvhodnější pudrová konzistence. Jemně mletá káva je ideální pro přípravu espresa. Velmi hrubě mletá kávová zrna se hodí pro přípravu kávy překapávané. Ale pozor! Pokud necháte kávu mlýt příliš dlouho, káva se může připálit a zhořknout. Obecně platí pravidlo, že čím rychlejší je způsob přípravy kávy, tím by měla být konzistence jemnější. Ideální je mlýt kávová zrna těsně před přípravou kávy, pak se dokonale rozvine chuť a aroma.

  

 
 


Pijete kávu? Exkluzivní novinky na trhu

 

Někteří z nás preferují kávu rozpustnou, tureckou, presso, překapávanou a latté.

 

Společnost Nespresso dodává v roce 2008 na trh limitovanou edici kávy GRAND CRU – je to káva, která přichází z nespoutaných hor a svěže zelených údolí z vysočin Papuy Nové Guiney. Kávová zrna lahodí milovníkům kávy svým švestkovým nádechem a bohatou oříškově zbarvenou pěnou. Pokud ji chcete vyzkoušet, hledejte kávu GOROKA.

 

 

 

 

Od firmy Tchibo určitě vyzkoušejte kávu Brazil Mild, Guatemala Medium anebo Colombia Medium. Zrnka jsou pražena podle charakteristiky a původu dané kávy. Výsledkem individuálního přístupu při pražení vyvážené směsi je pestrý a mnohostranný chuťový profil řady kávy Tchibo Exclusive Origins. Pro jednotlivé sorty jsou vybrány ty nejlepší druhy kávy Arabika ze specifických pěstitelských oblastí. Brazil Mild je velmi jemná, chuťově bohatá káva, která se dodává jako pražená v balení po 250g a dále jako káva instantní v balení 100g. Pokud dáváte přednost kávě silnější s výrazným aroma určitě ochutnejte Guatemala Medium – pražená káva v 250ti gramovém balení.

  

 

Co ještě nevíte o přípravě kávy:

  • Své aroma a chuť si mletá pražená káva uchová nejlépe, když ji budete skladovat v těsnících porcelánových, skleněných nebo kovových dózách při teplotě 2-4 stupně Celsia (ideálně v chladničce). 
  • Věděli jste, že u správného espresa nesmí chybět tzv. čepička z husté pěny na povrchu? Pěna by se na šálku kávy měla udržet i po zamíchání lžičkou. 
  • Kvalitu espresa si můžete vyzkoušet i tzv. cukrovým testem – sypký cukr by se měl na pěně kávy udržet cca 10vteřin. 
  • Káva z tvrdé vody je hořká! Tvrdá a velmi tvrdá voda (oblasti s tvrdostí vody III a IV) není vhodná k přípravě kávy. Vápník rozpuštěný ve vodovodní vodě váže citlivé aromatické látky kávy, takže káva chutná hořce.

 

 

Autor: Lenka Hrdličková

Zdroj fotografií: Tschibo a Nespresso

referenční odkaz

FÁBRYOVÁ, Jana. Jak chutná šálek dobré kávy [online]. ČeskáOrdinace.cz, 2008-05-29. Dostupné online.

Sdílejte tento článek se svými přáteli:

Facebook    Twitter    Digg   

Poslat emailem

Vytisknout článek


fotogalerie k článku
Guatemala Medium, Tschibo
Zobrazit galerii!
přidejte sem svůj komentář

Nenašli jste zde přesně to, co jste hledali? Zeptejte se na to ostatních. Určitě Vám pomohou.
Ke svému dotazu použijte tento formulář.


Jméno
E-mail
Nadpis
Komentář
Všechna políčka formuláře je třeba vyplnit!
Připojit fotku
přehled komentářů

Re: Jak chutná šálek dobré kávy

(pixidixi 20.9.2008 16:27)

kava je zabijak lidstva a fertik,je to neodiskutovatelne :armati5:


Počet odpovědí: 0 | Odpovědět
zajímavé články
Zelená káva nejen na hubnutí

Jak všichni víme, tak káva byla populární jako nápoj, který si ráno dáme a zůstaneme po celý den ve střehu. Jen málo lidí si uvědomuje, že káva může mít i jiné zdravotní výhody než jen udržet nás vzhůru, zejména zelená kávová zrna. Je pravda, že pití mnoho kávy může způsobit problémy, jako je vysoký krevní tlak a zvýšená srdeční frekvence, ale podle studií je prokázáno, že káva může ve skutečnosti snížit riziko deprese u žen a snížit riziko rakoviny prostaty u mužů. Káva je taktéž užitečná v odvracení Alzheimerovy choroby a různých forem rakoviny. Dalo by se usoudit, že spousta lidí má špatný názor na kávu, protože si myslí, že je nezdravá, i když tomu může být naopak. Celý článek...


Zaměření článku: káva na hubnutí, hubnutí po kávě, extrakt ze zelené kávy, zelená káva cena


Zelená káva

Pod tímto tajemným názvem se skrývají obyčejná zrnka nám už dobře známé zelené kávy, která neprošla procesem pražení. Odtud pak vyvěrá její přirozená zelená barva a po zapaření – žádné aroma a lehce nakyslá chuť. Většina milovníků klasické černé kávy se proto ptá, proč vůbec pít takovou kávu, když nemá to, co ji dělá tak dobrou? Nelze popřít, že zelená káva má jen velmi málo společného s kávou černou. Nemá typické aroma a charakteristickou hořkost, takže jí chybí právě to, co činí černou kávu tak výjimečnou. Místo toho je její chuť lehce nakyslá, co způsobuje, že ne každému může pití zelené kávy vyhovovat. I přesto je skvělým doplňkem stravy, který obsahuje optimální dávku tělu prospěšných látek, které se navíc velice dobře vstřebávají. Celý článek...


Zaměření článku: co je to zelená káva, co obsahuje, účinky při hubnutí
Jak chutná šálek dobré kávy
Jak chutná šálek dobré kávy
navigační menu
doporučujeme
diskuse k článku

Re: Jak chutná šálek dobré kávy

kava je zabijak lidstva a fertik,je to neodiskutovatelne :armati5:

více >>

další diskuse   

nabídka obchodu

Monvitaly Káva Cannabissimo Coffee mletá 250 g

Monvitaly Káva Cannabissimo Coffee mletá 250 g

Káva Cannabissimo Coffee je inovativní prémiová mletá káva ze zrn Arabica a Robusta s obsahem konopných semínek rodu Cannabis Sativa. Představujeme vám revoluční způsob, jak si vychutnat lahodnou kávu a přitom využít skvělých nutričních kvalit konopných semínek....

Cena: 229 Kč
Koupit  koupit

Phoenix Monopol Zelená káva 100 g Mletá Arabica

Phoenix Monopol Zelená káva 100 g Mletá Arabica

Zelená káva je sypká směs pro přípravu nápoje, která není pražena a tím jsou v ní uchovány látky, které se při pražení ztrácejí....

Cena: 155 Kč
Koupit  koupit

Sonnentor Zelená káva s kardamomem BIO 54g

Sonnentor Zelená káva s kardamomem BIO 54g

Zelená káva z nepražených kávových bobů s kardamomem. V horské oblasti Nikaragui neroste jen výtečná káva, ale také kardamom, který se ke kávě skvěle hodí i co do chuti. Vychutnejte si tento lahodný nápoj nejlépe po sportovním výkonu i po každém jídle.Složení: nepražená kávová zrna 92% bio (Arabica), kardamom 8% bioObsah: 54gNávod k přípravě: sáček na šálek (cca 250 ml), přelejte vroucí vodou a nechte...

Cena: 80 Kč
Koupit  koupit

OXALIS Latino - dárkové balení

OXALIS Latino  - dárkové balení

Latino - dárkové baleníVhodné jako dárek pro milovníky kávy. Dárkové balení Latino obsahuje dva druhy kávy. Brazílie Santos, zrnková plantážní káva (100% arabica) a Kolumbie Excelso, zrnková plantážní káva (100% arabica).Součásti balení:Brazílie santos (100% arabika):V chuti i vůni převažuje čokoláda a oříšky doprovázené nádechem meruněk. Káva má jemnou decentní aciditu a krémové tělo. Země původu:...

Cena: 110 Kč
Koupit  koupit

Ginger people GIN GINS HOT COFFEE 42g - zázvorové žvýkací bonbony s kávou

Ginger people GIN GINS HOT COFFEE 42g - zázvorové žvýkací bonbony s kávou

GIN GINS HOT COFFEE zázvorové žvýkací bonbony - horká káva 42g Kombinace skutečné kávy s hřejivými vlastnostmi zázvoru chytře napodobuje šálek horké kávy.Zázvorové žvýkací bonbóny jsou přírodní, lahodné a povzbuzující.UžitíVelice lahodné a uklidňující zázvorové bonbony jsou vyrobeny ze zrn prvotřídní kávy Arabica z východní Jávy. Tato káva je vysoce hodnocena největšími odborníky na kávu a to pro...

Cena: 58 Kč
Koupit  koupit

Sonnentor Káva Single Origin Nikaragua bio, mletá 250g

Sonnentor Káva Single Origin Nikaragua bio, mletá 250g

Káva Single Origin Nikaragua bio, mletá100% Arabica - zrna z horské oblasti, s jemnou kyselinkou, pomalu a šetrně pražená tradiční metodou v České republice.Pro dobrý pocitNaše káva z pěstitelského projektu v Nikaragui vyniká v mnoha ohledech: Přímý obchod zajišťuje, že peníze jdou tam, kam by měly, a to pěstitelům kávy v Nikaragui. Kvalitní chuť je zajištěna tradičním pražení této nejvyšší kulinářské...

Cena: 245 Kč
Koupit  koupit

Monvitaly Káva Fitness Coffee Antioxidant Fully Active Blend mletá 250 g

Monvitaly Káva Fitness Coffee Antioxidant Fully Active Blend mletá 250 g

Káva Fitness Coffee je zcela přírodní produkt určený k ozdravení organismu bez jakékoliv nutnosti upustit od vášně posedět u šálku dobré kávy. S obsahem více než 16-ti nejzdravějších a nejprospěšnějších bylin je káva Fitness Coffee navržena tak, aby tělo bylo obohaceno o silné antioxidanty a živiny....

Cena: 239 Kč
Koupit  koupit

Dragon superfoods Zelená káva s ibiškem 200g

Dragon superfoods Zelená káva s  ibiškem 200g

Zelená káva arabica s ibiškem podporuje metabolismus, spaluje tuky a omezuje chuť k jídlu....

Cena: 293 Kč
Koupit  koupit

Dragon superfoods Zelená káva s arabikou 200g

Dragon superfoods Zelená káva s arabikou 200g

Mletá zelená káva arabica je bez kofeinu. Podporuje metabolismus, spaluje tuky a omezuje chuť k jídlu....

Cena: 293 Kč
Koupit  koupit

DICAF Káva mletá bez kofeinu DICAF 250g - BIO

DICAF Káva mletá bez kofeinu DICAF 250g - BIO

BIO, VEGAN, BEZLEPKOVÝ PRODUKTPro výrobu naší kávy jsou použita pouze kávová zrna, vypěstovaná v souladu s ekologickým zemědělstvím bez použití pesticidů, herbicidů a syntetických hnojiv.Kofein byl odstraněn pomocí vodní páry a oxidu uhličitého, bez použití organických rozpouštědel. Jedná se o směs arabiky (min. 98 %) a robusty. Káva značky DiCaf pokračuje v dlouholeté rodinné tradici pražení kávy...

Cena: 158 Kč
Koupit  koupit
novinky a zajímavosti

Chcete být informováni o novinkách a zajímavostech z produkce webu ČeskáOrdinace.cz?


Žádný problém!
Zde napište svůj email


Sitemap | RSS