Heřmánek

Čaje a byliny

Zveřejněno dne 4.9.2015

Článek se zaměřuje na témata:

Když se řekne heřmánek, snad každý si vybaví rostlinu s bílými kvítky se žlutým středem, kterou dobře zná z našich luk a polí. Díky svému všestrannému použití a také tradici je heřmánek nejoblíbenější bylinou Čechů a neměl by chybět v žádné domácnosti. Již od dávných časů je nejpoužívanější léčivou rostlinou v Evropě a také jednou z nejvíce prozkoumaných bylin z hlediska obsahových látek. I lékárníci a bylináři potvrzují, že heřmánkový čaj mezi lidmi stále vede.


Heřmánek lékařský

(lat. Matricaria chamomilla, Matricaria recutita)

Bývá označován také jako heřmánek pravý, lidově kamilka, rumánek, marunka, harmaníček. Je to jednoletá bylina dorůstající výšky až 50 cm s typickou příjemnou a výraznou vůní. Snadno si ho ale můžete splést s jinými příbuznými rostlinami. Velmi dobrým znakem pro jeho rozpoznání je, že pokud rozpůlíte žlutý střed květu (květní lůžko), je uprostřed dutý (na rozdíl od ostatních). Ve volné přírodě roste heřmánek podél polních cest a na lukách, vyskytuje se i mezi obilím. Zdá se ale, že poslední dobou ho v přírodě ubývá.

Květy heřmánku sbíráme od května do září, za suchých dnů. Trhají se s krátkou stopkou, a to nejlépe na začátku rozkvětu. Důležité je pak následné sušení ve stínu a bez „načechrávání“! Umělá teplota by neměla přesáhnout 40 stupňů. Heřmánek skladujte v dobře uzavíratelných sklenicích nebo dózách, aby se vám do něho nedostali moli a jiní škůdci.

Léčebné účinky

Hlavní léčivou složkou heřmánku pravého jsou silice. Dále obsahuje i hořčiny, éterické oleje, rutin, cholin a další látky. Vnitřně je jeho podávání v podobě čaje vhodné při nadýmání, křečích, střevních a žaludečních obtížích. Podporuje pocení a tvorbu žluči. Pomáhá při rýmě, kašli a nachlazení, kdy kromě samotného pití čaje, jsou vhodné inhalace heřmánkového odvaru. Heřmánek má desinfekční účinek a příznivě tak působí při zánětech – horních cest dýchacích, močových nebo pohlavního ústrojí. Ženy ho ocení i při poruchách menstruace nebo při jejím bolestivém průběhu. Pomáhá při stresu, při poruchách spánku a posiluje imunitní systém. Zevně se heřmánek doporučuje v podobě obkladů ke zklidnění podrážděné pokožky, na kožní vyrážky, hemoroidy nebo revmatické otoky, zabraňuje tvorbě jizev. Jako kloktadlo zmírňuje bolesti a záněty zubů, v dutině ústní a v krku. Celkově vyvolává uklidňující pocity a harmonizuje naše tělo po fyzické i psychické stránce. U někoho ale může vyvolat alergickou reakci. Takový člověk by pak heřmánek neměl vůbec používat.

Heřmánek lékařský foto

Zde se můžete podívat na fotografie, kde je vidět heřmánek lékařský.


Heřmánek římský

(lat. Chamaemelum nobile)

Nebo také rmenec sličný (lat. Anthemis nobilis). Více je známý pod názvem rmen římský nebo sličný. Rostlina dosahuje výšky 40 – 50 cm. Vzhledově je podobná heřmánku pravému a často se s ním plete. Jeho žluté květní lůžko je ale vyplněno dření, tj. není duté. V přírodě roste na pustých místech, podél cest a polí.

Léčebné účinky

Heřmánek římský obsahuje podobné silice jako heřmánek pravý. Nejsou ale tak silné, a proto ho lze užít při nesnášenlivosti heřmánku pravého. Je používán hlavně pro své protizánětlivé a desinfekční účinky. Zklidňuje žaludek, napomáhá dobrém trávení, užívá se při žaludečních a střevních křečích, je účinný při bolestech v krku a zánětu dutiny ústní, zmírňuje napětí, stres a nespavost. Zevně napomáhá při hojení ran.

Heřmánek římský foto

Zde se můžete podívat na fotografie s heřmánkem římským.


Heřmánek terčovitý

(lat. Matricaria discoidea)

Heřmánek terčovitý je jednoletá bylina příbuzná heřmánku pravému. Rostlina je ale statnější s tlustšími lodyhami, v horní polovině více rozvětvená. Hlavní odlišností od heřmánku pravého, co se týče vzhledu, je, že květům chybí bílé okvětní lístky (nebo jsou zakrslé). Má pouze žluto-zelené středy, které nejsou duté. Do Čech se tato rostlina dostala až koncem 19. století. Řadí se tedy mezi neofyty tj. mezi rostliny zdomácnělé teprve nedávno. Nyní u nás ale roste téměř všude, podél cest, na železničních náspech, na návsích i pěšinách.

Léčebné účinky

Vonné silice, které obsahuje heřmánek terčovitý, mají malý léčivý účinek, a proto se v léčitelství využívá jen zřídka.

Heřmánek terčovitý foto

Zde jsou fotografie, na kterých je vidět heřmánek terčovitý.


Recept na heřmánkový čaj

Čaj z heřmánku připravíte velmi jednoduše. Stačí jednu čajovou lžičku sušených květů zalít 250 ml vroucí vody. Poté nechte 15 minut louhovat a pak sceďte. Čaj pijte teplý, 3x denně po jídle. Připravujte ho vždy čerstvý a ihned vypijte. Dětem od 1 do 3 let čaj nařeďte vodou a podávejte 1 – 2 šálky denně. Dětem od 4 let již ředit nemusíte. Dětem do 11 let ale podávejte maximálně 2 šálky denně.

Kromě čaje si můžete připravit i nálev. 2 – 3 polévkové lžíce sušeného heřmánku zalijte 500 ml vařící vody. Opět nechte 15 minut vyluhovat a pak sceďte. Nálev je určen k zevnímu použití – na obklady, výplachy, inhalace, ke kloktání. Takto ho užívejte nejdéle dva týdny. Nálev je vhodný i ke koupelím a k mytí vlasů.

Heřmánek na výplach oka

Díky svým vlastnostem, kdy se heřmánek užívá k podpůrné léčbě různých zánětů v těle, můžeme připravit heřmánkové obklady (výplach) i na zánět spojivek. Je ale nutné říci, že látky obsažené v heřmánku tyto problémy nejen zmírňují, ale i takové, které spojivky prokazatelně dráždí. Proto někteří lékaři heřmánek nedoporučují a nahrazují ho obkladem ze světlíku nebo borovou vodou.


Heřmánek na akné

Heřmánek pravý má antiseptické účinky na kůži, vysušuje příliš mastnou pleť a stahuje rozšířené póry. Má silné čistící účinky, proto je výborným přírodním prostředkem na akné. Můžete si udělat buď obklad, nebo přímo heřmánkovou masku. Na obklad si připravte nálev z 2 – 3 lžic sušených květů, které zalijte 500 ml vroucí vody, 15 minut louhujte a pak sceďte. Mírně vychladlé přikládejte na omytý obličej. Na heřmánkovou masku si připravte cca 100g sušené bylinky a zalijte takovým množstvím horké vody, aby vám vznikla kašovitá směs. Nechte ji chvíli odstát a pak naneste na suchý ručník. Ten přiložte na postiženou pokožku. Nechte působit asi 20 minut a obličej následně opláchněte.

Heřmánek v těhotenství

V těhotenství obecně s bylinkami opatrně. Je dobré si předem zjistit informace o konkrétní bylince, případně se poradit s lékařem, a popíjet čaje v menším množství než obvyklém. Co se týče heřmánku, nejsou názory na jeho užití v těhotenství zcela jednotné. Většinou se dozvíme, že jeho přiměřené pití neškodí. Některé zdroje ale uvádějí, že působí jako stimulant dělohy, může tedy vyvolat její stahy a tím předčasný porod. Proto se raději vnitřnímu užití heřmánku v těhotenství vyhněte. Zevně ho můžete používat bez omezení.

Autor: © Ing. Romana Šebková
Foto: © Isidre blanc
referenční odkaz

ŠEBKOVÁ, Romana. Heřmánek [online]. ČeskáOrdinace.cz, 2015-09-04. Dostupné online.
Tento článek si během posledních třiceti dnů přečetlo 33 lidí.


Sdílejte tento článek se svými přáteli:

Facebook    Twitter    Digg   

Poslat emailem

Vytisknout článek


přidejte sem svůj komentář

Nenašli jste zde přesně to, co jste hledali? Zeptejte se na to ostatních. Určitě Vám pomohou.
Ke svému dotazu použijte tento formulář.


Jméno
E-mail
Nadpis
Komentář
Všechna políčka formuláře je třeba vyplnit!
Připojit fotku
přehled komentářů
K článku zatím nebyl napsán žádný komentář.

zajímavé články
Hubnoucí elixír z 11 rostlin

Také se pozastavujete nad tím, co se vlastně skrývá pod názvem hubnoucí elixír z 11 rostlin. Nehledejte za tím nic složitého. Jedná se o bylinky, které podporují funkci jater, pomáhají při detoxikaci organismu, dokážou stimulovat metabolismus a snižovat chuť k jídlu. Jsou velkými pomocníky při hubnutí. Celý článek...


Zaměření článku: hubnoucí elixír, 11 rostlin, kopřiva, pýr, kořen pampelišky, máta, černý bez, fenykl, heřmánek, borůvky, ibišek, jalovec, recept


Řepík lékařský

Řepík lékařský (Agrimonia eupatoria) je vytrvalou bylinou patřící do čeledi růžovitých. Svým vzhledem připomíná menší diviznu. Vytváří přízemní růžici listů, které jsou pokryty jemnými chloupky, stejně tak i lodyha. Ta dorůstá výšky až jednoho metru a je zakončena drobnými žlutými květy uspořádanými do vrcholového hroznu. Plody jsou opatřeny háčky, které se zachytávají na srsti zvířat nebo na oblečení, přemisťují se tak a tím se rostlina množí. Roste ve velké části Evropy, jihovýchodní Asii, severní Americe i Mexiku. Najdeme ho jak v podhorských oblastech, tak i nížinách. Řepík má rád slunná a suchá stanoviště, vyskytuje se na loukách, kopcích, mýtinách a mezích i okrajích lesů. Nicméně v přírodě ho ubývá, a proto je dobré zasadit si ho do vlastní bylinkové zahrádky. Celý článek...


Zaměření článku: účinky, řepíku, lékařského, koupel, odvar, čaj, akné, oči, sběr, řepík vonný


Akné na zadku

I když se o tom často hovoří jako o akné na hýždích, tak se nejedná o akné. Tyto pupínky na hýždích mohou být stále obtížnější a někdy i bolestivé. Akné na zadku často zmizí samo od sebe, ale pokud tomu tak není, tak je zde léčba, která může pomoci. Obecně platí, že akné je definováno jako zanícené póry, pupínky, cysty (které jdou hlouběji pod kůži, než pupínky), a které se vyskytují na obličeji, krku, ramenou, horní části paží a horní části zad nebo hrudi. Celý článek...


Zaměření článku: pupínky na zadku, co je akné na zadku, akné na zadku příčiny, akné na zadku léčba, bílý pupínek na stehnu, bílý vřed na stehnu podobné akné, zánět vlasových kořínků


Tik v oku

Tiky jsou mimovolné opakující se nerytmické pohyby, které se podobají normálně chtěným pohybům, jsou však bezúčelné. Vznikají hlavně při postižení extrapyramidového systému a objevují se v malých svalových skupinách. Celý článek...


Zaměření článku: co je to tik v oku, tik v oku v těhotenství, tik v oku stres, tik v oku a bolest hlavy, tik v oku u dětí, jak se zbavit tiku v oku, tik v oku léčba


zaměření článku


Heřmánek
Heřmánek
navigační menu
doporučujeme
poslední diskuse

adipex retard bez receptu

Koupím adipex retard bez receptu 100 tablet

více >>

Re: Froskolin

Urcite ne, tohle nekupuj, jestlu chces schodit zkus sacharidove vlny ty me pomohly :) vic o tom najdes...

více >>

odčervení

Ano ano parazitex jsou tablety na odčervení. Já jedla jednu kůru měsíc a myslím, že mi pomohly hodně,...

více >>

průjem a probiotika

Průjem jsem vždycky léčil Endiaronem. Poslední dobou už nezabíral. V lékárně mi poradili nějaká probiotika...

více >>

další diskuse   

nabídka obchodu

MEDIATE S.R.O. Apotheke Heřmánek pravý čaj 20x1.5g n.s.

MEDIATE S.R.O. Apotheke Heřmánek pravý čaj 20x1.5g n.s.

MEDIATE S.R.O. Apotheke Heřmánek pravý čaj 20x1.5g n.s.....

Cena: 26 Kč
Koupit  koupit

HERBEX CECHIA SPOL.S R.O., NEDAŠOV HERBEX Heřmánek lékařský 50g

HERBEX CECHIA SPOL.S R.O., NEDAŠOV HERBEX Heřmánek lékařský 50g

HERBEX CECHIA SPOL.S R.O., NEDAŠOV HERBEX Heřmánek lékařský 50g....

Cena: 37 Kč
Koupit  koupit

MEDIATE S.R.O. Apotheke Heřmánek pravý -květ sypaný 65g

MEDIATE S.R.O. Apotheke Heřmánek pravý -květ sypaný 65g

MEDIATE S.R.O. Apotheke Heřmánek pravý -květ sypaný 65g....

Cena: 38 Kč
Koupit  koupit

HERBEX CECHIA SPOL.S R.O., NEDAŠOV HERBEX Heřmánek pravý 20x3g n.s.

HERBEX CECHIA SPOL.S R.O., NEDAŠOV HERBEX Heřmánek pravý 20x3g n.s.

HERBEX CECHIA SPOL.S R.O., NEDAŠOV HERBEX Heřmánek pravý 20x3g n.s.....

Cena: 38 Kč
Koupit  koupit

KARDESLER Odličovací ubrousky Heřmánek + vit.E pH 5.5 20ks

KARDESLER Odličovací ubrousky Heřmánek + vit.E pH 5.5 20ks

KARDESLER Odličovací ubrousky Heřmánek + vit.E pH 5.5 20ks....

Cena: 32 Kč
Koupit  koupit

BIOGENA Čaj Majestic Tea Zelený čaj & Heřmánek 20x1.5g

BIOGENA Čaj Majestic Tea Zelený čaj & Heřmánek 20x1.5g

BIOGENA Čaj Majestic Tea Zelený čaj & Heřmánek 20x1.5g....

Cena: 62 Kč
Koupit  koupit

OXALIS Heřmánek květ 40g

OXALIS Heřmánek květ 40g

Heřmánek (květ) 40g Složení: květy heřmánku (Matricariae flos).Doporučená příprava nápoje: vroucí vodou zalejte monodrogu v poměru 1-2 čajové lžičky na 1,5 dl vody. Ponechte 5-8 minut louhovat. Poté přeceďte....

Cena: 36 Kč
Koupit  koupit

MELITRADE A.S. Kapesník bavlněný LINTEO Elite 6x8ks heřmánek

MELITRADE A.S. Kapesník bavlněný LINTEO Elite 6x8ks heřmánek

MELITRADE A.S. Kapesník bavlněný LINTEO Elite 6x8ks heřmánek....

Cena: 49 Kč
Koupit  koupit

Sonnentor Heřmánek bio syp. 50g

Sonnentor Heřmánek bio syp. 50g

Heřmánek bio syp. 50gČerstvě zalitý heřmánkový čaj z kvalitních květů má aromatickou kořeněnou chuť. Žlutý čaj získá jemnou chuť, když jej osladíme medem a přidáme trošku citronu. Kdo chce potěšit i oči, servíruje čaj ve skleněné konvici a nechá v něm tři až pět květů na šálek. K dostání také v nálevových sáčcích! Období sběru je pro heřmánek kritické, protože právě to velmi silně ovlivní kvalitu jeho...

Cena: 82 Kč
Koupit  koupit

LEROS S.R.O., PRAHA 5 - ZBRASLAV LEROS Heřmánek květ n.s.20x1g

LEROS S.R.O., PRAHA 5 - ZBRASLAV LEROS Heřmánek květ n.s.20x1g

LEROS S.R.O., PRAHA 5 - ZBRASLAV LEROS Heřmánek květ n.s.20x1g....

Cena: 31 Kč
Koupit  koupit
novinky a zajímavosti

Chcete být informováni o novinkách a zajímavostech z produkce webu ČeskáOrdinace.cz?


Žádný problém!
Zde napište svůj email


Sitemap | RSS