Clarinase

Imunita a prevence

Zveřejněno dne 26.8.2016

CLARINASE REPETABS je tableta s prodlouženým uvolňováním. Jedná se o kulatou bikonvexní lesklou bílou potahovanou tabletu. Jedna tableta s prodlouženým uvolňováním obsahuje loratadinum (5 mg) a pseudoefedrini sulfas (120 mg). Lék CLARINASE REPETABS je indikován k symptomatické léčbě sezónní alergické rýmy spojené s nosním otokem sliznice.



Zkušenosti s CLARINASE REPETABS

CLARINASE REPETABS je lék, který může být předepsán u zánětů v dutině nosní, jeho účinnou složkou jsou sloučeniny pseudoefedrin a loratadin. Loratadin se řadí mezi antihistaminika, což jsou léky tlumící alergické procesy. Pseudoefedrin snižuje prokrvení sliznic, čímž pomáhá uvolnit nosní průduchy.

Hlavní indikací preparátu CLARINASE REPETABS je alergická rýma, u které dochází k ucpání nosu, případně k poruchám čichu. CLARINASE REPETABS se vyrábí v podobě tablet a dospělí běžně užívají 1 tabletu 2x denně. Léčba by neměla být dlouhodobá (maximálně 10 dnů). Preparát se nesmí užívat bez přesného doporučení předepisujícího lékaře, který by měl znát celkový zdravotní stav nemocného a ostatní užívané léky.

Jedna tableta CLARINASE REPETABS se užívá dvakrát denně a zapíjí se sklenicí vody. Tablety s prodlouženým uvolňováním musí být spolknuty celé (bez drcení, rozlamování nebo žvýkání). Tablety se mohou užívat bez ohledu na dobu jídla. CLARINASE REPETABS se nesmí podávat dětem mladším 12 let, neboť bezpečnost a účinnost u této populace nebyla dosud ověřena. Léčba by měla trvat co nejkratší dobu a po odeznění příznaků by se v ní nemělo pokračovat. Doporučuje se omezit dobu léčby na zhruba 10 dnů, neboť pseudoefedrin ztrácí při chronickém podávání postupně svou účinnost. Po ústupu příznaků kongesce sliznic horních cest dýchacích lze v případě potřeby v léčbě pokračovat podáváním samotného loratadinu.

Tento kombinovaný přípravek by neměl být podáván pacientům starším 60 let nebo pacientům s poruchou funkce ledvin či jater.

CLARINASE REPETABS může způsobit celou řadu vedlejších účinků, za většinu z nich je zodpovědný pseudoefedrin. Preparát může způsobit nervozitu, nespavost, třes rukou, bušení srdce, zvýšení krevního tlaku, pocit sucha v ústech a trávicí obtíže.

Nástup účinku je do 30 minut. Léčebný efekt přetrvává 24 hodin a představuje bezpečný lék pro řidiče, piloty, studenty i intenzivně duševně pracující. Pozor, proniká do mateřského mléka.


Účinky pseudoefedrinu

Pseudoefedrin, často označovaný jako PSE, je sympatomimetický amin běžně používaný jako dekongescencium. Soli pseudoefedrin-hydrochlorid a pseudoefedrin-sulfát jsou obsaženy v mnoha volně prodejných léčivých přípravcích buď samostatně, nebo v kombinaci s antihistaminiky, paracetamolem nebo ibuprofenem. V České republice jsou nyní preparáty s pseudoefedrinem řazeny do skupiny léků „volně prodejných s omezením“, tedy je omezen počet vydávaných balení a kupující musí prokázat svou totožnost.

Na rozdíl od antihistaminik, která tlumí různé alergické symptomy tím, že působí jako antagonisté na histaminových receptorech, pseudoefedrin primárně tlumí překrvení nosní sliznice obvykle spjaté s rýmou nebo alergiemi.

Výhodou orálně podávaného pseudoefedrinu oproti povrchovým nosním přípravkům, například oxymetazolinu, je to, že nevzniká opětovné překrvení (rhinitis medicamentosa, medikamentózní rýma). Má však častější nežádoucí účinky včetně hypertenze.

Tak jako u jiných stimulancií centrálního nervového systému (CNS), i u pseudoefedrin-sulfátu existuje riziko zneužívání. Zvyšování dávek může vést k toxicitě. Dlouhodobé užívání může vést ke vzniku tolerance a následně ke zvýšenému riziku předávkování. Po rychlém vysazení léčby může dojít k depresi. Sportovci musí být poučeni, že léčba pseudoefedrinem může vést k pozitivním dopingovým testům.


CLARINASE REPETABS a alkohol

Jak bylo zjištěno ve studiích psychomotorické výkonnosti, nemá loratadin při podání současně s alkoholem žádné potencující účinky.

Cena a doplatek

Průměrná cena CLARINASE REPETABS TBL PRO 7X120MG/5MG II je 146,03 Kč.

Průměrná cena CLARINASE REPETABS TBL PRO 14X120MG/5MG II je 245,36 Kč.

Lék je pouze na lékařský předpis. Zásilkový prodej léků na předpis nepovoluje legislativa ČR i EU.

Příbalový leták

Pod článkem je seznam souborů ke stažení, kde najdete jak příbalový leták, tak i souhrnné informace o přípravku.

Autor: © svevi
Foto:
© medici

přílohy k článku
referenční odkaz

VINŠOVÁ, Světluše. Clarinase [online]. ČeskáOrdinace.cz, 2016-08-26. Dostupné online.




Tento článek si během posledních třiceti dnů přečetlo 72 lidí.


Sdílejte tento článek se svými přáteli:

Facebook    Twitter    Digg   

Poslat emailem

Vytisknout článek


přidejte sem svůj komentář

Nenašli jste zde přesně to, co jste hledali? Zeptejte se na to ostatních. Určitě Vám pomohou.
Ke svému dotazu použijte tento formulář.


Jméno
E-mail
Nadpis
Komentář
Všechna políčka formuláře je třeba vyplnit!
Připojit fotku
přehled komentářů
K článku zatím nebyl napsán žádný komentář.

zajímavé články
zaměření článku



Sitemap | RSS